Jump to content

Mk3 Cabrio VR6 - RUD


rudiRUD

Postare recomandată

Capota o pun, dar ii fac un sistem de dat jos usor pentru ca o sa o dau jos de multe ori :)) 

Jantele sunt aproape gata. Mai am de polishat una si mici detalii apoi la toate. Inca nu m-am gandit ce protectie o sa aplic dupa ce sunt gata, ma interesez curand. Nu am mai facut asta niciodata (polish), dar cu un pic de youtube si niste sfaturi cerute in stanga si in dreapta vad ca reusesc. Asta vine din dorinta de a face cat mai multe lucruri la masina asta personal, sa lucrez eu singur la ea. La final, satisfactia e mult mai mare. 

48D1BA55-BF0B-4258-B207-6429FFB9EF45_zps

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Uite si de la mine cateva idei pentru botul de golf si un pic de interior. Pentru capota poate reusesti sa faci una transparenta dar nu stiu unde gasesti la noi pe cineva sa o fabrice.  

vwgolf3.jpg

003.jpg

Link către comentariu

Am profitat trei zile de vremea partial frumoasa (m-a prins si ploaia, dar a fost bine pentru ca am aflat ca nu exista scurgeri pe nicaieri) si am scos masina la plimbare. Imi place mult de tot, chiar si asa lumea intoarce capul dupa ea si o arata cu degetul. Abia astept sa fie cum o vad eu. Insa... Motorul asta e muuuult prea cuminte pentru ce vreau eu de la ea :evil::)) 

00AF164B-11AD-419A-80CC-5250C786CB86_zps

In alta ordine de idei, pe 15 avem programare la RAR, iar dupa ce terminam si facem carte cu 1.6 pot usor sa ma apuc de ea. 

Pana atunci, am luat "demontam masina starter pack"

8EE511F6-2C92-4E0B-A0F0-90AFA5E48BED_zps

Link către comentariu

Starter pack-ul nu o sa iti ajunga,poate pt portiere+scaune :))

Bafta Rudi ! m-am abonat :D

Link către comentariu

Hehe, nu o demontez chiar la modu' ala :)) cel putin nu toata odata. O sa demontez in principal compartimentul motor si bordul (plansa, volan si tot ce mai tine de zona aia) pentru a avea acces la partea electrica. Trebuie neaparat sa stiu ce si de unde am scos pentru ca vreau sa fac totul exact cum trebuie, fara improvizatii sau alte prostii. 

Ma gandesc pentru vopsea sa fac un polish lacului, precedat de un smirghel 1500 si 2500. Asta ar trebuii sa inlature majoritatea defectelor si mai ales coaja de portocala. De asemenea o sa vopsesc si elementele de plastic negre si o sa incerc sa improspatez cat mai mult din masina asta singur singurel. Vedem ce iese. 

Link către comentariu

Mult spor.Sunt sigur ca va iesii ceva deosebit la final.

Link către comentariu

Bafta man cu modificarile! Un proiect interesant tare de tot! Eu tot cred ca la un moment dat o sa vedem si un bot de Vento pe ea :)) Am un prieten care a facut asta si masina arata wow! Keep up the good work! ;) 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Pai planul pe care mi l-am facut eu in cap e in felul urmator:

-suspensia reglabila la intarit

-am gasit un interior de piele crem, daca nu are rupturi s-ar putea sa se concretizeze

-demontat si vopsit plastice (bandouri,arcade aripi etc)

-demontat motorul

-sudat si vopsit compartiment motor crem

-montare motor + punti fata/spate

-cumparat cauciucuri

-polish vopsea exterior + montat la loc plastice

-montat jante + ajustare fitment

Cam asta este ordinea in mare, dar pot aparea mici schimbari in functie de posibilele oferte de nerefuzat care apar. Inainte de montarea puntilor, as vrea sa le dau la sablat si vopsit electrostatic. In principiu mi-am propus sa termin pana la iarna, astfel incat pe perioada frigului masina sa stea la garaj, curata, protejata si terminata asteptand vara. Urmeaza sa vedem daca reusesc.

Ma gandeam sa fac o tampenie, capota are niste locuri cu lac sarit si inloc sa o vopsesc ma gandeam sa fac un desen pe ea gen 

AA893841-09E4-49E6-A86D-BAD95AA0046F_zps

dar nu sunt hotarat. Ce parere aveti? :D 

Link către comentariu

NU! si vezi ca ai uitat partea mecanica printre demontaje, sigur gasesti chestii de inlocuit pe acolo sau care nu functioneaza cum trebuie/ frane/bucse/ flanse etc.

 

Daca bagi un desen din asta sau colant pe capota, pe langa ca din cate stiu eu persoanele fizice nu au dreptul sa faca asa ceva, toata politia o sa intoarca gatul si atentia spre masina ta, care nu e tocmai cea mai legala.

Link către comentariu

Cred ca ar strica din farmecul masinii daca ar face asta, parerea mea :P

Link către comentariu

Rudi,lasa desenele de pe capota,mergi pe custom normal ca si pe bolf si iese brici ;)

Cat despre mici mod-uri,evident ce rost are daca o tii stock?:D dar ideea e sa folosesti piese care sa bata cu aceeasi an/stil,de exemplu plasa de TT (mentionata mai sus) e OZN pe langa toata masina,lightyears away...

Link către comentariu

Eventual poti sa iti faci un stiker micut sa il lipesti undeva.Daca tot ai si tu un Văr sub capota.

Link către comentariu

M-am gandit si eu mai bine si clar nu e deloc stilul meu, asa ca voi merge clean look pana la capat. 

@deenman evident ca voi schimba pe parcurs piese care trebuie schimbate, doar ca aia mi se pare ceva normal, de-aia nu am mai mentionat. 

Modificari vor fi... Insa voi merge spre oem+, fara schimbari drastice. 

Link către comentariu

Am vazut din descriere ca ai pe ea motor de 1.6 101cp, este adevarat ca motoarele 1.6 au consum foarte mare, am si eu un MK3 1.6 101cp GT, inca nu am apucat sa o conduc, deci nu ii stiu consumul, dar am auzit ca motoarele astea au consum foarte mare, este adevarat?

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Astazi m-am apucat de demontat la interior pentru a scoate instalatia eletrica. O sa fac cate putin, atat cat imi permite timpul si o sa merg pe ideea "incet si sigur". Am stat sa ma mai gandesc putin si am schimbat un pic planul, cu motorul demontat masina va intra la vopsit. Asta pentru ca atunci cand iese vreau sa fie perfecta. M-am gandit si la frane, urmeaza etrieri de Alfa V6 cu 4 pistonase + discuri de 323 mm. Curand trebuie sa vina fuzetele fata si puntea spate, voi trimite multe piese la sablat. 

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Ai grija unde sablezi ca eu am probleme cu jantele...

Multi s-au apucat de afacerea asta doar sa faca bani...calitate...alta data :))

Link către comentariu

In ce sens ai probleme? Eu vreau sa sablez ca sa curat de tot ce nasol pe acolo, apoi un spray vopsea sau grund 2-3 straturi pentru protectie. 

 

Cam in starea asta sunt acum:

 

 

image.jpeg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!