Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Mie-mi plac masinile configurate asa. E plina Germania de Golf-uri Trendline echipate peste HL. Sunt o groaza de oameni care nu vor sa plateasca optiuni care nu le folosesc si prefera sa ia masina doar cu ce vor/au nevoie!

Link către comentariu

Nop, are rcd310.

@Serban: Garantat ca xenon-ul oem e foarte bun, dar sa merite 1300euro cand pe beetle este 700e cu aceleasi piese e putin aiurea.

Un retrofit e adevarat ca te duce tot cam pe acolo :(

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ce-i drept cate Golfuri TL cu xenon OEM si oglinzi/manere nevopsite intalnesti? E cam unicat :) (cel putin pe la noi)

Link către comentariu

Serban ai o masina unicat :D si imi faci in ciuda cu xenon :(

@Rave: Ziceai de masini din Germania, am vazut la o spontana saptamana asta un Passat b6 Variant tot asa cu xenon, dar cu geamuri manuale pe spate :| . Eu ma gandesc ca ordinea prioritatilor, mai ales cand iti configurezi o masina ar trebui sa fie de la optiunile ieftine la cele mai scumpe, nu sa o lasi aproape cheala, dar cu o optiune care nu se intalneste nici macar pe unele GTi-uri.

Ca argument pro ar fi ca multe dintre optiuni se pot face ca retrofit, xenon-ul fiind cel mai greu si scump retrofit in versiunea oem inclusiv cu spalatoare, autoleveling.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

O sa pun si eu becuri cum are Lucian, sper sa se vada frumos, mai ales ca are o culoare inchisa si galbenu ala o sa iasa mai mult in evidenta :D

Link către comentariu

Ce-i drept cate Golfuri TL cu xenon OEM si oglinzi/manere nevopsite intalnesti? E cam unicat :) (cel putin pe la noi)

Si a mea a fost la fel....cu mult timp in urma :)) . Ma rog la mine erau oglinzile vopsite, dar tot TL e :D

Link către comentariu

am vazut la o spontana saptamana asta un Passat b6 Variant tot asa cu xenon, dar cu geamuri manuale pe spate :| . clusiv cu spalatoare, autoleveling.

Stiu multe BMW cu multe dotari:senzor ploaie+lumini, comenzi volan, scaune incalzite fata, etc si cu manuale pe spate.....Poate le configureaza doar pt pasagerii din fata ca doar atat merg in masina si ocazional si in spate ca sa justifice 4 usi.

Link către comentariu

Ego, stiu ca tu aveai husa pentru masina. Protejeaza de ploaie, praf etc? Si mai important nu dispare?

Link către comentariu

Lol, aia care cade dupa ce spal eu masina, husa aia o folosesti in orice anotimp, nu?

Link către comentariu

Din pacate nu am apucat sa testez husa pe ploaie sau sa vad cum rezista prafului. Pare dintr-un material bun, insa marea problema este ca nu se potrivea pe masina (desi scria ca este pentru hatchback, era bifata casuta de G5/6) era prea stramta si nu ajungea decat pana unde incepea janta, mare partea din ea ramanea peste masina si flutura in vant :)).

Sistemul de prindere nu este deloc unul inteligent, avand doar un elastic fara posibilitate de a strange sau largi.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Mai mult zgarii masina cu husa din aia decat sa o protejezi :) . Mai ales cand e cu praf...

Link către comentariu

Rns-ul se amana momentan, dar am montat eleronul :D

20120730143647.jpg

A fost ok la PBV1. Consilierul care a luat + adus masina din atelier m-a intrebat daca am facut ceva la motor pt ca trage altfel. A trebuit sa ii repet de doua ori ca nu are decat filtrul de aer schimbat.

Apropo cine vrea vechiul stop sa-mi zica (se potriveste si la G5 cu mentiunea ca are inclusa duza de spalat luneta, la G5 stiu ca e la baza stergatorului )

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Laser frate! :) Eu zic ca si cu rcd-ul faci treaba. Asta daca nu calatoresti mult in necunoscut, ca sa depinzi oarecum de gps.

Link către comentariu
Master_Blaster

Arata super, da' tre' sa-ti schimbi avatarul acum. :))

Cum a iesit vopseaua, se vede vreo diferenta? Si cat timp ai lasat masina in service?

Link către comentariu

Multumesc. Vopseaua a iesit foarte bine, insa lipirea mediocra. I-am scos de dimineata bandajele si exista un gap de cativa mm. Mai important de atat o zgarietura destul de adanca pe vechiul eleron care nu era inainte.

Operatiunea a durat 4 ore, eleronul fiind deja vopsit de vineri (dura mai putin daca gaseau duza de la spalator mai repede).

Azi pot sa ii fac si o baie :D

Link către comentariu

N-am mai facut poze :(, dar timpul nu este pierdut :D

Am spalat azi masina iar in drumul spre casa am observat dare de apa ce se formau pe luneta. Ajung acasa si constat ca apa scapa de la al treilea stop de frana, practic era umed in jurul lui. Acum sunt 2 variante, fie apa patrunde pe sub eleron si iese pe acolo (foarte nasol) sau cand a dat cu apa peste hayon sa se infiltrantreze pe langa el (mai putin grava si mai plauzibila). Prinderea stopului este mecanica cu cateva cleme de plastic si 2 bucati de metal pe margini, nu e prins cu adeziv. Stopul e bine fixat, insa daca apesi se misca usor, nu e intepenit pe pozitie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ii multumesc "soferului" care a reusit sa imi dea oglinda peste cap si sa-mi infunde si semnalul.

Ce piese ziceati ca trebuie pt retrofitul oglinzilor care se pliaza automat?

Link către comentariu

Nu le schimb pentru ca oglinda propriu-zisa e ok, capacul e bun. Semnalizatorul care se vede de la sofer, cazut in interior si sper sa il pot rezolva.

Eu vreau doar motorasele de pliere eventual daca sunt identice cu cele pt mirror down cu atat mai bine :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!