Jump to content

Skoda Fabia 3 Combi 2016


rianMa

Postare recomandată

Salut, 

     Asa cum am promis pe aria skoda fabia va prezint masina cumparata recent de mine. 

- cum am ajuns sa o cumpar: aveam un opel astra g ce implinise onorabila varsta de 15 ani si cu care nu ma mai intelegeam (probleme de batranete, cu motorul si alte bazaconii) asa ca am decis sa o schimb. Prima optiune a fost ceva sh dar dupa cateva vizionari cu diversi samsari cu masini manarite am abandonat aceasta optiune si am decis sa iau ceva nou. Voiam un break deoarece am caine, bicicleta si porc la tara, glumesc, partea cu porcul nu e adevarata dar cine stie in viitor. Analizand preturile pietei am vazut ca ma incadrez financiar la clasa supermini deoarece nu voiam masina cheala ci cu ceva dotari esentiale pentru mine despre care voi vorbi mai jos. Optiunile erau: skoda fabia, seat ibiza, dacia logan si renault clio. Dupa ce am citit reviewuri si am facut configuratii punctajul cel mai mare l-a avut skoda asa ca am mers sa fac drivetest unde am mers si cu octavia, cu motorul ales de mine, si cu fabia cu motorul de 1 L si 70 de cai. Diferenta de spatiu s-a simtit imediat dar nu am vrut sa renunt la dotari asa ca am mers in continuare cu fabia.

- masina aleasa:skoda fabia combi smart1.2 L 110 Cp corrida red cu urmatoarele dotari:

motorul 1.2 l 110 CP - voiam motor turbo cat mai fasnet, nu regret decizia 

clima automata - dotare esentiala, +1 la confort ca sa zic asa :)

senzori de lumini si ploaie, oglinda heliomata - dotare esentiala, de asemenea +1 la confort

android auto + ecran 6.5 inch - dotare esentiala, google maps integrat si in curand waze, mai trebuie sa spun ceva? :) 

bluetooth - dotare esentiala pentru siguranta la volan

cruise control - dotare esentiala, la drum lung este foarte folositor

cotiera si scaune incalzite - dotari esentiale

comenzi pe volan - +1 la confort 

scaune sport - ok ca si confort si sustinere laterala dar si ca aspect e un mare plus, schimba destul de mult interiorul

geamuri cu tenta +1 la aspect si minus la grade celsius si soare in masina

spalatoare faruri - ca sa vad mai bine

senzori parcare spate - sunt utili cu toate ca masina e micuta

hill hold - era doar 70 de euro :) 

bare plafon +1 la aspect mai mult, in viitorul apropiat nu intetionez sa car ceva pe plafon

maxidot - face parte din oferta smart

 

Ce n-am luat si regret:

dsg - n-aveam destui bani

plafon panoramic - idem

front assist - mi-am dat seama mai tarziu ca e foarte util

 

Impresii dupa 3000 km:

partile bune:

motorul si cutia: se ajuta reciproc ca sa depasesc tirul mai repede si sa fiu primul la semafor, glumesc dar mai trag de ea prin oras din cand in cand :)

stabila, frane bune, absoarbe foarte bine gropile si denivelarile

ambianta la bord e foarte placuta, mai sa confund cu audi, exagerez dar chiar imi place ce vad, mai putin ce pipai deoarece toate plasticele sunt tari

spatiul e decent, cu plus pentru portbagaj, okeish pentru locurile din fata (era si mai ok daca era ca in octavia :) ) si cu minus pentru locurile din spate, este limitat pentru persoanele inalte dar 4 adulti ce inaltime medie am calatorit fara probleme

consum decent pentru stilul meu de condus: 5.8 media la un drum de 1500 km incarcat si cu ac iar media generala in cb este 6.2

tot ce tine de sistemul media / bluetooth functioneaza foarte bine si se aude decent

portbagajul vine cu carlige si plase care te ajuta sa nu mai zboare porcul de colo pana colo

partile mai purtin bune:

zgomotul motorului se aude cam tare pentru gusturile mele cand o accelerezi/ o turezi in schimb e clar mai silentiasa la viteze de autostrada decat opelul

ating cu piciorul drept tunelul median, as fi apreciat ca tunelul median sa fie mai subtire sau ca pedalele sa fie 1 cm mai la stanga

ruliu in viraje pronuntat si de asemenea rotile de 15 cu talon mare nu ajuta, simti ca aluneci in curbe mai stranse

 

Cam atat deocamdata, am sa incerc sa tin updatat acest thread.

 

 

 

 

 

IMG_20160713_100855.jpg

IMG_20160706_174946.jpg

IMG_20160706_174910.jpg

IMG_20160706_174835.jpg

IMG_20160705_211855.jpg

Modificat de rianMa
Link către comentariu

Frumoasa tare Fabia in culoarea asta. Arata foarte bine, interior si exterior.Dotarile fac diferenta.Te felicit ca ai ales varianta asta si nu ai mers pe ceva mai mare "chelline". Dar as " fi facut crima de om" si tot imi luam plafonul panoramic.Eu zic ca aducea + 5 la interior si exterior. SI sa ii pui si niste jante, vad ca nu ai bifat deloc acolo. Multi km fara probleme.

Modificat de ionutMK4
Link către comentariu

Frumoasa masina ti-ai luat! :D Sa o stapanesti sanatos si fara incidente :) 

Ai uitat sa mentionezi in lista aia de farurile cu xenon. Sau sunt pe lupa si farurile standard? :D 

Link către comentariu

Felicitari sa o stapanesti sanatos! Foarte bine configurata este o masina completa.

