Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Am inceput undeva acum ei sa o faca cum trebuie pe cheltuiala lor. Daca nici dupa cod si paletar nu le-a iesit...

Culoarea bate in Shadow blue.

Plec la Sinaia. Parchez masina cu fara ca sa nu mai vad diferenta de nuanta.

post-78960-0-64363400-1361524172_thumb.j

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

weekendul asta o sa fiu la Ranca, ma gandeam ca tot acolo vii si pentru asta am intrebat :).

din poza nu imi dau seama de diferenta de culoare foarte tare, dar te voi crede pe cuvant. altfel iti place cum arata bara pe masina?

ai grija la parcarile cu fata, o sa fie destul de joasa acum

Modificat de mike.
Link către comentariu

Sunt la sinaia pana duminica :). Ninge si e mai bine ca nu ia contact cu pietrele de pe sosea. Pana sa ajung la ultimul post vroiam sa iti recomand sa nu o montezi daca tot faci drumul asta.

Spor sa iasa bine!

Link către comentariu

Am deja bara pe masina si daca ia contact cu pietrele nu e problema pt ca oricum se revopseste. Saptamana viitoare voi lasa cu tot cu masina pana iese bara exact nuanta de pe capota si aripi.

Until then, distractie.

@mike: Arata foarte bine, ma bucur de investitia facuta. Next pragurile dupa ce se incalzeste afara.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Da este diferenta foarte mare, vezi sa nu iti zica ca este din cauza plasticului :))

Link către comentariu

Da , se vede ca este mai inchisa cu vreo doua nuante.

Cum sai ii zica asa ceva ?Ce bara spate este din metal?

Link către comentariu

Am inceput undeva acum ei sa o faca cum trebuie pe cheltuiala lor. Daca nici dupa cod si paletar nu le-a iesit...

Culoarea bate in Shadow blue.

Plec la Sinaia. Parchez masina cu fara ca sa nu mai vad diferenta de nuanta.

 

Cu scuzele de rigoare ca postez pe topicul de prezentare a masinii tale, pt ca am vazut ca s-a discutat aici despre diferentele  de nuanta pe care le ai la barele fata/spate, vreau sa iti spun ca si la mine bara fata, bara spate si capacul de la rezervor sunt mai inchise la culoare. Uneori nu se observa, alteori diferenta se vede ca e evidenta, clara, neplacuta vederii, insa depinde si de cum cade lumina pe masina. Nu am observat cand am luat masina ci doar dupa vreo 2 luni. In fine, am zis ca asta nu-i un capat de tara, desi la inceput ma intrebam daca nu cumva or fi busit masina in timpul transportului si le-au revopsit. E adevarat ca am mai vazut astfel de diferente la diverse marci de masini noi dar la niciuna nu am vazut o diferenta atat de mare ca la mine.

Partea mai neplacuta este ca in urma unui mic incident am inlocuit usa spate dreapta, lucrarea am facut-o la reprezentanta vw ca sa iasa ok, numai ca..... surpriza!!! Usa le-a iesit mai inchisa ca nuanta, exact cum sunt barele si capacul de la benzina. Asa ca acum partea dreapta a masinii e ca o sorcova: bara spate, capacul de la benzina, usa spate si bara fata sunt mai inchise la culoare, iar aripa spate, usa fata si aripa fata mai deschise!

 

Sper ca pana la urma s-o rezolvi si sa-ti iasa ok. Succes!

Modificat de Bismark
Link către comentariu

@Bismark: Ce culoare ai la masina?

 

Eu m-am lamurit cu aceste culori perlate. Sunt pretentioase la vopsit, chiar daca sunt vopsite dupa cod nuantele pot sa difere mult.

 

In cazul meu cred totusi ca s-a pus mai putin pigment decat trebuia.

 

Pe mine nu ma intereseaza cum iese pe plastic. Mi se pare destul de simplu, daca iese cu 2-3 nuante mai inchis plasticul decat tabla, atunci se va vopsi cu o nuanta mai deschisa pt a anula acest efect.

 

Tudor, sa stii ca bara spate tot mai inchisa este, dar diferenta acum e mai mare pe fata.

20120622171617.jpg


 

Link către comentariu

Nu te supara dar de ce ai ridicat masina asa in urma reparatiei?

