Jump to content

Golf mk4 1.9 AJM, my dream!


Vise01

Postare recomandată

Nivel ulei, antigel, lichid de parbriz, presiune roti si o scanare daca ai vcds, la  drumuri lungi imi iau laptopul si vcds cu mine, daca raman in camp fac scanare si stiu ce eroare are, a.i comunic mai usor cu mecanicul la telefon.

 

Daca ies din tara, acte, chinga, carlig, cui de tractare si nr de telefon de la firma tractare sau mecanic prin zona.

Link către comentariu

Am o întrebare pentru cei care știu cum sta treaba. Dacă vreodată ma oprește rar ul în trafic (doamne ferește) și vrea sa îmi facă control pentru noxe (singurul motiv pentru care îmi pot lua talonul) am înțeles ca pot sa refuz controlul în schimbul unei amenzi de 600 de lei parca și 2 puncte. E adevărat? Prefer sa iau amenda decât sa rămân fără talon. Voi ce știți? Atașez ce am găsit. 

Screenshot_20160916-123324.png

Modificat de Vise01
Link către comentariu
27 minutes ago, Vise01 said:

Am o întrebare pentru cei care știu cum sta treaba. Dacă vreodată ma oprește rar ul în trafic (doamne ferește) și vrea sa îmi facă control pentru noxe (singurul motiv pentru care îmi pot lua talonul) am înțeles ca pot sa refuz controlul în schimbul unei amenzi de 600 de lei parca și 2 puncte. E adevărat? Prefer sa iau amenda decât sa rămân fără talon. Voi ce știți? Atașez ce am găsit. 

Screenshot_20160916-123324.png

Singurul motiv zici? :)) Daca sunt rai, se pot lega pana si de module US, sau ledurile de la numar.. Desi nu cred. Interesanta intrebarea, sunt curios daca e pe bune ce ai postat tu. E offtopic, intrebarea dar sa fie intelegatori si moderatorii :) 

Link către comentariu

Nu trebuie sa crezi,trebuie sa vezi.

"Orice modificare adusa asupra masinii care nu este din fabrica sau facuta de fabricant" - se considera masina non-conforma si prin urmare se face rechemare la ITP sau se ia talonul la RAR-ul mobil / nu primesti identificare RAR daca masina e inmatriculata si doar se face trecerea de pe un propietar pe altul.

Aici poti lua o foaie si un pix si notezi update-urile/upgrade-urile aduse masinii tale si cand tragi linie alea vor fi toate motivele pt care iti poti pierde talonul + noxele

Bineinteles,70-80% din ele poate o sa treaca cu vederea (suspensii sport,led interior) dar unele nu (dimensiune jante,xenoane AM,toba sport,CAT OFF),depinde de persoana,situatie,judet,etc.

in Cluj zona Grigorescu,RAR-ul mobil sapt.trecuta a dat amenda (200 lei) la colegul de servici pt simplu fapt ca si-a pus pe oglinzi acea lupa de marire ca si masina de "scoala de soferi" in rest totul stoc (Ford Focus 2007 1.6TDCI)

Modificat de cxr2test
Link către comentariu

Sa-i vezi pe astia mici cu statie CB cate intrebari pun cand aud ca sta politia +RAR-ul la panda pe nationale, era unu acu 2 saptamani in Gura Humorului, care dupa 10 intrebari inutile despre unde e politia si ce face, a zis ca el o ia pe alte stradute sa nu-l prinda.

 

Decat sa circuli cu frica multa (m-a oprit politia la ora 3 am intr-o localitate din jud Buzau, era parcata pe drum cu luminile stinse si mi-a dat flashuri sa opresc si a pus sirena. Iti dai seama ca poate sa te opreasca de unde nu te astepti si o musti. E suficient o singura data sa-ti arda o gramada de bani, si poate dai si de un politist mai NF care nu iti retine doar talonul ci mai iti da si o amenda usturatoare. Pe cat posibil renuntati la ilegalitati , eu am renuntat pana si la becurile H7 cu tenta alba, sa nu aiba motive sa ma opreasca.

Modificat de deenman
Link către comentariu

Ce părere aveți de îndepărtarea barii de torsiune? Am un prieten care și-a dat-o jos și a zis ca e ok. Pe lângă asta am mai găsit pe forumuri băieți care ziceau ca nu e nici o problema. (în cazul în care ai suspensie sport) 

Link către comentariu

De ce sa nu o mai pui, vrei sa lasi masina mai jos ? 

