Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Din cate imi dau eu seama sunt diferite valorile,cel putin eu am avut alte valori constructive,si aveam setata masina pe golf 6 ..vezi ca gasesti vizavi de PBN un atelier bun cu stand 3D.

Link către comentariu

Pana sa ajung la PBN, ii pun sa imi refaca gratis geometria.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nasoala problema cu portfuzeta/ janta pe dreapta. Probabil de la acelasi incident ti s-a dus si geometria. Deci ai trecut itp-ul restul nu conteaza iar 2 mm nu chiar asa mult nu cred ca o sa ai probleme cu uzura inegala. Dar daca janta e stramba pe spate o sa o simti in scaun cand incepe sa bata. Eu zic sa o duci la indreptat in iarna asta cat esti pe 16.

La ce service ai fost?

Link către comentariu

Geometria a fost cu probleme inainte sa resimt bataia in volan de la janta. Am fost la Brady in militari.

Janta mi-a fost mutata pe spate asa ca nu mai se simte bataia in volan.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Poate ramane o Jetta 2013 fara un climatronic :))

Nu uita de rama...plasticul din jurul climatronicului...mai e si ala vreo 50 de euro...cred

Link către comentariu

Aveai in plan trecerea la BC color. Le-as face in ordinea asta: Bluetooth-BC.

L-am butonat astazi pe Tiguan si este impresionant de frumos :D

Edit: Ai idee daca masina a venit cu faruri Bixenon adaptiv, DRL Led si functie Auto, pot sa ii pun lampile OEM cu led la numar? Fara sa am probleme cu erori de nici un fel. Nici in bord, nici la diagnoza.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

OnT : Ai mai facut ceva cu geometria? In rest ai fost multumit de cei de le Brady?

OffT : @Circo : Depinde ce, centrala ai.. cel mai bine probezi.

Modificat de TDR
Link către comentariu

Ma duc maine la ei. Azi nu am avut timp, dar am vorbit la telefon cu seful atelierului si mi-a zis ca voi participa la geometrie.

Sa stii ca m-am lamurit ca intre G5 si G6 nu sunt valori diferite. Aparatul era setat pe G5, dar 2UC=sportline, adica suspensie sport. Am gasit o fisa pe net a unui francez si aceleasi Min Max avea. Geometrie facuta la GTD cu roti 18" cu exceptia Camberului de pe spate care avea valori usor modificate. Va fi setat spatele cum am vazut pe acea fisa.

L-am intrebat direct pe mecanic de unde si-au dat seama de port fuzeta desi au putut sa faca geometria si de ce mi-au modificat o valoare buna. A inceput sa zica ca era si janta stramba (nu are legatura, geometria se dereglase inainte sa bata janta) si ca ar fi rulmentul, fuzeta de fapt o dadea din colt in colt. I-am spus ca a scris clar in fisa de portfuzeta, long story short ma voi lamuri si vreau sa imi arate ei portfuzeta stramba acei mm care se vad numai la geometrie.

Azi am mai prins portiuni de drum liber si nu simt ca masina se mai duce spre dreapta cu volanul la 0 grade.

O piesa de 1100ron care nu da niciun simptom desi ar fi stramba, iar piesa este una importanta in angrenaj deci m-as fi asteptat la niste simptome.

Am fost semi multumit de ei. De revizie in sine ok, dar mi-a dat consilierul cartea de service fara sa scrie in ea. Am vazut in parcare si s-a scuzat ca a uitat sa treaca acolo.

@Circo. Cu vagcomul vezi in byte17, daca poti bifa bit 7 :D

In poza puteti vedea si cum se activeaza CH pe proiectoare.

rPREn.png

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Mersi! Cum interfata n-am, o sa iau o lampa de pe Polo sa vedem ce se intampla :D

Link către comentariu

Cu placere, dar cel mai probabil vei avea eroare. Din fericire rezolvabila din codare fara a pune rezistente, masina fiind 2013 (Tiguanul nou, right?) optiunea trebuie sa existe :P

O ultima poza in configuratia de vara:

20121105125310.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Dap, are 2 saptamani. Volan comenzi, bc color, bluetooth etc. Daca le are pe astea m-am gandit ca ar trebui sa fie destept calculatorul si sa permita LED la numar. Ciudat ca la Polo, o data cu bi-xenon vin leduri la numar si aici nu.

Mersi inca o data de lamurire (am notat :) ) si scuze de off-topic.

!!! pune BC color daca ai ocazia !!! :D

Link către comentariu

Bc color este cam 300euro cu transport si ce aduce in plus e cam de show nu isi merita banii decat daca treceam de la BC simplu.

Bluetooth-ul e alta poveste :D.

Link către comentariu

Bit-ul 3. Poza nu e de la centrala mea, dar tin minte ca la fel am si eu biti.

Vei avea CH si LH pe proiectoare.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

...si parerea recomandarea asta a ta e intemeiata pe ceva concret, sau "asa stii tu ca-i bine?" ;)

Eu am avut bixenon pe A3 si CH/LH erau fix pe xenoane, nu pe proiectoarele de cetata. Acuma, poate or fi gresit aia din Ingolstadt :lol:

Modificat de Vizitator
Link către comentariu

E intemeiata pe faptul ca xenon-ul nu e folosit intentisiv, iar balasturile nu sunt utilizate in plus "inchis/deschis" inca de 2 ori in plus ;)

Si la Golf 6 "default" tot pe faza scurta sunt setate CH/LH

Link către comentariu

Ca fapt divers pe un A4 b8 cu xenon, ch-ul se aprinde pe proiectoare din fabrica.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Indiferent de cum sunt alte masini, eu vreau sa-mi mut ch/lh pe proiectoare. Nu vreau sa chinui bixenonul inutil.

Link către comentariu

Teoretic sa obosesti inutil xenon-ul, in practica nu stiu cat conteaza. Se vede mai frumos pe proiectoare :D care oricum sunt folosite mult mai rar.

Maine luam rotile de iarna la purtare :D

img20121106231542.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Daca mergi cu masina ( cu faza scurta ) 2 ore pe zi si ai "ceva" activ pe CH+LH insumand 30 de secunde atunci functiile acestea doua de confort sunt active 0.42% din timpul presupus.

Pe durata unui an inseamna 730 de ore de mers si 3 ore pe CH+LH aprins. 730 vs 733, sa fim seriosi acum.

Statistica devine si mai ridicola daca folosim faza scurta mai mult. Dar in fine, e masina fiecaruia.

Link către comentariu

Ai intrebat ce se poate intampla... :D Singurul motiv "real" pentru schimb e aspectul, altfel... nu are sens

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!