Ar fi mai multe de spus dar nu vreu sa dezvolt prea mult pe topicul lui The_Ego. Pe scurt: luat masina seara pe ploaie, nu mi s-a parul a fi mare diferenta, se observa mai clar cand privesti din spate, mai putin din lateral si din fata, plus ca am stat cu usa indoita aproape 2 luni pana "vinovatul" a fost de acord sa plateasca reparatia si ma cam saturasem.

 

@Bismark: Ce culoare ai la masina?

 

Silver Leaf Metallic (gri-bej metalizat). Adica ba e gri, ba e bej, depinde de lumina, numai barele si usa inlocuita se incapataneaza sa ramana tot timpul bej! De aici si faptul ca uneori nu se observa, alteori e evident.

Modificat de Bismark
Link către comentariu

@Bismark ai perfecta dreptate si nici daca o iei cand vremea e OK nu prea sta nimeni sa se uite f. atent.

Link către comentariu

Eu cand am vopsit eleronul si partea de sus a haionului, am luat masina dimineata, pe un soare de-ti venea sa pleci la mare atunci , pe loc, fara sa te gandesti la consecinte. M-am uitat la ea din toate unghiurile care mi-au trecut prin cap si am plecat multumit si fericit de la service.

 

Dupa amiaza, dupa ce apusese soarele, am observat o urma mata pe montantul C de pe stanga, doua urme mate pe haion (astea trei erau de dimensiunea podului palmei) si inca doua urme de aceeasi factura, dar mai mici ca dimensiune, pe bara spate. Din fericire pentru sanatatea mea mentala, am remediat problema cu un polish local. Nu la reprezentanta unde am vopsit cele doua elemente de caroserie.

Link către comentariu

@Dun - Tu esti un caz exceptional,nu cred ca The_Ego a cerut perfectiunea,insa nuanta trebuie sa fie cat mai apropiata,este greu pe plastic sa fie identic ca si pe tabla.Cred ca mai conteaza si marca vopselei,Glasurit,Standox,etc.Si la mine bara spate,cea de GTI,are in soare o tenta usoara de maro,se vede ca este altceva decat pe masina,insa foarte foarte putin si doar daca te uiti cu mare atentie.

Link către comentariu

Conteaza foarte mult marca vopselei, si eu am avut probleme cu bara fata la masina anterioara, nuanta iesise mult mai inchisa. Cum au facut cu Standox, a iesit.

Link către comentariu

Sper ca se vede diferenta grosolana.

In sfarsit am dat de soare in Brasov :D

post-78960-0-80626600-1361615347_thumb.j

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Diferenta este imensa, nu are nici o treaba cu nuanta masinii. Sper sa iti iasa la culoare la urmatoarea vopsire. In rest bara arata super bine, iar impreuna cu farurile masina pare mult mai nervoasa.

Link către comentariu

:)) Unde ai vopsit-o de ti-a iesit asa mare diferenta? Eu n-am patit cu nicio masina sa imi iasa diferente de culoare, am vopsit si Blue graphit cum ai tu si negru si argintiu si toate au iesit bine. Unele la reprezentanta, altele prin alte parti.

 

Bafta...sa iasa bine data vitoare, bara arata superb si merita sa fie vopsita perfect.

Link către comentariu

nu cred ca are treaba calitatea cu nuanta... eu iau vopsea din targ din Autovit si nu am avut nicio problema pana acum...

Link către comentariu

Eu sincer nu am avut probleme cu vopsitul la reprezentanta, in schimb in alte parti am mai intampinat si probleme.

Link către comentariu

Reprezentantele nu mai vopsesc piese care nu sunt luate de la ei. Nici eu nu am avut probleme cu vopsitul la reprezentanta, eleronul a iesit foarte bine.

Ma enerveaza ca trebuie sa ma lipsesc de masina o zi ca sa iasa cum trebuie vopsitul. Degeaba las doar bara ca ma trezesc iar cu o nuanta care nu era ok. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Dupa drumul de intoarcere de la Bv:

20130224134534.jpg

 

Cand bara nu este pe masina nu pare mare diferenta, dar schimba destul design-ul frontal. Mai multe poze cand va fi culoarea potrivita.

 

Cu ocazia acestui periplu, mi-am confirmat ca viteza economica este in jur de 100-110kmh cand consuma maxim 6.5, iar la 130 sare la 7.8%.

O placere totusi sa revad serpentinele :D. Asta e placerea mea, nu sa ii dau pe autostrada cu 180.

 

In martie iau pragurile ca sa imi ramana pe lista doar bara spate.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!