Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Azi urmeaza o spalare exterioara :D , dupa 2 saptamani de jeg.

Poate maine daca se mentine vremea mai racoroasa dau pe la intalnirea duminicala.

20120831152630.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Arata foarte bine masina. Imi plac mult jantele, iar farurile sunt foarte frumoase. Imi place mai mult modelul asta decat cel cu leduri.

Link către comentariu

Multumesc asemenea :D.

20120901115935.jpg

Revin cu impresii dupa ceva drumuri facute noaptea: complet altceva! Compar cu halogenele si daca initial eram sceptic cu privire la investitia in acest retrofit acum spun clar ca isi face banii (mai ok era sa fie direct din fabrica).

Merita in primul rand pentru siguranta, pentru comfort (personal am stat mai relaxat avand o vizibilitate superioara si lumina alba nu oboseste cum este cea galbena).

20120901222629.jpg

Am reusit un personal best seara, consum de 6.7% in oras, evident mers cat se poate de legal.

Maine pe lumina vreau sa investighez si diferenta de nuanta intre pozitii.

Inca ceva, LH&CH cu pozitii si cu proiectoare, big like :icon_cheesygrin:

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

nu e ieftin acest retrofit, dar cu siguranta merita fiind vorba de siguranta si confortul tau, LH si CH si eu le am setat pe proiectoare si pozitii, in cazul tau e chiar indicat avand xenon ca sa nu l obosesti asa des :icon_thumleft:

Link către comentariu

Cum ati setat LH si CH pe altceva decat bixenon? Se face cu VAG-COM? Pentru mine, asta e singura problema care ma deranjeaza si pentru care nu las comutatorul de lumini pe pozitia auto, ma enerveaza sa se aprinda de fiecare data xenonul.

Frumos consumul ala, eu inca n-am ajuns la performanta asta. E drept, masina e noua si motorul are cuplul mult mai mare decat cel al motorizarii masinii anterioare.

Modificat de cristian
Link către comentariu

@ Marius: E chiar cel mai scump retrofit daca e facut ca la carte. Eu pentru siguranta si confort l-am facut, design-ul si alte elemente estetice nu m-au interesat. Acum e o placere sa merg in exterior, inainte recunosc ca ma cam feream sa conduc la drum lung noaptea. Mai trebuie 2 lucruri pt ca acest retrofit sa fie complet: o noua centrala electrica (miercuri cel tarziu o voi avea) si instalatia de autoleveling (probabil in cateva saptamani)

@Cristian: Setarea se face din vagcom.

Consumul l-am facut schimband viteza dupa indicatiile CB. La 50-60 eram intr-a 5a, a 3a la 30 si a 4a la 40, accelerat foarte usor fara graba.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

New pics. Ceva dubios este ca cel de pe stanga bate mai puternic desi au fost reglate la aceeasi inaltime, bat la fel de drept...practic la perete nu se observa diferenta.

E normal? Asa sunt cele de europa, cu cel de pe stanga sa fie putin diferit?

20120902125518.jpg

20120902125714.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Cred ca cel de pe dreapta trebuia sa fie putin mai puternic.

Asa sunt toate farurile, cel care e mai aproape de mijlocul drumului e mai slab sa nu orbeasca masinile de pe contrasens.

Oricum, nu-ti face probleme, instaleaza si auto-leveling-ul si apoi du-te la reprezentanta sa le reglezi cum trebuie!

Link către comentariu

Tocmai ca la mine cel de langa drum e mai puternic sau mai sus nu-mi dau seama. Nu am primit vreun flash noaptea asa ca nu orbeste sper eu. Cred ca o sa il mai cobor putin pe cel din stanga.

Link către comentariu

Ambele stiu ca trebuie sa fie la fel. Doar ca unghiul de focalizare e diferit fata de anglia. Daca intrii intr-un tunel sau intre doi pereti, o sa vezi ca dunga din dreapta e mai sus decat cea data de farul stang. E vb de scarita data de placuta din lupa care focalizeaza ascedent catre dreapta. ( sa vezi semnele de circulatie, pietoni etc)

Link către comentariu

SUnt curios cum sunt reglate ele din fabrica, eu de cand ma stiu mi le reglez cam asa:

Cum arata fanta asa: __________/-------------------, eu il reglez pe cel din stanga, partea superioara sa fie in continuarea celui din dreapta, partea inferioara, astfel incat tot timpul drepata "bate" mai mult... Din ce am vazut la tine in poza de pe zidul albastru, ele sunt cam la acelasi nivel.

Pai cand sa primesti flash noapte, ca abia le ai de 2 nopti pe masina? Ai facut vreun drum in afara orasului ;) Acolo vei vedea, desi nu cred ca vei primi, totusi e lupa, n-am primit eu la cele AF si le am reglate destul de sus ;)

Link către comentariu

Si eu am observat ca al tau pe stanga bate ceva mai tare ..

post-6094-0-04391000-1346582671_thumb.jp

Modificat de TDR
Link către comentariu

Cum se vede si in poza pusa de TDR, ele par sa aiba aceeasi intensitate, aceeasi inaltime, fapt testat de mine si in parcarile subterane unde e bezna totala. Pe de alta parte daca ma indepartez de masina si ma uit cel din stanga e mai deranjant, iar la denivelare de limitare a vitezei straluceste (alt cuvant nu am gasit :)) ) primul apoi cel din dreapta.

E adevarat ca semnele de pe perete au fost facute dupa xenon-ul oem de pe Octavia lui Cristi (Al bundy), o masina clar mai inalta.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Si la mine farul din dreapta bate mai mult pe o distanta mai mare decat cel din stanga.

Link către comentariu

Asa voi face, numai sa caut un imbus destul de mare :)).

Am descoperit de unde era si diferenta intre pozitii. Acum imi e si mai clar de ce nu au venit cu stickere de fabrica produsele si cum polonezii au sterpelit un bec de pozitie original Osram inlocuindu-l cu o chinezarie vopsita fara nicio inscriptie pe ea. Recunosc ca se vede de culoarea xenon-ului chinezaria :))

Daca nu gasesc niste led-uri fara eroare si cu o lumina cat mai aproape de 4300k pun un bec de pozitie de pe vechile faruri.

20120902141147.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nu e nici o chinezarie, exista becuri originale de la philips albastre, eu zic sa stai linistit cu reglajul pana iti vin toate componentele si ti le regleaza la reprezentanta, cat despre mersul afara noaptea apelezi la alta masina(ma refer la drumuri intre orase) .

Link către comentariu

Eu tind sa cred ca e chinezarie pentru ca nu scria absolut nimic pe el, pe celelalte erau inscrisuri, inclusiv W5W.

@Rave: La acelea ma gandeam si eu, dar cele de 29.99$ insa daca sunt aproape 100ron cu tot cu drum ma lipsesc de ele pana la anul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Daca arata bine sa zicem ca merita pretul... Poti sa mai incerci si unele de la Philips, se gasesc prin magazine, dar nu sunt nici astea ieftine!

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!