Jump to content

Audi S5 V6T "white sensation"


drwhite

Postare recomandată

Va salut pe toti, dupa cum spune si titlul este vorba de un Audi S5 V6T sportback pe care l-am cautat foarte mult in configuratia asta si a aparut exact cand nu ma asteptam :) De mult timp vroiam sa incerc si un Audi (sunt nou in grupul VAG) sa vad ce poate. In principiu am fost multumit si in configuratia stock dar am planuri mari... Soft + evacuari --> 410 armasari. Momentan masina este in service pentru revizie la S-tronic si schimb ambreiaje si volant (prea multe LC-uri isi arata uzura si prefer sa merg la sigur cu cei 410 cp). Da, masina are functia de launch control chiar daca este NFL. Dupa ce terminam cu service-ul urmeaza evacuarea custom, valvetronic bineinteles :D si apoi softurile necesare... Sper sa iasa ceea ce ma astept... Need more poweeerrr :) 

Ca si optiuni o sa enumar cateva din ele desi are foarte multe... Ce mi s-a parut interesant, ADS cu suspensia, directia, motorul si diferentialul reglabile. Cand o trec pe dinamic devine un monstru :D nu vreau sa-mi imaginez ce va deveni dupa ce termin cu toate modificarile. Pe modul "comfort" se comporta ca o masina normala, si este destul de confortabila chiar si cu rotile pe 19, la care cred ca voi si ramane. 

Scaunele sunt senzatie, lasand la o parte aspectul sunt foarte confortabile si te tin foarte bine in virajele stranse. Am vazut ca nu sunt stock pe S5 desi asa ar fi fost frumos din partea lu' Audi :)

Alte optiuni: keyless go/entry, bi-xenon, trapa, scaunele incalzite electrice cu memorii la sofer, oglinzi retractabile electric, padele volan, navi mare cu HDD, distronic, 2 x SD slot... etc. 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

6.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.PNG

Modificat de drwhite
Link către comentariu

Super masina, sa o stapanesti sanatos! Motoarele astea 3.0T sunt foarte misto, am mers si eu cu un A6 mai vechiut de 290CP supercharged....tare :) 

Ii sta foarte bine pe alb, foarte frumos si interiorul.

Aspteptam si niste video :D 

Link către comentariu

Unde faci update soft/schimb ambreiaje la dsg? Nu stiu cum e la tine...umed sau uscat ambreiajul...

Masina e bine bine!

Link către comentariu

Multumesc pentru aprecieri.

Soft - m am cam hotarat la revo stage 1+ cu stage 1 stronic si supercharger pulley upgrade. Am vazut ceva interesant facut de ei si ajung la 450 cp.

Evacuarea va fi kline valvetronic si sper mai creasca putin puterea.

@quattro3001 mi se par cam multi 500 cp (desi nu mai este mult pana acolo de la varianta mea) dar o sa ma interesez si de varianta asta daca include si un soft pt stronic, care pare o cutie destul de pretentioasa :D 

@motanelul daca nu se considera reclama, la Florin@caractere fac reparatia la stronic, stie ce face...

Link către comentariu

Crede ma la 500 hp nu are nici o presiune pe motor , am mers cu a7 cu acelasi motor ca al tau si e nebunie ! Soft la alt tuner !

Link către comentariu

very nice, welcome to the club :) Interesante modificarile pe care le ai in plan, si pe mine ma bate gandul de un Revo pentru motor si poate (dar nu m-am hotarat inca) pentru S-Tronic. De evacuarea aia kline cu valve ai cerut vreo oferta? M-am uitat de curiozitate la Armytrix si m-au linistit cand mi-au dat pret de 5.000€ :)) 

P.S. N-ar strica deloc :P 

Link către comentariu

@cogdao Merci, cei mai multi se feresc de acest 3.0 V6T din cauza consumului dar durerea apare cand vorbim de piese oem :scratch: ... consumul este cea mai mica problema.

@quattro3001 O sa sun la ei zilele astea sa vad despre ce e vorba, sunt din Sibiu cumva? ai idee daca au soft si pt cutie?

@Ice_2k Thanks :P Din ce am vorbit cu cei de la revo mi-au recomandat si stage 1 la S-tronic si cred ca este necesar ... nu cred ca l-au facut degeaba. Am sesizat o diferenta din filmuletele de pe yt ca schimba mai rapid si in plus urca pana in 7200 rpm (motiv pt care si schimb piesele din cutie). 

