Jump to content

Demontare panou (fata) portiera


Manuel N.
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Azi am apasat mai tare pe butonul de deblocare al usilor si a intrat switchul inauntru si as vrea sa dau fata la portiera jos ca din cate imi dau seama a sarit din clipsuri.

Cu ocazia asta poate imi explica un coleg cum se demonteaza fata la portiera.

Multumesc.

edit:

am atasat si o poza cu ce am patit.

se poate cumva demonta doar zona aceea unde este switcul ca sa il pot fixa, sau trebuie demontat tot?

 

Se pare ca am dublat postul - a picat netul si am crezut ca nu am postat si am dat si a doua oara post. Rog un moderator sa stearga celalalt post.

20160701_174718.jpg

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite niste link-uri. Poate te ajuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc vazusem filmuletele dar nu m-au ajutat. Trimul ala argintiu nu am reusit sa-l scot - am tras unpic de el si avea pe langa clipsuri si un piciorus cumva in L care probabil l-am rupt ca era indreptat in sens invers decat trageam eu.

Deci exact ceea ce ma intereseaza nu arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate e asemanator cu jetta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inceput sa desfac trimul de la stg la dreapta.....cred ca trebuia invers.

O sa incerc si asa.

Poate intre timp imi raspunde vreun coleg care deja a mai facut asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate ce vrei tu. Trebuie sa dai jos toata fata de usa.

Prima data faci asta: Declipsați capacul -1- cu pana -3409- începând de jos în sus.

 

N70-10732.png

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La B7 nu se desfac trimurile de pe usi decat dupa ce dai fata de usa jos.

Au niste suruburi pe partea cealalta  cu care sunt prinse .

Se desfac cele doua suruburi indicate in poza lui hayate, mai sunt jos doua de plastic, care , atentie doar se intorc la 45 90 de grade, nu se scot, apoi tragi fata din clipsuri, incepand de jos.

Inainte de a scoate fata, se declipseaza panoul cu butoanele de la geamuri , incepand din fata si se scoate mufa. E dificil de scos cu fata data jos.

Filmele de mai sus n-au nici o legatura, sunt pentru Passat american, Jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin r. sa inteleg ca nu mai are sub trim un surub ca ala de jos?

In postul lui hayate eu vad doar o poza.... care sunt alea doua suruburi? Unul e in maner sub plastic dar celalalt?

Multumesc.

Cate clipsuri sunt? 3 pe o parte si 3 pe o parte?

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E doar un surub:

 

– Învârtiți clemele -6- și -7- cu 90° și desfiletați șurubul -2-.

– Declipsați clema -5-, în încheiere clemele -3- și -1- cu pana -T10383/1-.

– Declipsați clema -6-, în încheiere clemele -7- și -8- cu pana -T10383-.

  Atenţie!

Clema -9- poate fi deblocată numai prin apăsarea laterală!

– Declipsați clema -10- cu pana -T10383-.

– Desfaceți clema -4-.

N70-10733.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, sperl sa am timp maine.

Integ ca clipsul 4 e in mijloc si trag pur si simplu?

6, 7, 2 si 8 le gasisem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te uiti la primele 2 clipuri postate de mine vei vedea ca unul din clipsurile care se rotesc 90° se afla exact sub trim!

Asa ca nu vei putea scoate fata de usa fara sa scoti trimul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Manuel N. said:

@florin r. sa inteleg ca nu mai are sub trim un surub ca ala de jos?

 

 

 

Da, e numai unul, in maner, partea de sus. 90 de grade , nu 45.

 

10 hours ago, dragos_u said:

Daca te uiti la primele 2 clipuri postate de mine vei vedea ca unul din clipsurile care se rotesc 90° se afla exact sub trim!

Asa ca nu vei putea scoate fata de usa fara sa scoti trimul!

Crede-ma ca le-am dat jos de doua ori. Nu se dau trimurile jos decat dupa ce dai fata de usa. Nu exista nici un surub/clips sub ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc hayate, florin r

Nu am avut nici timp si nici cu ce sa desfac clipsurile si de frica sa nu le rup am ajuns la un meserias. Este fix ca in piza de la hayate.

