Jump to content

B5- OLD SPEZIAL


edypro

Postare recomandată

desi sunt membru de multi ani al acestui forum abia acum am gasit vreme sa imi prezint si eu barcuta .........este vorba despre un B5  fabricatie octombrie 1997 - inmatriculat prima data in martie 1998 , motor 1,6 AHL , benzina ........ca si dotari la cumparare aveam geamuri el fata ,trapa, incalzire scaune si un interior in doua culori negru/gri..........kilometrajul real era 276.000 km , afisat in bord, am cumparat-o din Munchen adusa in tara pintr-un intermediar , avand un singur proprietar in DE .......cam asa arata la cumparare:

 

9kcjyv.jpg

 

 

 

1z1gwax.jpg

 

 

2ecol02.jpg

 

 

 

dupa ce m-am secat finantele noastre dragi de vreo 28 milioane taxa de inmatriculare , masina a costat 1200 e , am ajuns la un cost total de aproximativ 2300 e cu totul , inclusiv schimbul consumabilelor , celebrele brate superioare , plus toata aprinderea schimbata caci imi facea figuri bobina ...........am ales masina datorita aspectului absolut imaculat , vopseaua este originala desi nu ma crede nimeni , persoana de la care am cumparat-o avea un garaj in care tinea 4 masini cu incalzire si covor sintetic de iarba pe jos , plecand de la ideea ca , caroseria este baza oricarei masini.

 

 

 

apoi au inceput modificarile :

- maxidot - l-am gasit foarte greu pe ebay avand in vedere ca masina e immo 2 fara CAN 

- geamuri electrice spate 

- interior crem/negru plusat , 

- jante aliaj MOMO 205/45/17 foarte usoare , ca idee , vechile jante pe 15 care apar in poze aveau 18 kg bucata , astea au 14,5 kg , le-am cantarit mai mult de curiozitate caci mi se pareau foarte usoare, ma refer la greutatea rotii , janta+cauciuc.

 

-frane fata schimbate , aveam sistem cu discuri 280 mm, am trecut la 312 mm luate de pe 2,5 tdi 

 

-proiectoare in grila fata , am ales un model cu lupa de care sincer nu sunt prea multumit , o sa incerc cu becuri de calitate sa vedem daca obtin ceva mai bun

 

- faruri cu lupa HELLA OEM , momentan am halogene ordinare in ele si lumineaza bine , nu sunt adeptul xenoanelor , probabil ca voi lua pe viitor PHILIPS EXTREME VISION , am inteles ca sunt cele mai bune becuri cu halogen , am reusit sa pastrez si reglajul electric .

 

- toate lampile interior plus becuri pozitii fata/spate pe leduri , inclusiv becurile de sub usi 

 

- rama 2 din in bord colantata , difuzoare si pe spate , caci aveam doar pe fata , plus alte nimicuri .

 

25je3yg.jpg

 

 

 

sxyfrm.jpg

 

 

 

fyherr.jpg

 

 

 

rh4bic.jpg

 

 

 

10xgf4h.jpg

 

 

 

 

 

 

dftxcz.jpg

 

 

 

 

mkyq6f.jpg

 

 

1262r21.jpg

 

 

21bjivc.jpg

 

 

bv820.jpg

Modificat de edypro
Link către comentariu

In primul rand multi km fara probleme.Masina pare a fi foarte ingrijita si felicitari pentru imbunatatirile aduse.Pentru o masina de varsta ei este foarte frumoasa, mai rar  in ziua de astazi, si sa o ingrijesti la fel de mult si de acum in colo.Mai ai de investit in masinuta, dar toate in timp.

Trebuie sa refaci tapiteria fetelor de usa, mie personal nu imi place cromul ala pe afara si cel de la interior, incarca prea mult.

Si autocolantul acela care imita lemnul de pe plansa de bord, cred ca merita schimbat.Tot ceva ce imita lemnul, dar ceva mai aproape de adevar.\

Ledurile din interior sunt albastre? Nu era mai elegant un  alb rece?

Sper sa nu te deranjeze parerile mele, in rest imi place masinuta, mai ales ca are o varsta.Si un plus de la mine ca e benzinara, majoritatea modelor ca acesta doar TDI' uri.

