Jump to content

Bora mea


Fox

Postare recomandată

Salutare,

Acesta este prima mea postare si am ales sa imi prezint masinuta mea. Este vorba despre o Bora din 2005, 1.9 tdi 90 cp, euro 3 cu 283.000 km la bord.

Am cumparat masina acum 2 zile de la firma unde lucrez. Desi are taxa de inmatriculare (nu stiu exact cat) si km foarte multi am ales sa o iau deoarece am platit foarte putin pe ea si am si tot instoricul din 2005 pana acum. Initial m-am gandit sa o vand dar am ramas placut impresionat de ea. La exterior nu arata extraordinar( zone cu rugina pe aripi si usi) dar pe partea de articulatie nu ii pot reprosa nimic.

Am de facut doar revizia de filtre si ulei si de schimbat rulmentii pe fata. Din 2005 pana acum s-au bagat nici mai mult nici mai putin de 14.260 de euro( revizii,piese, manopera,anvelope)

Echipari:

-4 geamuri electrice

-clima

-oglinzi electrice

-casetofon :)))))

-Abs

-cb

Cam atat cred....mai simpluta. Ce m-a impresionat este motorul (sa nu va ganditi ca m-a impresionat puterea ) care la 283.000 se aude la relanti aproape cum se aude la masina de serviciu-Skoda octavia 2.0 tdi 2013. M-a asteptam sa faca ca un tractor dar face ca un tractoras.

Am sa atasez cateva poze facute mai la repezeala si restul mai discutam.

V-am salutat.

received_1260420767354332.jpeg

received_1260420850687657.jpeg

received_1260422274020848.jpeg

received_1260424614020614.jpeg

received_1260424710687271.jpeg

Modificat de Fox
Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu

Va multumesc frumos!

Astazi am fost sa fac schimbul de ulei si filtre+ schimbare rulmenti fata!

Momentan nu am nicio alta problema(doamne ajuta sa tina cat mai mult)

Acum vreau sa ma ocup de partile cu rugina.....vreau sa curat rugina foarte bine si dupa asta am sa dau cu spray cu zinc.

Nu o sa fie deloc estetic dar mai bine asa decat rugina......sa nu uitam ca " Winter is coming"

In primavara vreau sa o duc la cineva care stie sa faca retusuri.

Nu stiu eu daca gasesc vopsea la culoare la spray si probabil nici nu ar iesi bine.

Link către comentariu

Pe culoarea ta iti gasesti usor vopsea pe cod si iese bine,singura diferenta ai sa o vezi cand sta in soare,vopseaua originala o sa para mai "la umbra" dar daca o polishezi se mai diminueaza din efect.

Daca ai rugina pe la aripi,demonteaza-le cu tot si cu ocazia asta cureti si canalul de scurgere de la parbriz,o sa te miri de ce mizerie gasesti pe acolo.Bafta!

Link către comentariu

Sa o stapaniti sanatos si fara incidente in trafic !

Din poze am recunoscut blocul unde este parcata :) suntem vecini vis-a-vis de bloc :) . Si eu mi-am cumparat un VW Bora acum o luna si poate astfel ne inatalnim in fata blocului la un pahar de vorba !

Link către comentariu
în urmă cu 10 ore, cxr2test a scris:

Pe culoarea ta iti gasesti usor vopsea pe cod si iese bine,singura diferenta ai sa o vezi cand sta in soare,vopseaua originala o sa para mai "la umbra" dar daca o polishezi se mai diminueaza din efect.

Daca ai rugina pe la aripi,demonteaza-le cu tot si cu ocazia asta cureti si canalul de scurgere de la parbriz,o sa te miri de ce mizerie gasesti pe acolo.Bafta!

Ms pentru sfaturi, sa inteleg ca ma duc cu codul si imi poate pune vopseaua la spray?

 

Modificat de Fox
Link către comentariu
în urmă cu 10 ore, George Gxg a scris:

Sa o stapaniti sanatos si fara incidente in trafic !

Din poze am recunoscut blocul unde este parcata :) suntem vecini vis-a-vis de bloc :) . Si eu mi-am cumparat un VW Bora acum o luna si poate astfel ne inatalnim in fata blocului la un pahar de vorba !

Sigur!

Am sa iti trimit pe pm numarul meu de telefon.

Mai stam la povesti!

Link către comentariu

Exact,ai codul la roata de rezerva pe o eticheta.

Link către comentariu
în urmă cu 1 oră, cxr2test a scris:

Exact,ai codul la roata de rezerva pe o eticheta.

Mai exista alta modalitate sa aflu codul de culoare?

Am fost sa caut eticheta dar din pacate nu se mai vede pe ea.

Am condens in portbagaj si s-a udat!

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Mai ai un sticker de genul acela in cartea service...daca o ai...:)

Si nu mai da quote la mesajul anterior...

Multumesc

Link către comentariu

Depinde de an si model,de obicei in portbagaj,pe eticheta de la motor/sub capota,pe capacul de la rezervor...

La tine din cate vad eu codul pare a fi "LA7W"

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!