Sub maner e un surub, jos 2 "suruburi" care se rotesc 90° si clipsurile. Intr-adevar clipsul 9 nu a reusit sa-l scoata, dar daca desfaci celelalte clipsuri iese panoul tragand un pic in lateral. Important e sa nu tragi in sus la clipsul 9 ca la celelalte ca o sa se rupa.

Butonul de blocare/deblocare al portierelor este clipsat in locasul lui, dar acele picioruse (2 pe o parte si 2 pe cealalta parte a butonului) sunt foarte mici si de asta a iesit. Deci mare grija cu el. Am mai auzit colegi care au patit la fel, sau care au patit de 2-3 ori. Dupa ce l-am clipsat am pus putin silicon de o parte si de alta (nu si sus-jos ca incurca apoi functionarea butonului) ca sa mai tina un pic contra.

Sper sa nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 7/9/2016 at 9:14 AM, Manuel N. said:

Multumesc hayate, florin r

Nu am avut nici timp si nici cu ce sa desfac clipsurile si de frica sa nu le rup am ajuns la un meserias. Este fix ca in piza de la hayate.

Sub maner e un surub, jos 2 "suruburi" care se rotesc 90° si clipsurile. Intr-adevar clipsul 9 nu a reusit sa-l scoata, dar daca desfaci celelalte clipsuri iese panoul tragand un pic in lateral. Important e sa nu tragi in sus la clipsul 9 ca la celelalte ca o sa se rupa.

Butonul de blocare/deblocare al portierelor este clipsat in locasul lui, dar acele picioruse (2 pe o parte si 2 pe cealalta parte a butonului) sunt foarte mici si de asta a iesit. Deci mare grija cu el. Am mai auzit colegi care au patit la fel, sau care au patit de 2-3 ori. Dupa ce l-am clipsat am pus putin silicon de o parte si de alta (nu si sus-jos ca incurca apoi functionarea butonului) ca sa mai tina un pic contra.

Sper sa nu mai am probleme.

merge tras cu o ventuza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa tragi? Butonul?....nu am incercat dar nu cred ca merge. In momentul in care vrei sa il apuci cumva se duce in interior. La cine am fost eu mi-a zis ca a avut masina la care a patit de 2 ori si a doua oara a bagat niste silicon in spate sa tine contra (asa a pus si la mine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Chiar daca nu se incadreaza exact la aces topic are o oarecare legatura.

Doresc sa achizitionez butoanele de la geamurile electrice+cel de reglaj al oglinzii in versiunea Highline(cu marginea metalica) si sa le inlocuiesc pe cele existente.

Cat de intruziva este operatiunea de inlocuire? Trebuie date toate fetele usilor jos?

Va multumsc si apreciez orice sfat, schema, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La portiera soferului dinspre partea din fata impingi in sus cu degetele si iese bucata cu toate butoanele. Daca nu intelegi iti fac niste poze mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi mod de inlocuire fara demontarea fetei de usi se aplica si la celelalte usi?

Daca nu iti ia prea mult timp, te rog sa imi dai mai multe detalii.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asemenea la toate portierele - se ridica trimul de plastic, pe care vine fixat butonul - din partea din fata a acestuia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc. Deci puterea degetelor ar trebui sa fie suficienta.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de degete....eu folosesc o scula speciala de scos trimurile, din plastic.

Poti sa improvizezi ceva, dintr-un card, o surubelnita cu o carpa pusa pe ea, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In regula, o sa vad ce pot adapta.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 10/10/2016 at 3:46 PM, identitate78 said:

In regula, o sa vad ce pot adapta.

Merci.

cauta in magazin de Dedeman, Hornbach ... este o scula de plastic pentru intins silicon . daca are iluminare  ornamentul de aluminiu, nu trebuie dat jos

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

O schema cu demontarea fetei de usa spate dreapta are cineva? Cum se desface?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!