Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Felicitari!Acum sa le vedem si pe masina si primele impresii ;)

Link către comentariu

Pana acum le-am carat in casa si am pus una pe cantar, 11kg exact cum am vazut si pe net :)) .

Ador valvele cu care au venit, capacele mici cu bbs pe ele.

Acum dupa arcuri ma uit, -30 sau -45mm :D.

O mica nedumerire as avea daca aleg Sportline sau H&R -45mm vor fi probleme in cazul in care masina este mai serios incarcata (3 persoane in spate spre exemplu)? Jantele au ET44 si latime de 8.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ti-am vazut vineri jantele la topgear ca am fost pe acolo sa vorbesc de evacuare, deci e posibil sa aiba amprentele mele pe una din ele :lol:

Eu zic sa alegi -30...avem drumuri prea dragute ca sa ne rupem masiniile in ele:(

Link către comentariu
Master_Blaster

Nu o sa ai probleme cu incarcatul masinii decat daca pasagerii sunt mai sensibili si nu le place zgaltiala, mai ales in spate. Arcurile sport sunt mai scurte si proportional mai tari ca sa compenseze lungimea mai mica.

Iti dai seama ca acele capacele cu BBS or sa ia ochii unor concetateni mai "bine crescuti", eu am ramas fara un capacel cromat de la jantele rial, si a trebuit sa mai iau un set complet pt ca nu se vindeau la bucata. :P

Desi nu sunt BBS si evident COOL, as merge pe valve ascunse cum si-a pus WVWZZZ aici: http://vwforum.vwfor...ost__p__1412777

Link către comentariu

Capacelele au inscriptie micuta si nici nu sunt stralucitoare, deci nu atrag ochii unora obisnuiti cu h'aurul. Oricum pot la fel de bine sa pun unele normale, chiar nu ma intereseaza sa am si capacele asortate la jante. Solutia incastrata ridica intrebarea cum bagi aer? Exista ceva special care se pune in locul respectiv cand e de umflat?

Pasagerii se pot obisnui cu duritatea :)), nu ma pot eu obisnui sa stiu ca o groapa mai adanca, un sleau sa dau cu ea de pamant. La fel iarna sa raman doamne fereste suspendat pe un sleau (s-a intamplat din postura de pasager in Audi )

@Alecsutzyu: Spre -30mm as inclina, te bagi si tu? :)) Urme vizibile nu ai lasat pe jante, eu am trecut sambata sa le pipai.

413751848_8a13895503.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Eu am mers deja pe -30mm .Nu atinge de atins ,am mers destul de des cu 4 persoane in masina si drumul meu spre casa este camp minat.Iarna o sa te omoare ,mai ales ca acum ai barile de R care sunt mai joase asta ca sa nu mai vorbesc de borduri , care oricat de mici ti se par tot le atingi.Este destul de enervanta pentru ca topaie destul de mult.Eu am mers pe Eibach Pro Kit

Link către comentariu

Care bari de R?!:))

Ai gresit topic-ul...

Alege -30, vei fi ca mine pe roti de iarna si e suficient. Mai jos de atat, adio parcari subterane si rampe.

Link către comentariu

No .:R style here and it will never be.

-30mm it is :D.

@manatee: Ai poza cu masina pe Pro Kit? Ai schimbat toata suspensia sau doar arcurile?

Pare ca ai facut ceva modificari la ea.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Dap o sa urc cateva poze cu arcurile momentan sunt la munca si nu am

Pana acum un set de BBS RX+ un set de Team Dynamics Pro Race 1.2 +Falken 17"+ eibach prokit +fuzete de S3 + frane de GTI + swaybar-uri de GTI + cateva amanunte marunte la ext + int ... (pentru fuzete+frane trebuie sa ii schimb amortizoarele cu ceva de 55mm pentru ca nu se potrivesc momentan)

Greseala mea cu bara de R (am citit mai multe topic-uri cu G6 si m-am aiurit)

Link către comentariu

Am sa ii fac si ei un topic ... cred...

Cu 4 persoane in masina suspensia devine chiar mai ok , nu mai topaie atat de mult (datorita greutatii pasagerilor)

P.S : am uitat sa mentionez rulmentii si scaunele de editia30 :) (acum chiar imi dau in petec)

Modificat de manatee
Link către comentariu
Master_Blaster

Manatee, faci colectie de jante pe 17? Si topaiala aia nu e de la amortizoare obosite?