Parerea mea este ca army nu-si justifica banii la S5. Eu nu as pune o evacuare mai scumpa de 2000E pe S5. Parerea mea! La k-line ma duce 1800-2000E (in functie de tips) aceeasi evacuare doar ca nu pot deschide valvele de pe iphone :)) ceea ce nu ma pasioneaza... Am deja programare, pe 20 sept ne apucam de treaba :D 
PS: este in plan si cu butonul start/stop. problema este ca nu gasesc cusatura pe lolo :)

Link către comentariu

Da, am vazut ca ridica shift point-ul la 7200, n-am inteles deloc de ce schimba asa jos softul stock, max 6400rpm in conditiile in care specificatiile motorului zic putere maxima 5500-7000

Link către comentariu

Foarte mult oferă modelul ăsta de mașină. Și interesant, majoriatea pe care le-am văzut, 99%, au fost albe. Să te bucuri de ea!

Link către comentariu

pe forum, chiar 100% :))

@drwhite Ai idee ce-i cu scrisul ala quattro rosu de pe usi? E pus de fostul proprietar? Am si eu exact la fel (dar pe negru) si eram convins ca e pus de cineva ulterior dar acum tu ai al 3lea S5 pe care-l vad cu scrisul ala, incep sa ma gandesc daca e posibil sa fie vreo optiune de fabrica?...

Link către comentariu
8 minutes ago, Ice_2k said:

pe forum, chiar 100% :))

@drwhite Ai idee ce-i cu scrisul ala quattro rosu de pe usi? E pus de fostul proprietar? Am si eu exact la fel (dar pe negru) si eram convins ca e pus de cineva ulterior dar acum tu ai al 3lea S5 pe care-l vad cu scrisul ala, incep sa ma gandesc daca e posibil sa fie vreo optiune de fabrica?...

Asa a cumparat masina (din DE) dar mi se pare oribil, totusi este un S5 care nu poate fi decat quattro :)) la un 3.0tdi as fi inteles...
@c6t9 - Thanks

Modificat de drwhite
Link către comentariu

Dupa cum s-arata, e asortat cu culoarea interiorului. :D 

Tari de tot masinile astea...sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

Link către comentariu
19 minute în urmă, Ice_2k a scris:

pe forum, chiar 100% :))

@drwhite Ai idee ce-i cu scrisul ala quattro rosu de pe usi? E pus de fostul proprietar? Am si eu exact la fel (dar pe negru) si eram convins ca e pus de cineva ulterior dar acum tu ai al 3lea S5 pe care-l vad cu scrisul ala, incep sa ma gandesc daca e posibil sa fie vreo optiune de fabrica?...

 

Da, este optiune de fabrica!  Un cod ar fi 4G0064317

Link către comentariu
14 minutes ago, drwhite said:

Asa a cumparat masina (din DE) dar mi se pare oribil, totusi este un S5 care nu poate fi decat quattro :)) la un 3.0tdi as fi inteles...
@c6t9 - Thanks

3.0 tdi de asemenea e doar quattro :) 

Link către comentariu
31 minutes ago, cristi511 said:

3.0 tdi de asemenea e doar quattro :) 

Nu chiar... 

Revenind la subiectul topicului, ma tot gandesc daca sa-i pun bara de RS5 pe spate... trebuie sa ma hotarasc pana ajung la evacuari.... imi place foarte mult cum arata stock cu cele 4 iesiri dar la fel de mult imi place bara de RS5 :D 

Link către comentariu

eu as ramane la quad exhaust. Daca ma hotarasc sa fac si eu pasul la o evacuare custom, as vrea tare mult sa pastrez tips-urile OEM, mi se pare ca vin exact cum trebuie.

3.0 tdi de asemenea e doar quattro :) 

Mai nou exista 3.0TDI 204cp FWD :)

2 hours ago, czsilviu said:

Da, este optiune de fabrica!  Un cod ar fi 4G0064317

Thanks, cred ca-mi comand si eu un set nou, s-au cojit un pic

Modificat de Ice_2k
Link către comentariu

Foarte frumos S5-ul. Si foarte interesante si planurile tale! :D Bafta si multi km fara incidente! :) 

P.S deja 2x S5 pe grup.. poate pe viitor o sa vedem si un S7 :D 

Link către comentariu

Foarte frumoasa, s-o folosești cu plăcere (e imposibil sa n-o faci la ce minunăție e). :wub:

Link către comentariu

Va multumesc pentru urari :rolleyes: Masina va ramane stock la exterior. Cel mult va primi o grila de RS5... Voi pune tips-uri o idee mai groase si 1 cm  maxim 2 mai iesite in afara. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!