Jump to content

sunet/suierat ciudat la motor 2.0 tdi cr CFFB ?


cascadoru
 Share

Postare recomandată

salutare.

va retin atentia cu o intrebare: vi se pare normal cum suna motorul din atasament 

( motor 2.0 tdi CR CFFB ) ? - intre secundele 25 .... 35 ? in accelerare respectiv decelerare ?

multumesc.

 

Voce 001.m4a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un suierat in genul il scoate si a mea dar cand merg,Ma gandeam ca e pe duca turbina,dar trage bine.Tot CFFB(euro 6) am si eu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic : CFFB ul este euro 5 si a fost fabricat intre 2011 si 2014.

multumesc de opinie ...

mai asteptam si alte pareri de la alti colegi posesori ai acestiu tip de motor ....

si da....despre acel suierat este vorba .

daca asculti toata inregistrarea pare a fi prezent si in accelerare continua insa in acel interval specificat

se percepe cel mai bine prezenta lui .... parerea mea.

si in atasamentul urmator este prezent  ... poate mai bine intre secundele 00 .... 20.

Voce 003.rar

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine sunetul e destul de ciudat in decelerare mai ales la o turatie mai mare.Nu pare sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa reinvii putin topicul asta:

fara nici o obligatie: daca vreun alt coleg detinator al acestui motor are amabilitatea sa posteze o mica inregistrare

cu sunetul motorului lui in aceleasi conditii de accelerare/decelerare, ar fi binevenita.

m-ar ajuta la stabilirea tipului de sunet/suierat specific (tehnologic) sau nespecific ( cauzat de un defect anume ).

sincer sa fiu, eu nu stiu daca a fost acolo tot timpul sau a aparaut de ceva vreme incoace.

personal, l-am perceput de cateva zile, intamplator, intr-o seara linistita, intrand in curte usor accelerat ( usoara rampa ).

cu multumiri.

zi cu spor tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul de la a ta pare mai degraba produs de vibratia unei piese. Verifica scutul termic din jurul turbinei, am vazut scuturi cu urechile rupte de la vibratiile motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu informatii proaspete dar .... neelucidatoare 100%, ca sa zic asa - din pacate

venit mecanicul meu , verificat motorul, rezultat : suieratul vine de pe evacuare.

 facut test ptr depistarea eventualelor neetanseitati la tuburile de pe evacuare ( se obtureaza esapamentul cu un ziar si cineva asculta in fata la motor )

daca apare suieratul, este vb depre eventuale neetanseitati pe tubulatura evcacuare - la mine nu e cazul.

ramas in picioare 2 alternative ( se distinge clar suieratul la 1100-1200 turatii cu acceleratie usoara - dupa 1500 turatii, aproape imperceptibil. ):

   1. egr.  scapa usor gaze

    dupa 1500 turatii, aproape imperceptibil.

   2. turbina cu paleti ciobiti eventual ( pe evacuare ).

si colac peste pupaza.... mi-a zis ca se aud si ceva usoare scartaituri in zona distributiei.

distractie vere..... ca tot vine iarna ....! :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu scartait in zona distributiei, insa am dat cu spray degripant la toate fuliile accesoriilor iar scartaitul a disparut. Poti incerca si tu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu update de informatii la subiect:

1. suieratul provine de la pompa CR.

2. demontat, verificat ( pe banc probe la BOSCH )... rezultat: pompa este in perfecta stare de functionare.

a fost verificata de 2 ori, odata cu regulatorul ei si a doaua oara cui regulator nou.

suieratul este prezent si pe bancul de probe insa nu influenteaza cu nimic functionalitatea agregatului.

 a fost probata si alta pompa de acelasi tip.... si aceea suiera insa difera doar frecventa sunetului - de la una la alta.

e bine ca nu intru momentan in cheltuieli cu  EGR .. distributie .... inainte de termen ;)

insa , ca idee, este bine de stiut ca aceste verificari sunt ... fffff costisitoare insa, cred/sper ca merita tinand cont de consecintele unui astfel de defect .....si nu in ultimul rand,

de faptul ca nu trebuie schimbate alte piese ( destul de scumpe ) prin eliminare ... cum se procedeaza de obicei in astfel de cazuri.

deci ... caz close. :)

numai de bine tuturor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am vb cu un mecanic - si la mine face oarecum la fel - si el a ascultat si zice ca face asa cand ii tai puterea(apasare ambreiaj, decelerare) si se aude cum elibereaza presiunea pe tubulatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

impresii noi dupa un drum de cca 350 km dupa interventie:

masina merge destul de bine.

raspunde bine, se aude bine, in ralanti pompa aproape ca nu se aude deloc, in accelerari 1100...1800 rot sunetul se aude f usor.

per ansamblu, cred ca curatarea respectiva a imbunatatit intr-u catva functionarea pompei.

acum, am alte sunete ALTFEL pe la masina asta pe care, o sa invat sa le ignor ca alfel imi ocupa tot timpul si mai am si altele de facut.

atata timp cat merge si nu da erori .... toate-s bune ! ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 

 Știe cineva ce este cu zgomotul acesta la accelerare ușoară ?! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. nu te speria. nu are mai nimic. zornaitul ala subtire este de la trecera combustibilului cu presiune prin pompa cr tip CP4.

in functie de cati km are masina si daca vrei si te tine buzunarul, fa o verificare a pompei la o reprezentanta BOSCH. e cam 1000 lei  ( demontat/montat /constatat )..

o curata, o verifica si daca e cazul repara.

DACA CITEAI TOPICUL asta care nici macar nu e asa lung, iti dadeai singur raspunsul

sa nu te superi pe mine dar, ce ai tu, este f bine documentat in acest topic

doar sa citesti.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut vin cu o nelamurire de la ce se aude sunetul de la 0.15 (video) fiind prima masina diesel sunt nedumerit, acel suierat/zornăit  apare doar in zona limitari turatiei.

Cod motor CFFB 2014

Multumesc

Modificat de P.Alin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!