Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Pana la urma mai inlocuiesti masina sau nu? Ca mai ales daca urmeaza sa o vinzi nu ai de ce sa mai investesti in anvelope ca oricum nu o sa aprecieze nimeni asta :))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ba da, o inlocuiesc la anul. Tocmai de asta nu o sa mai bag bani in anvelope. Mai ales ca jantele 18" o sa ramana.

 

Am fost cateva zile la munte chiar inainte de 1 Decembrie, reusind sa evit marea aglomeratie, ba chiar vineri era gol in poiana.

34qahqt.jpg2e5nzgx.jpg

Alta viata in privinta consumului, cu 1l mai putin la drum intins fata de rotile de vara si la viraje luate pe mazga s-au descurcat foarte bine.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Finally, s-a rezolvat si cu bara fata dupa peripetii in service de reprezentanta evident :)). 

29lyzjk.jpg 2lxblz8.jpgAs vrea sa schimb grilele pt ca nu stau perfect, problema asta era de ceva vreme. In special cea de pe centru care are cromul desprins. Probabil sa se fi rupt vreo prindere. Acelasi lucru si cu grila din dreapta.

Grilele laterale daca le schimb cu ce se gaseste pe ebay la preturi de 15 euro perechea vin cromate, iar comandate pe cod de R-line sigur sunt prea scumpe. Nu m-as complica sa mai fac acel swap de inel.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Vai, Doamne, rau este cand te loveste cate o chestie din asta ...

Noroc ca in toate exista un final cand lucrurile se aseaza. Chiar daca e tras pentru asta.

 

Poate reusim sa ne vedem, dupa anul nou.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Revin in noul an, cu aproape 57.000km. 

Recent am reusit un consum de 6.1% si medie de 85kmh de la Sinaia pana in Bucuresti, doar DN1 si mers destul de tare in exterior. E clar ca rotile de 16" sunt ce trebuie pt consum. Chiar si cu 16", la deal in wot tot nu trage cum vreau. Sa vedem ce e cu golf facelift in martie, dar nu exclud si alte modele compacte. Ramane ideea de benzina 150-180cp - 250nm poate chiar mai bine insa sub 2l indiferent de producator.

2usvczr.jpg 1tt382.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

De ieri am revenit la rotile de vara. Mai mult pt ca nu am timp de masina plus ca se anunta doar temperaturi pozitive cu maxime de peste 10 asa ca e safe. 

v2v12e.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

58900km si nu stiu daca va prinde 60.000km cu mine la volan. Intr-o saptamana iese la vanzare. Practic la 5 ani si jumatate de cand am luat-o de noua.

54sp5u.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Povestea se apropie de final.

 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Imi pare sincer rau, sper sa revii cu o alta masina pe care sa o imbunatatesti cel putin la fel de bine. 

Drumuri bune!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

Mersi frumos. Voi reveni in maxim o luna cu o masina care va fi de la inceput destul de mult imbunatatita, Golf 7 R-line (vorbim despre ea cand ajunge). Tot ce ii va lipsi vor fi jante 18" si ceva arcuri :))

Acum am 59.998km cu masina inca actuala. Merge ca in prima zi. Mai mult e uzura morala.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Gata. S-a terminat periplul la mine. Masina a plecat, sper eu sa mai faca multi km fara probleme la noul proprietar.

Noua masina a ajuns in Curtici.

Se poate inchide topicul dpmdv.

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
sebidraghici

Salutare,

Pentru ca o poveste frumoasa nu se poate termina asa brusc, istoria EGOistei continua aici :)

Momentan inca are numerele vechi insa este spre aprobare noua identitate a masinii IF-87-DSP (Draghici Sebastian si Patricia).

Cand vom avea numerele noi voi posta si primele poze. Urmeaza in viitor retrofit pentru incalzirea in scaune si cine stie ce alte nebunii ma apuca. :D

Ii multumesc lui George pentru grija acordata masnii si sper sa o vedem incurand pe cea noua si sa se bucure de ea.

O seara faina!

