Jump to content

VW Passat B6 1.9 TDI- Black


stefz

Postare recomandată

Tata, eu am un domn la mine la munca care are un 1.9 pe o skoda octavia tour break ( cum se spune ) el a cumparat masina de la firma si utilizatorul masinii a facut niste modficari la motor, adica alta turbina, soft si alte magarii. tin sa spun ca masina in prezent 350.000 km ( din are 90% in regim de firma, adica mi se rupe, nu e masina mea , ii dau sa zaca ) si nu a schimbat la ea decat ce bube avea in cap, adica axa cu came si tachetii ( vezi bxe :)) ) asa ca dupa parerea mea, o turina mai potenta cu intercooler si soft facut de un domn sanatos la cap, nu dau nume, iti scriu pe privat daca vrei, nu vad ce probleme sa aiba la motor. am vazut ca ai scris la topicul meu ca ai vrea si tu un 2.0,asa  am spus si eu ca vai imi iau motor mare ca sa traga, si te obisnuiesti :D  si acum ma gandesc sa fac si eu ce a facut andrei_tdi :) .

Sper ca am ajutat . Spor !

Link către comentariu

@neos Mersi mult de sfat, oricum asta va fi urmatoarea investitie in masina :D . Eu ma refeream la faptul cu cat era mai mare motorul cu atat mai bine.. tot cu upgrade-uri se lasa :)) Am destui tuneri pe lista, majoritatea buni in ceea ce fac, mai mult ca sigur ii stiti si voi, trebuie insa sa ma decid. Mereu e binevenit un sfat, asa ca astept PM de la tine ! 

Link către comentariu

Chestia cu tuningul pe TDI in 4 cilindri e ok. Dar atata timp cat mentii output-ul in limite decente, de bun simt. Sa nu supra-apreciezi capabilitatile motorului pe care-l detii si exploatezi. Si mai ales sa fii constient de modul in care il vei utiliza si ce asteptari vei avea de la el. 

Atata timp cat te limitezi la o configuratie gen - turbo ceva mai potent, intercooler mai bun si eventual o evacuare care sa scada egt-urile si nu numai si un soft facut pe nevoile tale, pt o masinade strada, de zi cu zi - nu ai de ce sa dai gres. Asta presupunand ca stii cum sa folosesti si sa intretii masina ca sa nu o pui pe butuci. 

Asadar, in cazul tau, poti doar cu evacuare sa ajungi la 160 cai pe turbo stock. Dar sa iti faca softul cineva care stie. Nu care doar baga presiune-n turbo la greu si "gata softu' ". Apoi, cel mai mult, un turbo de ARL (gt1749vb) si ai tot ce-ti trebuie. De urci mai sus la capitolul turbine, vei avea lag. Si pt un daily driver nu e foarte placut. Da, te obisnuiesti, dar cand vei merge cu o masina cu turbo stock o sa injuri iar cand te urci in a ta, modificata. 

Termina cu turbine de 3.0, injectoare de tanc si alte cele. Nu-ti trebuie iar motorul ala e oricum prapadit si ajunge la 250-ish de cai cu f mari eforturi financiare care nu merita. 

Link către comentariu

@Andrei_TdiEh, stii si tu cum sta treaba, nu tot ce zboara se mananca... am avut nevoie doar de 2 vorbe si deja pierdeam noptile cautand tdi-uri cu turbo 3.0:eek:...vedeam ca alea erau rachete, am zis gata, hop si eu, dar nu m-am gandit ca masinile alea nu sunt daily driver :)). Dupa ce m-am documentat cat de putin si gandindu-ma la fiabilitatea motorului, am inceput s-o las mai moale. Nu stiu daca cer prea mult, dar atat imi doresc de la o masina, 180-200cp. M-am saturat sa ma rog de ea in depasiri, mai ales cand sunt full de bagaje, sicriu scrie pe mine . Vreau sa fac lucrurile incet, dar corect, gandite de 2 ori inainte. Inainte sa incep "stricaciunile" vreau sa merg cu un 1.9 cu GTB1756VK ,apoi cu un turbo stock modificat. Pana nu vad eu cu ochii mei, nu ma potolesc. Dupa aleg ce si cum. Legat de tuneri, Am cei mai bun pe lista :icon_thumright:

Modificat de stefz
Link către comentariu

Un soft stage 1+ pe turbina stock iti va transforma masina. Iti adauga practic 50% in plus putere fata de stock.. Softul e 300-350, anulare egr din soft si downpipe. Ajungi pe la 500E, dar vei avea 160 cai. Si eu zic ca e suficient. 

Apoi, cand crapa(daca crapa) turbina stock, pui una mai buna. De ARL. 

