Jump to content

94KGS - '03 LD7V Golf MK4


Cris KGS

Postare recomandată

Salutare baieti, am zis ca ar fi o chestie interesanta sa-mi prezint si eu masina, la aproape 3 ani de la achizitie, ca sa pot sa vin si cu cateva pareri.

 

Dupa o perioada in care am impartit masina familiei cu batranu' , am zis ca ar fi momentul sa ne separam si sa intru si eu in randul lumii, sa-mi iau masina. Nici prea scumpa dar nici prea ieftina, nici prea mare nici prea mica, nici prea urata nici prea frumoasa. Am batut targurile in lung si-n lat, am sunat 30 de insi, am vazut 40 de masini, nu imi placea nimic. Ba nu-mi placea culoarea, ba nu stiu ce. Niste pretentii de parca aveam zeci de mii de euro in buzunar. 

Ma resemnasem, si m-am hotarat sa plec in Germania. Facusem toate pregatirile, banii erau sub saltea. Intr-o dimineata am zis sa ma mai uit pe OLX. Si am vazut-o pe ELA. Da, ELA, si mi-a facut cu ochiul asa de frumos incat l-am chemat pe om sa vina sa mi-o prezinte, si a fost fix ce mi-a recomandat doctorul - mint, nu a fost chiar asa. Era mai slab dotata ca altele dar mi-a placut mai mult ca toate. Nu tester, decat un mic test drive.

 

Am luat-o, 3200, inscrisa, m-a incantat. 

Deci, m-am ales cu un Golf MK4 din 2003, fabricat in Belgia, 1.6 16V BCB. Pe sticker-ul din portbagaj e varianta "Basis" dar are si cateva optionale :

- climatronic, geamuri si oglinzi electrice, ceasuri "Pacific/Sportline/cum le-o zice" cu CB , volan in 3 spite, trimuri aluminiu (specifice editiei aniversare sau R32-ului) si cam atat. Da, slabut dotata. Masina se prezenta ok dpdv. optic si mecanic, se tinea bine la varsta de 10 ani si 200.000km (sau cat o avea, nu am fost niciodata tentat sa verific) .

Cateva poze cu masina din momentele imediat ulterioare achizitiei :

132b97494665923.jpg 65ff93494665933.jpg d65d2d494665946.jpg a49e6b494665954.jpg 

 

Au urmat apoi mici adaugiri. Am vopsit bandourile, o folie si niste jante VW Bravo / Borbet Evolo 17''. Masina asa arata in stadiul actual :

c05713494666475.jpg 9f9338494666485.jpg 7df7a3494666498.jpg 35647a494666510.jpg 5f1fc9494666524.jpg 2e10e1494666533.jpg 1fb907494666540.jpg 5b9711494666545.jpg 8ba5ab494666552.jpg 97a169494666559.jpg 

 

Dupa aproape 3 ani ma declar multumit de alegerea facuta, e o masina buna, nu a necesitat investitii mari in afara de costul combustibilului. Piesele pe care le-am schimbat au fost in mare parte consumabile. Pe 26 sunt programat pentru montarea unei instalatii GPL si apoi o sa montez un kit exterior de editie aniversara, moment in care o sa ii retusez si defectele optice care probabil se vad si in poze. Mai am in plan niste mici upgrade-uri la interior, un interior Sportline cu incalzire, un cluster maxidot, montare cruise control si schimbarea sistemului audio. O sa retapitez si plafonul (care da semne de oboseala), si cam atat.

Sper sa mai tina cativa ani, nu am in plan s-o schimb foarte curand. 

Imi cer scuze pentru postul lung, am zis ca ma limitez la cateva vorbe dar m-a cam luat valul.

Va transmit multe salutari si sa aveti drumuri bune!

 

 

 

Modificat de Cris KGS
Link către comentariu

Frumoasa si intretinuta masina, vad ce esti multumit de ea, dar de ce vrei sa montezi gaz , crezi ca merita investitia? Mergi mult  sa o poti amortiza in 3-4 ani, ma gandesc ca in 2-3 ani o sa o schimbi, nu mai bine strangi banii de upgrade la ceva mai nou?

