Jump to content

Tiguan 2016


ADI_PKP

Postare recomandată

Sa stii ca si eu am fost aproape de un Touareg, dar pentru necesitatile mele si drumurile zilnice prin oras este absoult suficient Tiguanul, care chiar e spatios, nu stiu de ce spui ca e mic, pentru ca sincer in spate se sta chiar bine..... PS: ce ai citit tu cu copilul e deja in urma rau(cand am dat S3-ul acum vreo 7 ani am luat un xc60, care a fost inlocuit dupa vreo 5 ani cu un jaguar xf(o mare mare greseala) si in vara am luat Tiguanul....

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

Ups, atunci m am grabit eu :) portbagajul mi se pare micut pt copil, daca s 2 deja e fantezie.

Dar masina e frumoasa rau, nimic de comentat. Acum o luna vazusem una in fata la PBN pt.livrare, am zis ca e touareg :)

Link către comentariu

Din fericire am scapat de patut, carucior si  alte chestii de bebe.... eu nu-s nebun si stiu ce poate un v6 3.0 tdi, dar pt caroseria asta un 2.0 tdi e ok...

Link către comentariu
  • 2 months later...

Salutare tuturor, au trecut 6 luni de cand am masina, 12.000 km facuti, multumit de motor si cutie si in general de toata masina, dar incet-incet incep sa descopar si unele bube.....

1. In timpul mersului ,iarna,  intra pe undeva pe la usi frig in masina....inca nu-mi dau seama pe unde.....dar se simte un curent rece care patrunde in masina....

2. Am descoperit cu stupoare ca pragurile masinii nu sunt vopsite clasic, ci sunt doar colantate......cel putin asa mi se pare.....iata dovada(nu cred ca dupa 6 luni se umfla vopseaua in halul asta): 

IMG_1112.jpg

IMG_1113.jpg

3. NU stiu ce tip de vopsea are masina asta, eu unul am fost foarte grijuliu cu masina, mai mult uneori seara sta in garaj, dar observ ca se zgarie foarte usor si nu stiu de unde...bine cea mare e probabil de la vreun centru comercial, un carucior ceva.....

IMG_1107.jpg

IMG_1108.jpg

IMG_1110.jpg

IMG_1110.000.jpg

Saptamana care urmeaza voi face un drum pe la PBN sa intreb si eu ce e cu umflaturile alea pe prag si daca sunt normale.....

In rest, masina e foarte ok pe zapada, iar cei 190 cp isi fac foarte bine treaba si te ajuta perfect in depasiri, consumul mediu e undeva intre 7,7 - 8,2....

Link către comentariu

Salut,

Doar in zona respectiva ai acele umflaturi? 

Exista posibilitatea, stiu ca nu iti va conveni ce o sa spun dar incearca sa tratezi cu obiectivitate, ca masina sa fi suferit o dauna in timpul transportului iar reprezentanta sa o fi reparat fara ca tu sa afli.

Exista situatii, chiar aici pe forum, destul de asemanatoare. Vezi cazul colegului @RzzV

Tot ce ai prezentat se poate repara pe casco fara mari batai de cap dar este anormal ca dupa 6 luni, din care 4 de iarna, o masina de 40k euro sa arate in halul asta...

 

Link către comentariu

Da, doar pe pragul dreapta-spate am umflaturile....eu am vazut masina pe trailer cand a ajuns la pbn si era ca noua, poate o fi reparat-o neamtul la fabrica....nici nu stiu ce sa mai zic....casco am, dar mai intai ma voi duce la pbn sa ma iau cu ei la tranta....

Link către comentariu

Imi pare rau de patania ta. Din nou se confirma ca VAG si nu numai isi cam bate joc de clientii sai:masini care costa cat casele si controlul calitatii ioc. Calitatea a scazut preturile au crescut.

De rezolvat ar trebui sa se faca pe garantie: d-asta dau garantie si la vopsea; sigur o sa se exfolieze in timp. Nu cred ca are sens sa apelezi la casco decat daca vrei sa iti rezolvi si juliturile/zgarieturile.