Link către comentariu

Cel mai probabil, asta voi face :) e cea mai ok si d.p.d.v financiar. Dupa o baie, e pacat sa nu-i facem o poza :D

 

IMG_1650res.JPG

Modificat de stefz
Link către comentariu

Frumos :) Jantele alea ar da bine cu miezul vopsit galben mustar. Saaaau un gri mai inchis. Nu te bate un gand? :D 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

@EmilianPop Thx ! hehe, un gri sobolan voiam sa le fac. Am renuntat la ideea de a le pastra deoarece am nevoie de distantiere, jantele sunt 7,5 j :( ... mai bine cu banii dupa distantiere si vopsit, ii strang si iau ceva mai frumos :D. Arcurile si jantele pleaca pe passat-ul tatalui meu... le mai tin pana strang verzisorii :)) 

Link către comentariu

Ma, nu stiu de ce, dar mie imi place de mor cum arata masina acum. Da, poate miezul jantelor ar merge un gunmetal ceva. In rest, nimic. 

Link către comentariu

Mai baieti, ma faceti sa le pastrez :D cum ar veni mai bine, vopsit jantele integral gunmetal sau doar miezul ? Si daca ma hotarasc sa le tin, trebuie sa cumpar neaparat distantiere, sunt bagate inauntru, strica toata masina :(

IMG_1736for.JPG

IMG_1735for.JPG

Link către comentariu

Da, distantiere trebuie. In rest ele chiar vin bine pe masina. De vopsit, eu zic doar miezul facut gunmetal. Ele fac contrast frumos asa cu restul de elemente shiny de pe masina. 

Link către comentariu

Singurul element shiny de pe masina va fi cromul de la geamuri, in rest vopsesc tot. o sa vad la momentul respectiv  ce ar merge mai bine :scratch: ce imi doresc momentan, e sa ajung in tara :(

Modificat de stefz
Link către comentariu
  • 2 months later...

A trecut ceva timp de cand nu am mai postat... toate planurile mele s-au dus pe apa sambetei  dintr-o nefericita problema . E greu cand nu ai "sursa" si sa-ti intretii masina cu banii de buzunar; dar, usor usor se fac toate. Momentan, masina merge perfect. Se bucura de motorina, ulei si km. Intre timp, am inlocuit kit-ul xenon 5000k ( cel vechi a crapat) , s-a spart un proiector si mi se abureste un far incontinuu( nu inteleg cauza). Dupa ce rezolv toate aceste bube, in functie de bani, vedem ce si cum :)

resz.JPG

IMG_2073rsz.JPG

Modificat de stefz
Link către comentariu
  • 1 month later...

Intre timp, mi-am facut spalatorie acasa :)) mi-am cumparat toate produsele necesare pentru spalare/curatare(sampon, ceara, degresant, dressing interior) si am achizitionat niste suspensii sport reglabile FK, abia astept s-o vad pe burta in primavara :santa: Acum, ne pregatim de schimbat distributia si in functie de buget, vedem ce si cum mai schimbam :wub:

IMG_0198.JPG

IMG_0176res.JPG

IMG_01792.JPG

Link către comentariu

Frumoasa si curata exact pe placul meu masina ta,si eu sunt in cautare de un aspirator dar vreau unu cu injectie extractie sa mi iau.

Problema cu aburirea farului,da jos contra-aripa (cred ca asa i zice) si baga mana in spatele farului,vezi sa nu ai lipsa vreun capac.

La mine asta a fost cauza.

Link către comentariu

@alexu1.4 Multumesc ! Si eu am pus ochii pe un karcher, dar doar cu extractie. Nu mi se pare o necesitate si injectia, decat daca lucrezi in domeniu :)  Am avut lipsa un capac, l-am pus la loc, totul ok. 

Link către comentariu

catelul din poze face toti banii :D 

on-topic: ai idee daca se da jos cromul de pe geamuri ? btw : si a ta arata a alta masina incaltata de iarna :)

Link către comentariu

@neos Voia si el putin spalat :)) 

Eu la mine pot scoate cromul si pun "trimuri" ( nu stiu cum sa le denumesc ) negre de pe editia Trendline de la Passat.  Da, ca majoritatea :D Nici nu am pretentii de nu mai stiu eu ce jante pentru ca sunt bani aruncati pe fereastra.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Nu am mai postat de ceva vreme... azi i-am schimbat kit-ul distributie Conti, pompa apa Hepu, schimbat ulei cutie de viteza Motul 75w90( schimba perfect acum), senzor g40 si un burduf. Acum, o iubesc si mai mult  :wub:. Astept sa vina caldura sa pun suspensiile, apoi sa ma decid daca pastrez jantele actuale si sa cumpar distantiere sau sa ma orientez spre alt model, ceva cu buza. Am pus ochii pe niste ASA by BBS, tot pe 18. Ce spuneti, sa colantez grila fata negru mat sau sa o vopsesc in culoarea masinii ? Sau sa o vopsesc un gri inchis( am atasat poza ) :D ? 

IMG_20120316_140035.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

A venit timpul sa ma despart de masina. Urmeaza ceva hatchback. Rog un moderator sa inchida thread-ul !

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!