In cazu asta pune de audi tt cu bielete reglabile si aia e, eu nu as renunta la ea.

Link către comentariu

Ma rog, nu știu ce sa zic deocamdată... N-am mai făcut nimic la mașină, am niște chestii de rezolvat momentan. Planuri sunt, bani nu :))

Link către comentariu
Just now, Vise01 said:

Ma rog, nu știu ce sa zic deocamdată... N-am mai făcut nimic la mașină, am niște chestii de rezolvat momentan. Planuri sunt, bani nu :))

Timp si rabdare, si incet incet le faci pe toate. Legat de, "Planuri sunt, bani nu" toti cred ca am fost in faza asta :D 

Link către comentariu

eh, nu generaliza.

mai sunt si baieti cu tatici "oameni de afaceri" unde bani sunt, idei vin mai greu.

Link către comentariu
2 minutes ago, Muale said:

eh, nu generaliza.

mai sunt si baieti cu tatici "oameni de afaceri" unde bani sunt, idei vin mai greu.

mda.. asa e :) 

Link către comentariu

Salut :D In sfarsit, dupa multe luni, mi-am recuperat vechea statie(monobloc). Pe langa asta, mi-a ramas si statia pe care am avut-o pana acum, care este mai mica, si cu care voi amplifica boxele din interior, bineinteles :D m-as apuca si maine dar sincer sa fiu n-am nici chef nici cabluri, mi-e sila sa dau a 100-a oara bordul jos... A mai facut cineva asta? Eu am auzit la un prieten boxe stock amplificate si nu imi vine sa cred cum se aud :))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Gata, am reușit sa îmi amplific boxele. Inițial am vrut sa pun stația sub volan, dar e prea mare și nu a încăput... Asa ca am fost nevoit sa prelungesc cablurile pana în portbagaj. Se aude criminal :)) mai tare și fără distorsiuni. O problema am :)) Ma simt ca în Octavia RS, pentru ca am interferente și se aude turbina în boxe :)):))  făcea la fel și înainte când aveam doar o stație pentru subwoofer, atunci când opream stația. Nu îmi explic de ce făcea asta, tind sa cred ca e de la casetofon. Oricum, recomand! 

P.S. Da, știu, e urata mocheta, urmează sa o schimb :))

IMG_20161012_181350.jpg

Link către comentariu

Si la mine se aude turatia in boxe cand e pe aux. La mine nu are legatura cu statia sau subwooferul, face asa din inainte. Cam de cand am pus xcarlinku'. Habar nu am de ce, dar e cam deranjant :( 

Link către comentariu

Sa inteleg ca inginerii de la VW au mers pe principiu "It's not a bug, it's a feature" cu sunetul de motor in boxe la modelele mai noi? :)) 

 

Link către comentariu

De ce nu? BMW si alte firme deja l-a implementat pe benzinarele care sunt afectate de regulile EU si prea multe turbo' :)

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Cadouri peste cadouri! Pentru ca a fost ziua mea si pentru ca persoanele dragi îmi înțeleg nebunia, golful primește suspensie reglabila nouă (ta technix) și un ceas de boost (raidhp). Acum o sa sara lumea ca de ce ta-uri ca nu sunt bune de nimic bla bla bla... A fost alegerea mea, când o sa îmi permit kw-uri o sa am kw-uri... Pana atunci... Aștept primăvara sa vedem cum ii sta pe burtă! App, as vrea sa dau jantele pentru ca m-am plictisit de ele, dacă sunt doritori aștept oferte pe pm :D. 

Link către comentariu

Pune-le de vanzare in aria dedicata. Felicitari pentru cadouri! Sa te topaie sanatos! :)) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Nu o sa sara nimeni in capul tau pentru ca ti-ai luat ta. Suspensiile le mai alegi si in functie de ce faci cu masina, iar daca vrei numai sa o pui pe burta, nici nu are rost sa dai sute de euro. Succes si jos sa fie!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Suspensia e sus, ceasul e sus :D in poza nu aveam suportul, trebuie sa il pun mai tarziu, este cu picior. 

15184041_1831964920355965_841228607_o.jpg

15224732_1831964890355968_739280637_o.jpg

15224809_1831964930355964_1961472182_o.jpg

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!