 

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie ! Deja iti dau un prim bust in trafic :)  atrage privirile de la distanta mare !!!!!:eek:

20160531_185946.jpg

Link către comentariu
sebidraghici

Multumesc, pai la ce trafic era atunci imi dadeai bust de 10 ori :)

Intre timp am inceput sa fac cativa km cu ea si sa ma adaptez, se incalzeste motorul destul de repede ceea ce m-a surprins placut, vad ca uleiul pus de George Liqui Moly e destul de bun pe aglomeratia din Capitala ramanand undeva la 95 de grade.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

A trecut aproape o luna de cand am masina.

Am facut cam 1000 Km cu ea si sunt absolut incantat. Intre timp a trebuit sa fac o completare de 300ml de ulei pentru ca deja scazuse cam la jumatatea jojei, noroc ca George a documentat pe forum fiecare revizie si am stiut exact ce ulei a folosit ultima data - Liqui Moly Top Tec 4200 :) Am descoperit si de ce se plangea George cu problema de la grila de la farurile de ceata, aparent unul din clipsuri era indoit deci va trebui sa schimb ambele grile intrun viitor apropiat.

Problema cu grilele am observat-o dupa ce a trebuit sa verific de ce am apa in proiector din cauza ultimelor ploi si inundatii aferente, problema ce va trebui de asemenea sa o investighez mai mult in curand.

Modificat de sebidraghici
Modificat numar km parcurși
Link către comentariu

Sunt foarte slabe acele grile, combinatia plastic moale cu sistem de prindere capos nu prea se impaca. Pe ce parte ai probleme cu ea, pe cealalta de ce o schimbi?

 

Link către comentariu

Pe partea stanga am probleme. Sa stii ca ai dreptate acum mi-am dat seama ca pot lua doar partea stanga si schimb de pe cea veche inelul negru :)

Link către comentariu

La jumatatea jojei in 10-11k km este foarte bine. Mergi in continuare pe Liqui Moly. Inelul se schimba foarte greu. Nu mai retin exact codurile, dar se pot lua direct cu inel negru.

Mai multe poze ar trebui :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Hmm hai sa vedem daca ma descurc cu imgur pentru ca altfel am limita la marimea pozelor de 1MB :(

PMvVh

Link către comentariu

Ok hai sa vedem ce iese cu tinypic :D

La cerera publicului va prezint primele poze cu  IF 87 DSP aka Izzy :)

99

Link către comentariu

Merci @drachenblut :)

Aparent e o mica batalie care se da intre o dorinta de-a mea si bugetul familiei :))

Dorinta vrea un plasti dip mat pe toata masina in genul matte midnight blue cum este golful 5 atasat

si jantele asemanatoare cu ce este mai jos:

747091-dark-blue-car-lime-green-wheels-a

 

Momentan invinge bugetul :)

La plasti dip ma gandeam in ideea de a pastra culoarea masinii intacta (in Bucuresti sunt inevitabile micile zgarieturi) si totodata schimbarea culorii masinii cu una mata mai usor de intretinut si mai interesanta din punctul meu de vedere.

Plus ca din cate stiu eu daca se face plasti dip cu o culoare asemanatoare cu cea din talon (Albastru in cazul meu) nu mai trebuie refacut talonul la RAR.

DSC_0810_zpse3bfdbeb.JPG

Modificat de sebidraghici
Link către comentariu

Daca vrei sa protejezi vopseaua aplici folie de protectie pe caroserie, nu plasti dip... Mi-e greu sa cred ca in timp si soare si intemperii, plasti dipul protejeaza si dupa 3ani cand vrei sa il dai jos ramane vopseaua ca atunci cand a iesit pe poarta fabricii si vinzi masina de noua...

Link către comentariu

@Ioana da ai dreptate, desi motivele erau doua, principala fiind schimbarea culorii fara o revopsire totala a masinii care ar fi totusi o mare pieredere pentru albastrul acesta perlat superb.

Ideea mea era mai mult axata pe schimbarea culorii cu una mata si daca peste 1-2 ani nu imi mai placea pur si simplu scoteam plasti dip-ul si ma intorceam la stock.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!