Link către comentariu

Da, in perioada ce urmeaza o sa fiu nevoit sa fac naveta cam 200 km zilnic / 5 zile pe saptamana, deci e o investitie rentabila din punctul meu de vedere. Treaba cu upgrade-ul e subiectiva, momentan masina nu e o prioritate, in ciuda pasiunii mele pentru ea. Am alte lucruri in care trebuie sa investesc. 

Mersi frumos de feedback!

Modificat de Cris KGS
Link către comentariu

Bine ai venit pe forum.Cam rar isi face cineva curaj sa prezinte un Golf 4.Sunt asa de multe pe strazi, ca nu le mai baga nimeni in seama.Ma bucur sa aud ca te-a slujit 3 ani fara probleme majore.La varsta ei, e ceva.Atat timp cat cere doar combustibil si chestii minore, zic sa o tii multi ani, in special ca ii pui si gaz, o mutare foarte buna tinand cont la km pe care ai de cand sa ii faci.Imi place ca ai vopsit bandourile, ai schimbat masina total.Chiar arata bine pentru varsta ei, si sa o pastrezi la fel in continuare.Nici dotarile nu sunt asa rele.Climatronicul e esential, CB, trimurile de aluminiu sunt un mare plus la aspect, ceasurile sportline, la fel.In timp, in 3-4 ani daca reusesti sa ii faci toate upgrade'urile pe care ti le-ai propus, o sa arate foarte bine, si o sa ai dotarile de care ai nevoie.Si cu fiecare upgrade o sa iti placa si mai mult masina.

Cu consumul cum stai acum?

Iti doresc sa te bucuri cat mai mult de ea si multi km fara probleme.

Link către comentariu

Multumesc frumos pentru vorbele de bine. Intr-adevar, in momentul achizitiei cel mai rau m-au deranjat bandourile si manerele negre. Citeam pe diverse forumuri ca o sa sara, si de asta am ezitat sa le vopsesc, dar pana la urma am gasit un vopsitor bun. 

Consumul e destul de mare, cam 9 in Pitesti, 6 in afara. Dar am mers o lunga perioada de timp cu racordul flexibil bubuit si cred ca a consumat si mai mult de atat. Nu prea am stat sa ii fac un consum la pompa, dar cam pe aici se invarte. 

Multi km fara probleme si tie, toate cele bune! 

Link către comentariu

E consum de diesel, eu consum pe medie 6,5-7 tot cam acolo, cu gaz mergi de te rupi, la pretul de jumatate fata de  benzina sa tot mergi.

Link către comentariu

Fain golful Cris,dotari se pot pune daca chiar vrei(mai greu cu esp-ul).Gazul necesar la citi km vrei sa faci.Sanatate.

Link către comentariu

Frumos Golful. Multi km in continuare cu el si fara probleme :)

Legat de imbunatatirile de la interior, iti zic ce zic la orice posesor de Golf 4 care are planuri pe viitor cu el: Grile de bora si un dvd 2din sau navi OEM. Se integreaza perfect in bord si il face mult mai clean. Schimba complet interiorul :) 

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Grilele de Bora le aveam si eu in plan, cat despre Navi sau Dvd 2dib am ceva similar in cap dar un pic mai altfel: Am deja un ipad mini si as vrea sa-l integrez in bord, chestie pe care o s-o pun in practica o data cu upgrade-ul pe partea audio - cat de curand sper eu .

 

Cam asa arata integrat ipad-ul in bord, poza de pe net. 

 

Multumesc pentru aprecieri! Multi km fara probleme si drumuri (mai) bune!

 

image.jpeg

Modificat de Cris KGS
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Masina a primit astazi o instalatie Landi Renzo Evo, cu rezervor toroidal de 54 de litri. 

Cost total 2400 de lei dar o sa necesite curand schimbarea sondei lambda si probabil supapa EGR. Apar la rece mici fluctuatii ale turatiei, la cald dispar. Stiam de ele dar nu ma deranjau, pe gaz sunt mai pronuntate.

Masina se comporta aproape identic atat pe gaz cat si pe benzina, trage cam la fel. Sa vedem cum stam cu autonomia.

 

Urmeaza sa merg la RAR si cam atat, drum intins sub roti.

Va salut si drumuri bune!

image.jpeg

image.jpeg

Modificat de Cris KGS
Link către comentariu

Bafta cu bombita,glumesc desigur.Cu rezerva cum ai rezolvat ?

