Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

In teorie nu ar trebui sa iti fie rusine alaturi de Polo 1.2tsi, au cam acelasi demaraj.

Daca aveai motorul rece inteleg :P

Link către comentariu

Mersi de link :emthup:

La mine partea cu etalonarea vitezometrului, reomologarea nu va fi necesara, avand in vedere ca destule Golf-uri vin cu 225/40 R18 din fabrica. Sper sa nu ma trezesc cu surprize. Tot nu scrie daca am nevoie de la reprezentanta de o foaie prin care mi se atesta ca se poate.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Dar... de ce vrei sa faci asa ceva?

Am mers pe 3 masini, cu jante care nu erau trecute in talon si nu s-a luat nimeni de mine, nici Politia nici RAR-ul.

Plus ca in taloanele actuale nu se mai trece dimensiunea jantelor/cauciucurilor si niciun politist n-o sa-ti cearra vreodata cartea de identitate sa-ti verifice jantele.

Si m-as mira sa zica vre-unul de la RAR la ITP ceva, mai ales ca 18 e des intalnit pe platforma asta, daca erau pe 20 mai ziceam sa strambe din nas...

Serios! Mi se pare o pierdere imensa de timp. nervi si bani...

Link către comentariu

Nu vreau sa risc un control RAR si sa raman fara talon. Costa 100ron operatiunea si pare destul de simpla. Pretul e cam mare pentru cateva cifre trecute acolo, insa nu vreau sa am parte de surprize neplacute.

La ITP nu as avea probleme pentru ca trebuie sa il fac in noiembrie, deci cu anvelopele de iarna 205/55R16 trecute frumos in CIV :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Master_Blaster

Si cand te duci la rar sa le omologhezi? Tre' sa mergi cu ele pe masina sau numai le spui ca vrei dimensiunea si gata.

Pana acum ai atins cu jantele, prin gropi sau in curbe? Eu am dat jos suruburile de la contra aripa si erau amandoua polisate, inca ating dar nu mai face asa urat. Eu am fortat limitele prin denivelari luate cu viteza mare.

Link către comentariu

N-are ce sa-ti faca RAR-ul. In cel mai rau caz iti vor cere talonul in care... nu e trecut nimic.

Asa ca nu au de unde sa stie, legal, ca jantele pe care le ai nu sunt aprobate pe masina ta.

Dar daca tu vrei...

Link către comentariu
Master_Blaster

Bei suntem in sec 21 se uita aia "pa net" in baza de date neactualizata si vede acolo ca Ego-ul nu are cauciucuri pe 18 omologate si PAC! adio talon. :)) Bat campii, dar imi inchipui ca aia de la RAR au aparatura de ultima generatie in caddy-uri. :P

Link către comentariu

@Master_Blaster: Vineri dimineata as vrea sa merg, vii si tu? Cu ele pe masina ca sa le vada. Nu mi-a atins deloc, chiar si cu 2 oameni in spate insa am incercat sa evit gropile, am luat o curba la aproape 180 de grade nu am atins, nici nu am luat-o tare. Daca si cu ET44 atinge eu imi dau demisia :)) . M-am uitat azi la ea dintr-un alt unghi (cam cum e poza cu BBS CK pe topicul tau) si par chiar putin intrate pe spate.

Pe fata am avantajul ca banda de rulare imi intra sub aripa complet, ce ramane in exterior e buza cauciucului.

@Rave: Exact, te pot verifica in baza de date daca vor sa faca exces de zel :(

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Meh, daca o sa-mi ia vreodata talonul pentru jante, le pun pe cele de iarna in parcare, ma duc la verificare si il iau inapoi...

@Master Daca esti pe jante atat de agresive (la ET) mergi mai incet... Aspectul are si dezavantaje...

Link către comentariu
Master_Blaster

M-as baga dar parca nu o sa le placa et-ul meu... eu am masina pe firma, ce hartii imi trebuie. Da-mi un PM.

Nici la mine nu ating in mers normal indiferent de cat de stransa e virajul, dar la viteza mare masina se lasa in exeriorul curbei si atunci atinge, unghiul la care sunt rotile nu e important.

Pai trebuie sa imping limitele ca sa vad in ce conditii atinge nici la mine nu e char asa am atins numai de 3-4 ori in ultimele zile si am cam cautat-o cu lumanarea.

Link către comentariu

Rave... daca ajungeti la luat talon, costa 3-4mil si trebuie mers la RAR direct, nu statie omologata RAR

Dai 1mil acum si nu te doare capul. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Am mers cu masina plina azi, in total 5 persoane (slabute recunosc) si masina nu a atins, nici la curbe mai din scurt, nici la limitatoare de viteza.

