Jump to content

VW Passat B6 1.9 TDI- Black


stefz

Postare recomandată

Salut!

Masina cumparata de tatal meu de noua in ianuarie 2009. Am intrat in posesia ei in decembrie( 94500 km ), acum are 125 050. Singura problema pe care am intampinat-o, axa cu came, tachetii + cuzinetii ( nu ma asteptam la asa ceva la 100 000 km). S-au mai schimbat la ea chestiile uzabile... ( bucsaraia, discurile+placute, filtre... ). 

Nivel de echipare- COMFORTLINE

*Geamuri electrice, pilot automat, RCD 310

Motor- 1.9 TDI BXE 105 cp - 5 trepte (putini pentru ce caroserie are )

An fabricatie: 12/2008

Am o lista lunga cu modificari, bineinteles, toate la timpul lor si toate pe rand. Incerc s-o transform intr-o masina cat mai adolescentina :D

Masina s-a bucurat de un detailing la interior ca la carte + glaze la exterior saptamana trecuta.

Modificari ce le-am adus:

*Full led interior + ext

*Xenon 6000k

*Arcuri sport ( 3 cm )

*Vopsit interior faruri

*Grila FK fara semn neagra

*Folie pe geamuri

*Jante 225/40 r18

*Stopuri pe jumatate skyline

 

Modificari ce vor urma: 

*Vopsit grila fata+ grila chrom jos

*Suspensii sport reglabile ( sper ca luna asta sa le iau )

*Prelungire R-line bara fata

*Stopuri portbagaj skyline

*Eleron portbagaj R-line

*Alte jante tot pe 18

Si de aici incepe nebunia... problema e ca inca sunt in dubii daca s-o incep sau nu, as prefera a doua masina cu un motor pe benzina, dar deja intram in alte cheltuieli + ca imi place foarte mult acest model.

*Soft + egr delete + evacuare ( pe la sf verii ) 

*Kit ambreiaj intarit kevlar ( sf. verii )  Volant e pe duca deja

Upgrade la 200 cp+ (FMIC + GTB2260VK) popcorn limiter

*Frane ceva mai mari 312 

si ce o sa ne mai vina prin cap

Stiu ca nu este o masina adecvata pentru asa ceva, dar dupa cum stiti si voi, pasiunea nu are limite. Asta imi doresc de cand eram la gradinita..o masina modificata :)

Ultima poza... tata si fiu :D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_1143.JPG

IMG_1142res.JPG

IMG_1264.JPG

IMG_1261.JPG

IMG_1262.JPG

IMG_1267.JPG

IMG_1266.JPG

13515451_1059702317451267_2033327082_n.jpg

Link către comentariu

Sincer in locul tau m-as uita la niste scaune mai ok. Sportline sau highline. Consider ca e mai important cum te simti in masina decat un spoiler sau eleron sau grila.

 

 

Link către comentariu

Din fata arata foarte fain, insa fara nici o legatura cu restul masinii. Daca fata e neagra si "suparata", lateralul si spatele sunt cuminti cu cromuletu' si stopurile stock si clare. Din alta poveste adica.

Link către comentariu

 

@uhu10uhu Sunt chiar comode si nu are rost sa le schimb acum daca ma simt bine in ele. Daca erau cele de pe trendline... mai ziceam, atunci erai obligat sa le schimbi. Interiorul o sa fie ultimul la lista mea de dorinte, nu-l vad ca pe o necesitate :rolleyes:

@mad_kat Stopurile urmeaza sa fie lacuite doar pe partea rosie a stopurilor pt. o tenta fumurie, gen r36, iar bandourile de la bara din spate urmeaza sa fie scoase. Ai atasata o poza cu bara cum o vreau eu.

Momentan sunt in Germania si nu prea am posibilitatea de modifica bara. Cum am ajuns in tara e ca si facuta

12115906_1617441951853211_3810125034368802366_n.jpg

Modificat de stefz
Link către comentariu

Frumoasa si ingrijita !

Spor la modificari si cat mai multi km fara probleme.

Vezi ca fara alte injectoare nu prea poti ajunge la 200 cp...iar turbina pe care o vrei tu GTB 2260VK duce 300 cp dar face full boost pe la 2700 rpm, ceea ce este enorm pt o masina de zi cu zi plus ca nu tine motoru daca nu umbli prin el. Pune turbina de pe audi 2.7 ( 1756vk ) asta tine maxim 230-240 cp si face full boost pe la 2100 rpm si cu niste injectoare de ARL ai rezolvat problema :)

Link către comentariu

Cutia/ambreiajul o sa plece in concediu medical la o plecare in forta cu 200 cp si aprox 400nm :)) 

In schimb, cutia in 6tr cu ambreiaj de 240mm tine bine +400nm ( stiu din experienta) si inghite in sec muuuult abuz.

Ps: passatul vine by default cu 312/280-ish frane asa ca upgradeul va trebui sa fie ori discuri+placute performante+lichid frana+furtunase metalice ( pentru 312) ori frane de S3/Cupra dar in conditiile anterioare :).