Bine ca ai luat bare de plafon, bicicletele unde o sa le pui, in portbagaj? :) 

La fel, motor bine ales, mai bine decat cel de 90cp si decat motorina, asa ai liniste in masina (in afara de accelerarile in ture)

Te rog daca poti pune o poza cu portbagajul, sa vedem si noi 530 litri pe o masina la fel de lunga cat Golful (care are 380 litri)

Link către comentariu

Frumoasa masina, poti oricand sa lasi rotile de 15 pe iarna si sa treci la un 16/17 daca spui ca vrei mai multa stabilitate in curbe, nu cred ca e o lume ;)

In rest, drumuri bune, este frumoasa :icon_thumleft:

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina, imi place mult Fabia asta noua iar a ta e super !

@EmilianPop pare ca nu exista posibilitatea optiunii de faruri cu xenon, la prima varianta de echipare sunt halogen H4 iar la restul, inclusiv cele din imagine sunt "Faruri cu halogen H7 si lentila de proiectie si LED daylight"

Link către comentariu

Frumoasa masina, să te poarte sănătos!  Ne spui și noua care a fost prețul? 

 

Edit, scaunele sint stock sau ai bifat ceva opțiune? 

Modificat de UWE
Link către comentariu
  • 1 month later...

Multumesc de aprecieri si scuze pentru raspunsul nu foarte rapid :)

Sa raspund in ordinea intrebarilor:

@ionutMK4 jantele de aliaj vor veni in primavara, nu m-am decis insa ce dimensiune sa aleg

@codzcu ajutorul unui acessoriu bicicletele se pot monta in masina dand jos roata fata

@UWEscaunele sunt optiune de 170 euro cu care ma impac foarte bine dar sfatuiesc pe cine vrea sa le cumpere sa le incerce deorece sustinerea lombara nu este ajustabila, la fel ca si tetiera, si s-ar putea sa nu se potriveasca cu spatele vostru, pretul masinii a fost de ~14k euro din care am scazut pretul rablei

Dupa 11k km, din care o calatorie in europa de 6k km revin cu impresii:

- este stabila la viteze mari, am mers cu viteza maxima a masinii si nu mi-au tremurat chilotii

- cum ziceam mai sus scaunele sunt comfortabile pentru spatele meu, in masina precedenta ma durea spatele dupa 300 km

- din pacate nu este foarte bine antifonata, se aude destul de tare trenul de rulare si motorul, nu este un zgomot foarte deranjant dar este acolo, o sa intreb pe topicul dedicat daca si alti posesori au remarcat acest lucru sau daca doar mi se pare mie

- consumul mediu la 11k km este in acest moment 5.9, consumul instantaneu la 135 km/h ~6.5, ca fapt divers am avut setat pe autostrazi cc la 135 km/h si cea mai buna viteza medie a fost 115 km/h cu un consum mediu de 5.7 pentru ~1000 km, consumul in Bucuresti pe traseul meu, 13 km, viteza medie sub 20 km/h, este sub 8% 

Link către comentariu

Cate kg are masina ta in talon? Te intreb pentru ca mie la Golf, cu motul de 1.2TSI/105CP (care e practic acelasi motor ca si al tau) imi ia consum instantaneu la 140 km/h cam 8.7%, deci cam cu 2l mai mult decat iti la tie la 135 km/h. A mea are in talon 1235kg si in plus aveam portbagajul Thule pe masina cand am facut acel consum.

Modificat de CristiM
Link către comentariu
  • 5 months later...

Frumoasa masina! S-o stapinesti sanatos si fara evenimente neplacute!

Acum, la 6 luni de la ultimele tale pareri, cum se comporta masina? Mai ales ca a trecut si iarna, ce "bocanci" ai folosit? Te-ai mai obisnuit cu "neplacerile" cauzate in curbe strinse de anvelopele pe 15"?

Link către comentariu

Salut, am trecut cu bine de prima iarna si prima revizie, am de raportat o ciobitura in pabriz de la o piatra, ciobitura ce s-a extins. Volanul sta putin la stanga, cel mai probabil de la vreo groapa, cosumul pe timpul iernii a fost ~8l/100 cu falken hs449, cauciucuri pe care le recomand. Cu "neplacerile" legate de senzatia de barca m-am obisnuit dar m-am interesat si de o pereche de arcuri eibach pentru garda la sol mai mica.

Am achizitionat jante de aliaj de 15 sh oem si dupa ce le montez veti sti si voi :)

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Jantele sunt misto. De unde si ce pret?  Ce cauciuci ai pe ele?

Ciobitura din parbriz se poate "repara" cu vreo 40 lei [parca].

Link către comentariu
  • 1 year later...

Va salut,

Update: ~35000 km, cu ocazia unei mici tamponari am inlocuit grila fata cu una de culoare neagra si am schimbat jantele de 15 cu unele de 17. Spre suprinderea mea confortul nu a avut de suferit prea mult, la gropi vibreaza mai mult masina dar nu suparator in schimb la curbe parca nu mai "aluneca" pe cauciucuri.

Probleme de natura tehnica n-am avut, consumul a ramas acelasi de iarna trecura, cu jantele astea noi n-am facut destui km ca sa-mi fac o parere. Planuiesc sa cumpar carcase de oglinzi negre si eleron de la editia monte-carlo de pe superskoda cat de curand.

 

Inked20180401_115900_LI00.jpg

Link către comentariu

@rianMa: wow :wub:

Biig Like pentru "makeover". Arata excelent cu grila fata cromata (mai ales ca nu ai crom la geamuri) si cu jantele mari negre. Ai ales excelent !

O poza cu ea "leveled" nu ai ? Sa vedem stance-ul mai bine :icon_thumright:

Link către comentariu

Salutare...interiorul tau e WOW... sunt aproape convins ca se potriveste si la rapid ... motiv pentru care voi fi cu ochii cat cepele dupa unul asemanator !

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!