Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Inca nu a inghetat...Sunt curios dupa noaptea asta cum vom circula, desi la Ploiesti e zapada o idee mai mica

Link către comentariu

Ai rabdare sa inghete sa vezi atunci :)) . Eu am trecut la scut de metal, ca ala de plastic l-am facut cam praf asta iarna

Link către comentariu

@ The_Ego Tu ti-ai luat pachetul de roti originale de la repr. vw ??? Stiu ca ei lucreaza cu Semperit.Pe mine ma costa 3900 ron pachetul si am zis pas:

Roti iarna Volkswagen Golf - anvelope Semperit + janta aliaj

Anvelope : 205/55 R16 91H Semperit Speed Grip 2

Janta aliaj AZW Dolomit : 6,5 x 16 5/112 ET50

Am iesit mai ieftin, dar am cautat jante si cauciucuri de mi-a venit rau! :tuktuk: Am economisit mai mult de 1000 Ron :D

Bafta multa!

Link către comentariu

Nu, pe 16". Au exact specificatiile pe care le-ai zis :D.

Ma gandesc sa trec la franele de 312 ca sa imi umple golul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Un topic frumos de urmarit, de altfel l-am si spicuit putin!

Ma astept sa intri mai repede in patinare la tractiune, acum cu suspensie rigida, fata de cum e stoc, in special atunci cand o roata e putin mai sus/jos si sta pe diagonala. Ce impresii ai acum ca tot ai inceput scosul masinii din nameti?

Citind doar din loc in loc mai intreb ceva: Ai facut soft la ea? Daca nu, ai ceva imbunatatiri la raspunsul motorului cu ocazia schimbarii traseului de evacuare. Stiu ca filtru sport imbunatateste clar accelerarea in ture joase(am si eu KN in cutie OEM).

Stima si trasee fara zapada.......................mare.

Link către comentariu

Multumesc. Ca impresii de azi pot spune ca pe zapada batatorita si la demaraje nu am intampinat palpaieli ale ESP-ului.

Unde am avut probleme este cand am dat doar zapada din fata masinii fara sa mai continui inca 2-3metri ca sa pot iesi ok in strada. Erau deja niste urme, iar zapada fiind moale am zis ca merge. Nu a mers nici cu esp-ul dezactivat, pur si simplu ma impotmolisem. Au mai trebuit cateva lopeti ca sa degajez si apoi am plecat incet incet. Acesta fiind singurul episod de acest gen de azi.

Evacuare contribuie putin la urcarea mai repede in ture, iar faptul ca se aude mai tare da si o senzatie placebo de accelerare rapida.

Link către comentariu

A, ai ESP, cred ca face si XDS. Adica duce tractiunea pe roata ce are ceva aderenta. Frumos. Recomand scut metalic de pe net, am dat 250 lei si iarna asta o sa intru si eu pana in fata blocului, nu ca anul trecut cand am luat la picior toate stradutele sa vad pe unde pot iesi dimineata.

Link către comentariu

XDS este doar de pe 160 incolo, acum standard pe G7.

Oricum nu are ce tractiune sa duca pe roata spate, poate doar pe 4motion sa faca asta.

XDS-ul franeaza roata din interior la o curba, reducand subvirarea.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Stanga-Dreapta fata. Poate nu stiu cum se cheama corect, dar nu auzi nimic cand patinezi pe loc, un fel de sunet ca la ABS dar mai subtil.

Link către comentariu

XDS franeaza roata care pierde aderenta (are turatie mai mare) transmitand astfel mai multa putere catre roata cu aderenta. Simuleaza cu ajutorul electornicii un diferential cu frecare limitata.

Link către comentariu

The_Ego. Ai iesit bine cu pachetul ala de roti, doar 2900!(ai prins o oferta buna probabil). Daca erau 2900 si acum imi luam si eu...

Referitor la XDS: standard pe GTI si GTD :winter: Nici nu stiam de el :))! Sa fie primit si-l trecem in lista cu dotari!

Luat de pe site!

Diferenţialul blocabil electronic XDS se face simţit îndeosebi pe drumurile sinuoase. În timp ce dumneavoastră vă veţi bucura de abordarea în forţă a virajelor, roata din faţă, aflată în interiorul curbei, va beneficia de o presiune mai mare de frânare, pentru a nu pierde aderenţa. Dar această frânare calculată nu creşte doar plăcerea condusului, ci şi siguranţa. Rezultatul constă în optimizarea tracţiunii şi reducerea riscului de subvirare. Acest sistem foarte util este o dotare standard pentru 155 kW TSI, 125 kW TDI, precum şi V6 4MOTION; opţional, puteţi beneficia de diferenţialul blocabil electronic XDS şi pentru 118 kW TSI, 103 kW TDI şi 103 kW BlueTDI.

Bafta voua!

Link către comentariu

Am atins azi un nou grad de jeg cu masina.

img20121214135318.jpg

Recolta de azi:

20121214112234.jpg

Era bocna si am stat sa excizez tot acel morman cu racleta :)). Noroc ca am o racleta cu o coada ceva mai mare. Nu mi-a venit sa cred ce bucata uriasa era, iar ce se vedea era varful iceberg-ului .

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

problema cred ca e primavara cand tragi linia si vezi ce zgarieturi au mai aparut,ce sa mai desprins sau ce sa mai indoit pe sub masina,dupa o iarna asa "bogata"cum e acum in romania.

Link către comentariu

Pe 6 parca doar versiunile sport au XDS (GTI,GTD si R)...

XDS am putut sa-l activez si la mine pe masina, pe modulul ABS.

Link către comentariu

Hopa, deci se poate activa si la cele care vin fara xds.

La alte masini ai mai incercat? Ai putut sa selectezi si diferite valori?

L.E.: Am citit pe net de un tip cu Scirocco 1.4tsi 122 care si-a activat XDS, deci in principiu se poate.

Mare optiunea xds care vine in standard pe G7 e posibil sa fie si la cei cu G6 simplu, doar ca nu e activata :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pe 6 parca doar versiunile sport au XDS (GTI,GTD si R)...

XDS am putut sa-l activez si la mine pe masina, pe modulul ABS.

Mi se pare foarte ciudat ca tu nu aveai... pentru ca eu am si motorul are doar 105 CP.

A venit la pachet cu ESP-ul...

Link către comentariu

si pe seat stiu ca am vazut si la 1.2 / 105cp xds si chiar credeam ca e vorba de alt sistem..

sunt curios daca se simte dupa activare :)

Link către comentariu

XDS am putut sa-l activez si la mine pe masina, pe modulul ABS.

Zi-mi cand sa trec pe la tine sa vedem daca merge :))

Link către comentariu

Teoretic ar trebui sa se simta daca se poate seta pe 2, adica sa intervina mai puternic. Pe ceva serpentine ar trebui sa fie o reducere a subvirarii. Asta cu pretul unei uzuri mai mari pe placute si discuri.

Rave, astept impresii :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!