 

Link către comentariu

sunt constient ca voi primi primi atat aprecieri cat si critici dar e ok , asa e normal ...............fetele de usi arata chiar bine cu exceptie materialului plusat care bineninteles ca s-a dezlipit , am inteles ca singura solutie ar fi sa il dau jos complet si sa il relipesc , dar am vazut la cineva cum a iesit si nu mi-a placut deloc , tot caut unele pe la dezmembrari insa este foarte greu sa gasesc unele pe crem care sa fie in stare buna , majoritatea sunt uzate rau in special fata de la sofer , ........

ledurile interior sunt albastre , dar am vazut la un amic galben care combinat cu tapiteria crem arata foarte bine , cred ca voi pune si eu

nuanta de autocolant am ales=o dupa nuca schimbatorului , sa fie cat mai apropiat , am cumparat burduful plus nuca noi , caci vechile erau uzate rau ...

 

10r61e8.jpg

ca si planuri de viitor as avea :

- sa trec la climatronic 

-MFD navi 

- scaune si fete de usi piele/textil  daca gasesc unele in stare mai buna ca ale mele 

 

Modificat de edypro
Link către comentariu

arata bine pentru varsta ei. eu zis totusi sa renunti macar la mansonul de pe volan!

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

am montat  recent si cotiera de b5,5 , a trebuie sa cumpar toata consola pana la bord caci nu se potrivea bine cotiera de 5,5 cu partea de la schimbator de b5 , era un luft destul de urat in special pe margini , am primit bonus si scrumiera imitatie mahon oem , arata super impreuna , chiar daca toata lumea stie ca sunt decat niste plastice la baza , trimurile de mahon sunt foarte bine finisate dupa parerea mea .......butonul de deschidere clapeta rezervor l-am montat pe partea frontala , si am adaugat si un voltmetru finut , deosebit de util caci poti urmari incarcarea in timp real la nivel de mV.....

 

1shawi.jpg

 

 

am renuntat la chinezaria aia ordinara audiola care imi face nervi in fiecare zi , in favoarea unei navi MCD plus magazie de cd 6 cd OEM in cotiera care pe langa faptul ca suna bine , arata intr-un mare fel seara in special 

 

vqtc0m.jpg

 

 

111i903.jpg

 

 

 

2gt28pj.jpg

 

 

 

xeoo6d.jpg

 

 

 

 

 

de asemenea am renuntat la farurile cu lupa , nu m-au impresionat in mod deosebit , nu spun ca erau proaste dar nici extraordinare in raport cu cele stock HELLA ........am facut rost de 2 lupe de rover si 2 de passat b6 si le-am pus in farurile stock , rezultand faruri de b5 cu lupa pe ambele faze , diferenta este uriasa acum , poate si pentru ca ambele seturi de lupe sunt mai mari decat ce aveam eu inainte ......am pus si semnale galbene noi TYC , in care am pus ledurile de pozitii ....

 

 

157nnsl.jpg

 

6y2y5l.jpg

 

 

 

mwwax5.jpg

 

 

5v0zr4.jpg

 

 

am renuntat la aparatorile de noroi spate , desi iarna trecuta mi-au fost de mare folos caci nu mai stropeam tot spoilerul pana in spate , as vrea sa gasesc unele oem , eu am avut aftermarket si dupa un an si ceva se rupsesera la partea de jos , arata urat plus ca parca se si albisera , din negrul lor de la inceput ........de asemenea , am schimbat si triplele cu unele in stare mai buna , cele vechi fusesera vopsite si incepusera sa se cojeasca urat , oricum nu prea imi placea cum dadeau pe masina ........in fine , acum suntem ..clean .. pe spate .....deasemena am refacut si luciul negru al bandourilor din spoilere , am vazut ca unii le vopsesc in culoarea masinii , inca nu stiu daca imi place sau nu .....

 

 

mt2wbq.jpg

 

 

 

25qfaxh.jpg

 

 

 

din acest punct nu imi mai doresc nimic decat sa trec la climatronic ,am piesele dar nu gasesc pe cineva dispus sa ma ajute , nu ma incumet sa fac singur operatiunea ,..........deasemena caut un tapiter pentru scaune si fetele de usi , am renuntat sa le tot caut in dezmembrari caci toate au cate ceva , este aproape imposibil sa gasesti unele in stare buna mai ales pe crem.........as pune interios de piele negru- scaune- dar nu stiu daca ar da bine ,negru gasesc mai multe variante ..........bafta tuturor si drumuri bune sa avem !......si rezervorul plin.....

 

 

nx52et.jpg

 

 

 

Modificat de edypro
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!