Mai mult decat atat, m-am incumetat sa parchez pe o bordura maricica, am suit-o cam la 60 de grade sa ma asigur ca nu voi atinge cu jantele si a fost totul bine. Eram in intarziere si era singurul loc de parcare.

Treaba se poate schimba cu Pro Kit, cel putin la borduri, sper sa nu atinga si cu oameni in masina :(

Paradoxal si poate placebo mi se pare ca se infige placut acum. Este greutatea mai mare, insa si aderenta mai buna la demaraj.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

E doar o impresie, acum s-a dus zapada si mocirla si ai unde sa ii dai, de-aia se infige :D.

Eu zic sa iei in calcul si o folie care sa semene pe cat posibil cu solutia OEM pentru geamuri fumurii. Eventual lasi spatele cum e si faci si geamurile fata la fel - eu cuget de mult la treaba asta si nu ma pot hotari.

Stiu ca ai spus la un moment dat ceva despre vopsirea difuser-ului si sunt pentru treaba asta, cred ca impreuna cu niste tips-uri potrivite ca marime si pozitie schimba spatele total. Ah, da - uitasem ce e cel mai important pentru schimbarea aspectului - eleronul de GTi / RLine (cred ca e la fel).

Legat de 1.2 TSi @ Polo - erau 2 persoane in el iar la mine eram 4. Mi s-a parut interesant rezultatul :).

Hai cu suspensia, softul, evacuarea, admisia, navigatia, xenonul, kit RLine, etc, etc :)). Glumesc; masina arata foarte bine si o sa arate mai mult de atat odata ce pui arcurile. Felicitari si drive safe! :icon_thumleft:

Link către comentariu

Salut,de unde cumperi ProKit-ul si eventual la ce pret daca imi poti spune,vreau sa imi cumpar si eu pentru al meu Polo 6R si inca oscilez in a-mi lua OEM cu -25 sau Eibach -25/-30 ( sincer cred ca sunt la fel,numai ca cele OEM nu imi afecteaza garantia,dar pretul de 1120 ron e cam maricel )

Link către comentariu

Salut!

Daca ai suspensie normala eu ti-as sugera sa o inlocuiesti cu totul cu o suspensie sport oem (amortizoare+arcuri). Apoi daca nu este suficient cat coboara, poti sa iei doar arcuri Pro Kit care se impaca bine cu amortizoarele (Eibach face si arcurile oem)

Am gasit 2 surse: http://www.customtun...olf-VI-Eibach-/ si voi suna la racing nick sa le cer si lor oferta.

@Mike: Pe fata 25-50% nu pare o idee rea, insa trebuie sa se potriveasca 100% cu nuanta de verzui care e pe spate altfel ar arata urat.

Arcurile si poate ceva la evacuare anul acesta. Navigatia ar fi ultima pe lista.

Multumesc de laude, fingers crossed ca nu va atinge cu masina mai plina + drop de inca 15mm.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nu pot sa mai dau edit :(, am comandat arcurile de pe customtuning (am sunat la racing nick si pretul era de 790ron, le luam de la ei daca erau pe stoc insa asa fac economie de 25lei :)) )

Sper sa vina totusi intr-o saptamana.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Master_Blaster

Bravo, la racing nick vin in 2 saptamani, abia astept sa mi le pun.

Arcurile de la sportline sunt vopsite rosu perlat, sunt curios cum sunt cele la pro-kit.

Modificat de Master_Blaster
Link către comentariu

Bani sa ai si vei tot umple topicu asta :icon_cheesygrin: Ai contract cu iepurasu de Paste, George ? :P

Nu uita de poze. Si daca atinge stii ce e de facut... evazare aripi :))

Link către comentariu
Master_Blaster

Lol stiu ca sunt negre dar sunt oare negru perlat?

Link către comentariu

Acuma m-am uitat la ele in cutie...cred ca sunt perlat...dar fiind pe negru nu se vede diferenta!

Link către comentariu

Sunt negre si The-Ego ai sa ai drop de -30 nu de -15, deci fata de o suspensie normala ai sa ai fix -45 mm daca iei Eibach -30

Link către comentariu

Negre stiam si eu. Acum am 6cm intre aripa si cauciuc, daca mi-o coboara la 3 este perfect.

@Iceman, nu evazez aripile decat ca ultima solutie. Intai fender screw, apoi camber putin daca mai e nevoie.

Zic de acuma daca e cineva interesat peste o sapt sper eu vor fi disponibile arcurile mele sport oem.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am trecut aseara de 11111km.

20120323203217.jpg

O poza in soare a tractorasului :D

20120324135632.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!