Link către comentariu

O sa cumpar o roata de rezerva slim, o s-o bag intr-un saculet mai dichisit si o tin in portbagaj. 

Link către comentariu

Chiar frumos golfuletul, sa te duca cati mai multi km :) Ar merge niste arcuri sport, e cam gipulet acum :D

Link către comentariu

M-am gandit dar din pacate nu e o afacere buna pentru mine, masina circula pe drumuri destul de rele si atinge cateodata si asa, suspensia sport ar face-o inutilizabila. Plus ca e destul de rigida si acum din cauza cauciucurilor. 

Ar arata bine, dar nu se poate. :)

Singura solutie viabila ar fi air-rideul, dar vorbim de vise erotice, am alte cheltuieli mai presante acum, masina fiind in coada listei.

Multumesc de aprecieri, azi am fost la RAR, a trecut cu brio testele de noxe, am trecut instalatia in carte. S-a dus si primul plin de gaz, 400 de km exclusiv urban, cu 80 de lei. E o afacere foarte buna ! 

Modificat de Cris KGS
Link către comentariu

Felicitari de achizitie si modificari,bandourile cereau sa fie vopsite si jantele altele,e cam ridicata de spate dar daca ai pus si gaz-ul poate se mai echilibreaza :)

Nu sunt fan tablete in bord,ii las pe cei de la tesla sa le monteze :D cat mai mult oem sau piese ce dau impresia de original pica de obicei cel mai bine/placut ochiului.

 

Link către comentariu

Cred ca pica si faza cu tableta in bord, nu pot sa adaptez nimic fara sa afectez trim-urile. O sa pun un MFD de la un prieten de proba, sa vad daca ma coafeaza. E important aspectul dar parca mai mult conteaza functionalitatea. 

Jantele vechi le folosesc iarna ?

Link către comentariu

O sa mai las cateva poze random aici, in care se vede in ce conditii circula masina uneori. :D

Cateva si cu fosta masina. 

9f960f498457843.jpg 421b23498457849.jpg fcc4c6498457857.jpg caf6f9498457864.jpg 8a2f60498457871.jpg 16309f498457878.jpg e9f8f5498457880.jpg 837751498457882.jpg 402f19498457970.jpg 

*prima poza si a 3-a ceva gen "old vs new" , dar Solenza e mai noua. 

*2 si 4, Transalpina - merita facuta macar o data-n viata 

*6-7 - Cam asta vede masina vara de vara, campuri si drumuri stricate, de aia nici nu renteaza suspensia sport. 

 

*ultima poza a fost facuta la tara, am avut mare noroc ca nu a ajuns apa in ea, erau in regule doapele alea. 

Modificat de Cris KGS
Link către comentariu

Ce pot sa zic.Sufera mult masina pe drumurile alea.

Link către comentariu

Nu prea esti milos, asa'i? E nasol cu partea de articulatii/suspensii/ bucsaraie/rulmenti si plasticile din bord care o sa prinda greieri. Dar intradevar, masina e facuta sa te slujeasca indiferent de conditii.Atat timp cat ii shimbi totul la timp.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ba da, sunt milos, am grija de ea pe cat e posibil dar nu pot sa o tin pe post de bibelou. Asta e scopul ei, sa imi satisfaca nevoile. 

Articulatiile si soriceii nu sunt o problema, am reusit sa izolez si sa anulez orice zgomot de la interior. Masina are toata partea mecanica schimbata (brate, pivoti, bucse, amortizoare, flansr, arcuri, rulmenti, discuri, placute, etc.) . Nu am neglijat-o. 

Astazi a trecut ITP-ul cu brio.

Curand urmeaza mici retusuri estetice si montarea kit-ului de aniverar, faruri Bosch cu xenon (OEM - noi) , spalatoare far, clustere cu maxidot, tempomat, MFD, plafon negru, plafoniera W8, si scaune Recaro 2 retapitate. :D 

Am 90% din piese, astept sa gasesc o saptamana libera in care ma pot lipsi de masina.

Toate cele bune!

image.jpeg

Link către comentariu

Bravo! Planuri mari, abia astept sa vedem ce iese la final.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!