Jump to content

VW Passat CC


Danny

Postare recomandată

  • 2 months later...

Intre timp masina a primit:

* anvelope de iarna Nokian WR A4

* revizie motor (ulei + filtre), revizie DSG, schimb lichid frana

* update soft noxe

* verificare completa la reprezentanta in care nu s au gasit probleme majore (doar bateria, stergatoarele si 2 bucse la bratele de pe spate).

 

Urmeaza sa inlocuiesc bateria si bucsele, stergatoarele in primavara :)

Link către comentariu

Salutare,

Vreo diferente de orice fel dupa update-ul softului?

Mersi, succes in continuare cu masinuta !

Link către comentariu

Multumesc.

 

@bubu182 parca putin consumul mai mare, insa o pun si pe seama frigului. O sa constat exact la anul prin martie cand plec cu ea spre Germania. In Septembrie cand am adus-o, mi a scos 5.5%/100 km (consum facut "la pompa").

Link către comentariu
  • 9 months later...

* ~173.000 km - inlocuit cutie viteze DSG (ambreiaje noi, mechatronik nou, inca o treaba care are legatura cu 4x4, noua)

Link către comentariu

Frumos exemplar! Multi km fara incidente !

De ce asa? Ce s-a intamplat?

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu

Da ne mai multe detalii cu cutia, de ce si ambreiaje si mecatronic, de ce nu una SH, cat te-a costat ? Unde ai facut manopera.

Merci.

Link către comentariu

Nu stiu cati ati urmarit subiectul masinei mele, eu am avut probleme cu cutia (un huruit) in urma unui schimb de ulei. Nu stiu exact motivul defectiunei, insa in urma discutiilor cu VW Germania (sediul din Wolfsburg), datorita istoricului masinii si banuiesc si ca un "bonus" pentru ca am facut updateul (am mai citit cazuri pe net in care VW a "sponsorizat" unele lucrari ale unor clienti care au facut updateul), s a ajuns la conluzia ca defectiunea nu s a produs din cauza exploatarii necorespunzatoare si drept urmare mi s a inlocuit cutia de catre fabrica, eu platind doar manopera.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astazi s a inlocuit si distributia (cu pompa apa) si transmisia, la 173.748 km :)

Link către comentariu
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Ti-am raspuns pe PM.

Meanwhile, in Romania ... :)

ajAWLqym.jpg

9YrUR8sm.jpg

... si consumul
D9VYhSZm.jpg

..dupa
uUCiicYm.jpg
 

Si 4motion in actiune :)
 

 

Link către comentariu
  • 8 months later...

La aproximativ 2,5 ani de la cumparare, am schimbat si prefixul :)

* 200.000 km

20181226_174311.jpg

20181123_154546.jpg

Modificat de Danny
Link către comentariu
  • 2 months later...
On 10/22/2017 at 2:02 PM, Danny said:

Nu stiu cati ati urmarit subiectul masinei mele, eu am avut probleme cu cutia (un huruit) in urma unui schimb de ulei. Nu stiu exact motivul defectiunei, insa in urma discutiilor cu VW Germania (sediul din Wolfsburg), datorita istoricului masinii si banuiesc si ca un "bonus" pentru ca am facut updateul (am mai citit cazuri pe net in care VW a "sponsorizat" unele lucrari ale unor clienti care au facut updateul), s a ajuns la conluzia ca defectiunea nu s a produs din cauza exploatarii necorespunzatoare si drept urmare mi s a inlocuit cutia de catre fabrica, eu platind doar manopera.

In urma masurii de service 23R7, se acorda si garantie pe unele componente suplimentare, atentie, inclusiv EGR.

Nu stiam ca si cutia e prinsa aici:

https://www.volkswagen.ro/stiri/stiri/3570-masura-de-consolidare-a-increderii-adoptata-de-catre-grupul-volkswagen

Link către comentariu

Nu stiu daca din cauza updateului mi s-a inlocuit cutia... insa mi s-a inlocuit. Raspunsul "oficial" a fost acela ca a contat foarte mult ca masina a avut reviziile numai in reprezentanta VW si ca la doar ~165K km a inceput sa cauzeze probleme cutia.

Link către comentariu
  • 4 months later...

Nu credeam ca ma mai poate surprinde cu ceva masina, insa ieri.. dupa un drum Piatra Neamt - Ramnicu Sarat.. stilul de mers romanesc.. 2 adulti + 1 copil cu A.C. si bagaje.. mi a dat consum de 4,2%.

 

Media de viteza 60km/h, deh.. Romania..

Destul de bun ptr 170cp si 4motion.. :)

20190727_122955.jpg

Link către comentariu
  • 8 months later...

Salutare!

N am mai postat de ceva timp, asa ca voi posta ultimele actiuni, desi intre timp au fost mai multe..

Desi am pus masina la vanzare, neprimind nicio oferta care sa mi convina (sunt constient ca se cauta "ieftineli"), am continuat sa ofer masinii cel mai bun "tratament".

Astfel, zilele acestea masina a primit schimburile de ulei si filtrele aferente la motor, cutie si haldex. de asemeni, s au inlocuit arcurile pe fata + flanse, reglat directia (bineinteles, toate operatiunile au fost facute la reprezentanta), si am cumparat si un set de jante aliaj Mallory pe 17" pentru anvelopele de vara. Stiu.. erau mai estetice unele pe 18 sau 19, insa am preferat comfortul in detrimentul aspectului :)

Masina a ajuns la frumoasa "varsta" de aproximativ 227.000km (and counting...)

rDNLtE1.jpg

Ca si planuri de viitor, vreau sa montez lumini ambientale la interior.

Modificat de Danny
Link către comentariu
  • 1 year later...

Un mic "upgrade" :) Caut sa schimb si semnalizarile din spoilerul fata.. sa pun tot dinamice... sa vad daca gasesc sa cumpar.

 

 

Link către comentariu
  • 2 months later...

Dupa 5 ani in care m-a servit fara repros, masina a ajuns in mainile unui prieten. Sper ca actuala, ce-am cumparat-o, sa se ridice macar la inaltimea CC-ului.

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!