Spor la surubareala. 

Link către comentariu

@~LauR~ Multumesc mult ! O sa-ti urmez sfaturile. Masina e folosita de zi cu zi si nu as vrea sa am surprize.

@cristi511 Volant e pe duca deja, kit-ul ambreiaj va fi schimbat luna urmatoare si intarit cu kevlar. Pot pune cutie de 6 ? Necesita alte modificari ? Se schimba rapoartele daca as pune in 6?  Frane voiam sa pun de s3, dar vad in momentul achizitiei pentru ce optez. 

Link către comentariu

Mda...am uitat sa iti zic de ambreiaj...bine ca a punctat Cristi mai sus :)

Daca pui cutie in 6 o sa ai nevoie de alt kit ambreiaj, iar tu daca vrei sa il schimbi luna care vine ce faci, platesti iar alt kit ?

volant stock iar nu o sa tina la cuplu ala mare...poti pune cu masa simpla neusurata daca tii cutia in 5, daca pui cutie in 6 nu recomand masa simpla, dar o sa tina aia stock.

Trebuie sa te gandesti bine ce vrei :)

Link către comentariu

@~LauR~ M-am uitat acum pe net... e destul de piperata cutia in 6 trepte. Ma depaseste putin financiar daca vreau sa fac modificarea asta acum. As cumpara toate necesare pentru cutia in 5 trepte...

@uhu10uhu Am auzit de la multa lume cum ca BXE-urile sunt foarte proaste... asta ma face usor usor sa ma razgandesc in a-l modifica. tinand cont ca am schimbat la DOAR 100 000 axa cu came, tachetii, cuzinetii.... Daca ii pun turbina, deja cred ca trebuie sa strang bani pentru alt bloc motor :)) 

Link către comentariu

Frumoasa masina. renunta la crom! Farurile sunt foarte frumoase!

Modificat de DB86CLP
Link către comentariu

@DB86CLP Multumesc mult! Asta e si ideea, sa fie toata masina neagra. Va ramane cromul doar in laterale :D

Link către comentariu

eu cred ca era indicat sa renunti si pe lateral, dar este doar o parere! gusturile nu se discuta :)

Link către comentariu

@DB86CLP Am crezut ca daca dau jos cromul de pe laterale, va ramane loc in usa si va trebui sa vopsesc usile. M-am uitat acum si merg dezlipite. Mai pe seara ma pun sa le dau jos. Cu ce pot sterge banda dubla adeziva ?

Link către comentariu

pai..nu cred ca trebuie sa le dai jos. trebuie sa le infoliezi sau eventual sa le vopsesti (negru mat sau lucios...bine asta dupa ce le pregatesti bine). colegii care au mai facut operatiunea asta te pot ajuta cu un sfat.

Link către comentariu

De ce sa ma complic cu vopsitul daca pot sa le dau fara niciun leu jos :D asa o sa vina 

11048759_10153218443980539_1909469581987477209_n.jpg

Link către comentariu

nu stiu cum se procedeaza si tocmai din aceasta cauza zic sa nu te grabesti si sa astepti ajutorul celor ce au mai facut operatiunea asta :)

Link către comentariu

Imi place! :) 

Bafta cu modificarile! Go for all black :wub:

Link către comentariu

@EmilianPop Multumesc frumos ! 

Astazi vreau sa dau cromul jos de pe usi, dar mai intai trebuie sa aflu cu ce solutie pot da ca sa inlatur lipiciul acela de pe vopsea.( e gen banda dubla adeziva )

Si primul lucru care-l fac cand ajung in tara, e sa schimb cuzinetii de biela... n-as vrea sa am surprize :(

Modificat de stefz
Link către comentariu

Eu zic sa te gandesti bine la modificarile de motor etc. , cand or incepe sa-ti pice toate alea pe ea o sa platesti inca pe atat sa o repari... 

Mai bine ia-ti un seat 1.8 benzina, gasesti si la 2,5k-3k euro unu bun de modificat.

Link către comentariu

@bubu182 M-am gandit si la asta, tinand cont ca masina e daily car, n-as vrea sa am parte de vreo surpriza fix cand ti-e lume mai draga . Dar totusi, sa nu uitam cati au modificarile astea la 1.9 tdi. Chiar ieri cautam pe mobile sa vad la ce pret e un audi s3 8l... suna foooarte tentant, dar deja vorbim iar si iar de alte cheltuieli si nici nu vreau sa abandonez masina asta :D anyway, am timp sa ma gandesc, pana atunci, mai bag bani in asta.

Modificat de stefz
Link către comentariu

Era sa fac o treaba de toata frumuseatea :)) mi-a trimis cineva poza si sunt gauri in usi. Deci, trebuie infoliate sau vopsite :(

13528907_1024865184249748_2023635368571683444_n.jpg

Link către comentariu

da :D din pacate, le pot vopsi doar cand ajung in tara. Aici costa foarte mult 

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!