Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Cred, cand e curata arata mai bine. N-am avut timp sa stau azi prea mult la intalnire, a trebuit sa ajung undeva, ca mai stateam de vorba.

Link către comentariu

Saptamana viitoare trebuie sa ajung neaparat la topgear sa imi realinieze tips-urile. Au ajuns sa se sprijine pe fusta si astfel ajunge sa se auda mai urat. Nu inteleg de ce se tot deplaseaza spre centru :(.

Mergi si tu mai incet peste liniile de tramvai, suspensia aia clar nu ajuta fenomenul.... Poate treci in plan o suspensie oem inaltata de octavia acum ca vine acus iarna si sa nu ai treaba cu zapada. Schimbi rotile si suspensia. :))

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu

Merg destul de incet, intre 10 si 15kmh. Aseara am scos consum de 6.8 pe o distanta de 14kmh cu accelerari lente, a 5a de la 50 kmh si fara sa depasesc 60.

Link către comentariu

709qao.jpg

Exact ca farurile cu halogen :(. In plus se incalzesc rau aripile langa faruri, farul in sine nu.

Link către comentariu

:(. Retrofituri-le astea numia batai de cap aduc. Cel putin in cazul meu, niciodata nu iese perfect din prima. Motiv pentru care nu imi mai bag nasul pe la masina :D

Poate gasesti o rezolvare

Link către comentariu

Problema e bilaterala. Nu atat retrofit-ul cat piesele sunt proaste. Treaba e simpla, se aburesc si mai rau atunci schimbare pe casco. Sfatul meu este sa nu ia cineva faruri de la carsystems, pretul e inselator.

O alta varianta e sa ma razboiesc cu ei.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

farurile nu sunt OEM?

Cand mi-am facut retrofit la bi-xenon mi-am luat farurile de pe ebay de la dezmembrari si au mers perfect...

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu

Sunt oem Hella noi.Cele cu halogen oem Valeo tot cu aceeasi problema. La astea de 900euro nu mai accept

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Mi se pare foarte ciudat vb cu ei trebuie sa existe o solutie la aceasta problema.

Link către comentariu

E chiar frustrant... il inteleg pe George... Eu am Dectane si ma asteptam sa se abureasca, desi nu s-a intamplat... Diferenta de pret este enorma, e inacceptabil sa se abureasca unele Hella

Link către comentariu

Am mai mers cu ele acum, la aceeasi temperatura pentru mai mult timp si s-au aburit mult mai putin, iar dreptul chiar deloc. Poate e ceva aer care trebuie sa iasa de acolo, nu stiu.

Oricum etanseizarea cu niste capace de cauciuc in mi se pare de ras la VW. O sa verific daca totul e strans, eventual il etanseizez mai bine si dupa aceea daca se repeta voi avea disputa cu carsystems, asta si daca un coleg de forum rezolva treaba cu ale lui (aflate intr-o situatie mai proasta decat ale mele).

Azi era sa ma aleg cu masina "aranjata" pe toata partea din fata. Veneam lansat cu 60kmh pe prima banda, semafor verde la 100m cand un sofer cu un Logan de pe banda a doua se decide sa intre pe prima, fara semnal. A facut manevra din senin foarte aproape de mine, evident a urmat o frana zdravana de a intrat ABS si am virat putin la dreapta. Norocul meu a fost ca am reusit sa apas si pe claxon astfel s-a rederesat repede.

Sfatul meu pt cine asteapta prima zapada este sa monteze de acum anvelopele de iarna. La 6-7grade pe mazga am vazut in ce fel au franat niste Michelin-uri de vara. Sunt convins ca aveam o franare mai buna cu Semperit-urile de iarna.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Bine ca nu s-a intamplat nimic. Ce sa faci?...este plin de adormiti la volan, eu nu-i inteleg pe cei care merg la 80km/h pe banda 2 pe DN. Nu sunt genul care da flash-uri (urasc asta) dar este enervant cand drumul este liber si esti lansat si gasesti cate un ratacit dintr-asta care doarme pe sosea sau se trezeste sa-ti taie calea. In Romania nu trebuie sa stii sa conduci, trebuie sa stii sa te feresti, este un fel de sport extrem si multa adrenalina in spatele volanului, s-au dus vremurile cand spuneai ca, condusul te relaxeaza :)))

Stima

Link către comentariu

Aseara la 23 am condus de placere, relaxat. Am scos consum de 6.8, mers pe tempomat, orasul gol :D

Link către comentariu

Sunt destule cazuri de faruri care se aburesc, nu stiu ce legatura au cei de la CarSystems cu asta. Ai ghinion rau de tot sa nimeresti 2 seturi de faruri cu aceeasi problema :(

Link către comentariu

Faruri cu xenon oem aburite mai rar si oricat s-au invartit in jurul cozii cei de la PBN cu garantia pe halogene tot nu era ok sa se abureasca.

Am o problema cu Carsystems pt ca pe Invoice si pe site ei scriu codul pieselor 5K1941750A & 5K1941751A, dar nici vorba de sticker pe faruri, de parca nu ar fi trecut CTC-ul. Nu mai spun ca lui TDR i-au trimis un far de Anglia si altul a facut condens serios dupa o singura spalare.

Aburirea pare in rezolutie la mine :D

O incercare de filmare a AFS-ului in actiune:

Nu e prea grozava. Zgomotul e de la vajaitul vantului prin geamul intredeschis.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Imi pare rau sa aud si la tine de aburirea farurilor. Credeam ca TDR este un caz izolat, dar vad ca e o situatie generala. Nu stiu ce e cu farurile vanduta de cei de la carsystems, dar nu e ok. pacat de banii investiti si de munca depusa.

Oricum, nici un far nu e etans, are un tub prin care respira.

Link către comentariu

Au 1 tub si inca o gaura de aerisire, asa am vazut in general.. Si eu am avut probleme cu farurile OEM asa dupa 2 ani de zile, le-am dat jos, pus mastic jur imprejur unde e lipitura si problema a disparut total :) Singurul inconvenient e ca arata urat cand e deschisa capota..

Link către comentariu

Am o problema cu Carsystems pt ca pe Invoice si pe site ei scriu codul pieselor 5K1941750A & 5K1941751A, dar nici vorba de sticker pe faruri, de parca nu ar fi trecut CTC-ul.

De curiozitate, am cautat codul de la farurile tale in ETKA si nu le-am gasit.

Nici cu google nu am reusit sa gasesc nimic in afara de carsystems

Daca cu PBN nu ai rezolvat nimic cu aburirea farurilor dar cu polonezii...e greu...

Modificat de danny2012
Link către comentariu

La fel ca farul tau se aburisera ieri si halogenele mele dar e foarte putin fata daca cum se aburea unul din farurile mele de la carsystems (culmea ca celalalt nu avea pic de ceata in schimb a trebuit sa il trimit inapoi ca era de UK).Legat de aerisire,au doua tuburi cele xenon.

http://s10.postimage.org/e8gvx5pux/IMG00090_20121015_1626.jpg

Eu aveam sticker de original doar pe cel care se aburea,pe cel de anglia pauza.

Sa vedem ce se rezolva cu ei..

Link către comentariu

Vine revizia de 2ani si aproape 17500km. Revizia o voi face la o reprezentanta, pentru stampila pe carte (asta ar fi singurul motiv). Problema e sa gasesc un loc unde accepta sa vin eu cu consumabilele, experienta de 91lei/l de ulei nu se va mai repeta.

Mare bonus si ma castiga de client daca pot sta langa masina :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Si la PBA ti se permite sa stai langa masina doar ca uleiul e 90lei in continuare :)

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!