Link către comentariu

Nu cred .Arcurile au cred ca au 7000-8000km .Topiala este o simptoma a arcurilor pe amortizoare OEM.Eu am si amortizoare normale (din cate stiu tsi-ul de 122 sunt amortizoare OEM "sport").Nu iti imagina ca ma opersc la semafor sau daca dau intr-o groapa topaie masina de nebuna , doar ca nu "inghite" denivelarile din drum perfect si apare un mic rebound putin stacat.

Hai ca mai am putin si incep cu explicatii de genul carrr, carrr,carrr , bum,bum,bum,poc ,poc,poc ....

Si da....arcurile scurte tind sa solicite amortizorul ... dar daca tot o sa le schimb ...

Link către comentariu

Eu am suspensie sport pt ca masina a venit cu jante de 17", nu toate tsi 122 vin cu asa suspensie. Am si uitat cum este o suspensie moale, placuta, facuta pentru Bucuresti.

Amortizorele mele sunt sesizabil mai dure. Pro Kit merge bine cu amortizorul sport oem, nu il uzeaza prematur. Eibach parca fabrica arcurile OEM :D.

Off topic, R albastru grafit :wub:. Culoare foarte exotica pe R20, iar cu jante negre, faruri negre genial.

dsc0143cgz.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ti-am vazut azi masina in Aparatori aproape de omv.

Link către comentariu

Asaaaa la jantele pe 17 veneau amortizoare sport.A trecut ceva timp de cand am luat masina si am uitat configurarile.

Oricum cum spuneam si mai sus la amortizoarele sport se preteaza mai bine arcuri mai scurte.

Tu acum banuiesc ca ai arcuri tot ceva mai scurte , deci diferenta nu o sa fie foarte mare cu -30

Link către comentariu

Am -15mm acum fata de standard si tot arata a semi-tractor :)). Sa inteleg ca o sa coboare cu inca 15mm?

@robi_zet: Da, vis-a-vis de omv. Greu se mai gasesc locuri de parcare pe acolo.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Iti ofer ceva pe 20" pentru un aspect "grotesc" ;) Iti vine sa renunti la BBS, nu? :)

Stima

post-100211-0-12216900-1331064739_thumb.

Modificat de adriano872
Link către comentariu

Chiar grotesc pt un hatchback. Nu as renunta la BBS-uri, mai sus de 18" nu voi merge. :D

Jante de 20" pe orice golf arata ca niste roti de caruta :)) .Eu nu sunt nici fan jante oem brand-uite de alti producatori.

Desi MB are prinderea tot de 5x112 si ar avea nevoie doar de inele de centrare si alt tip de prezoane, declin oferta. De curiozitate, ce specificatii au?

Unii au imbratisat ideea g620zoll.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Uite ca spre rusinea mea, nu stiu detaliile complete, astea au anvelope Continental de 235/35 ZR20 si le-am dat jos dupa S-Klasse pentru ca erau ucigatoare pe drumurile noastre, sunt practic noi cu tot cu anvelope. Am o gramada de gadget-uri din astea prin magazie, jante pe 20", 21" :)..cred ca am sa le pun in aria de vanzare pana la urma. Intr-adevar, jantele de 20" sunt exagerate pe G6 dar iti dai seama cum s-ar uita lumea la tine la semafor ?

Stima

Link către comentariu

S-ar uita ca nu pot sa plec de pe loc :)) si claxoane la fiecare trecere peste liniile de tramvai. Pe Golf trebuie cauciucuri si mai subtiri, cred ca 235/30 R20, adica minimul de talon existent. Mai mult de o saptamana nu ar rezista.

Vad totusi ca ai acces la lucruri foarte exclusiviste, AMG. Preferatul meu ramane SL65 AMG Black Series

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

De asta le-am si inlocuit, nu se putea merge cu ele, sunt de showroom la noi in tara si atata tot. Probabil intr-o tara mai civilizata cu sosele mai bune..dar nu la noi.... si la Porsche am facut acelasi lucru.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu

Pe langa faptul ca bucurestenii nu prea suporta constantenii in trafic, acum nu ma mai suporta deloc cu jantele de 18" cand trec usor peste linii de tramvai,cratere(razoare)...stai sa vina primavara sa patesti si tu la fel RO%20flag.gif

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!