Link către comentariu

Clar e o problema de vopsit acolo. Poate au lovit-o chiar ei în curte și pana sa ți-o predea au revopsit bandoul. Sigur se va rezolva pe casco dacă te duci și le scoți ochii cu umflaturile alea.

Foarte urat oricum pt o mașină nouă..

Link către comentariu

Salut, intamplator am 3 ani de lucru in domeniu, le poti spune ca pregatirea pentru vopsea pe pragul acela a lipsit....nu e colant , e vopsea si se face asa pentru ca au sarit cateva etape pe linia de vopsire....ideea e sa isi recunoasca problema

Link către comentariu

@motanelul, vopsirea se face automatizat

vezi de la 01:04 încolo. Cei care fac quality control de la 01:55 puteau sa rateze asta fiind proaspat vopsita. Erori sunt și pe linia de producție, nu este neapărat greșeală umană. Se întâmplă și la Maserati, Porsche lucruri similare. 

Link către comentariu

Cred ca motanelul se referea la vopsirea celor de unde a cumparat masina (mergand pe premisa ca ei au lovit-o inainte de livrare).

Link către comentariu

Am lucrat 3 ani la Faurecia (piese din plastic in principal ) si m-am plimbat prin cateva fabirici ....chiar daca robotii vopsesc , pregatirea o face omul ....e usor sa gresesti...

In plus , tind sa cred ca a fost facut un retus pe zona aia.....ori la fabrica ori la dealer

Modificat de motanelul
Link către comentariu

Mie imi da senzatia de un autocolant, pare a nu fi vopsea, mai ales cand plimbi mana peste umflaturi si ele se deplaseaza pe toata lungimea pragului...Oricum nu vreau sa apelez la casco, incerc s-o rezolv pe garantie.

Pe de alta parte, nu stiu ce fel de vopsea a fost folosita, dar masina are deja destul de multe puncte unde a sarit vopseaua, am mai avut si altele dar nu se ciobeau asa de repede, nu stiu o fi un strat foarte subtire......sau am un vecin care ma iubeste mult...

Link către comentariu

Nasol. Nu mi se pare normal sa apelezi la Casco (si automat sa iti cresti prima la anul) cand e chestiune clara de garantie. 

Mergi la reprezententa cu problema.

Link către comentariu

Din pacate asa sunt vopsite masinile noi.. vopsea eco, rezistenta foarte mica. Dupa un drum Arad - Constanta, gasesti urme pe caroserie :-(

Link către comentariu

@ADI_PKP Spuneai la un moment dat, dacă nu greșesc, ca ți s-au dezlipit niște ornamente R-Line in prima luna de la achiziționarea mașinii. Era vorba de aceleași pe care ți-au apărut și umflăturile?

Link către comentariu

Un prieten care a cumparat un passat CC NOU, de la Euro Tehno Group a constatat cu stupoare, ca la 60 000 km avea rugina la TOATE usile. Asa ca, a mers la reprezentanta si i-au revopsit usile pe garantie. Cred ca nu sunt lucruri singulare sau intamplatoare...

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Probleme cu ornamentele cromate r line au fost pe ambele parti, erau un pic dezlipite, s-a rezolvat cu banda dublu adeziva.....inteleg unde bati, dar repet eu am vazut live masina coborata de pe trailer si arata noua.....poate or fi atins-o nemtzii la fabrica.....nici nu mai stiu.....oricum maine le fac o vizita.

 

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Masina putea fi atinsa si reparata si la Curtici, la sediul firmei care a transporat-o.. au si acolo service. :-(

Link către comentariu

Astept ok-ul de la garantie(pbn) sa intru cu ea in service, am fost la constatare, s-a recunoscut defectul si s-au facut poze, urmeaza acest "ok" de la garantie, cica asa e procedura. Din ce am inteles se va vopsi pragul....cam asta e situatia....

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!