Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Nu-mi fac griji, doar ca e prima data cand ies din tara cu masina. Oricum nu stau sa le schimb. 

@Bogdan, mersi frumos.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Eu ies de mai multe ori pe an in vest si nu am patit sa fiu tras pe dreapta pana acum.

Nu uita  cand treci la unguri sa dai jos detectorul si sa fie aprinse farurile si tot la ei e bine sa respecti limitele de viteza ca sunt pandari. La austrieci poti sa bagi un +15 pe bord .

Link către comentariu

Si nu uita, daca treci prin Arad, da-mi un semn !:D

 

In rest, nu o sa ai treaba cu politia daca-ti vezi de restrictii si semne de circulatie. Oricum, amenzile pana in 30.000 forinti, nu sunt trimise acasa. La fel si pe Austria. Exista o limita minima pentru care iti trimit amenzile.

 

P.S.: Veste reflectorizante sa ai ! Ungurii intreaba in mod expres de ele si unii au pretentia sa le tii pe bancheta din spate cat timp tranzitezi ungaria :| 

Link către comentariu

Am iesit pe autostrada, nadlac 2. In total putin peste 1100km facuti pana la Viena. Masina a mers foarte bine. Viteza de croaziera in foarte mare masura a fost 130-135 pe gps unde permiteau restrictiile. De la intrare in Austria pana la Parndorf si apoi in apropiere de Viena au fost portiuni de mers pe o banda cu 80kmh. Asa am putut scoate 7.5% Budap - Viena. Pe autostrazile din Ungaria si Austria sta pe la 8-8.1% la 140kmh pe bord. In conditiile de 2 persoane cu portbagajul plin este foarte bine.

Mai am vreo 1300km pana ma intorc in Bucuresti. Am trecut pe Shell V-Power 100 sa vedem cum merge. Costa cam 7.5ron litrul.

Link către comentariu

George, de curiozitate: cum e PTF de pe noua autostrada, e pre/semnalizat corespunzator? Urmeaza sa vin in tara, intru pe la Bors si ies pe la Nadlac si in zona aia n-am mai fost.

Ma bucur masiv ca inca n-au terminat cu santierul in zona Parndorf :( or fi angajat romani, ca de anu' trecut din iarna o tot freaca... in alta ordine de idei, daca vrei sa gasesti cea mai ieftina benzina in Austria, cauta AICI.

Link către comentariu

Cea mai ieftina benzina din Austria, din cate stiu eu, se gaseste la Jet. Eu alimentez mereu la Sankt Valentin, ies de pe austrada si benzinaria e imediat langa autostrada, dureaza 10 minute in total:

 

https://www.google.ro/maps/place/JET+Tankstelle/@48.1923506,14.5213098,16.33z/data=!4m2!3m1!1s0x0000000000000000:0x4902896eb22dc518?hl=en

Link către comentariu

Asa credeam si eu inainte sa descopar site-ul ala.

Asa, am invatat ca de regula, cea mai ieftina e la Avanti. Bine, diferentele nu-s mari, cativa centi, acolo, insa cea mai ieftina o gasesti la Avanti, dupa cum ziceam.

Scuze ca am divagat :)

Link către comentariu

De ce-ar baga cineva cea mai ieftina benzina? Ar trebui sa o caute pe cea mai buna, adica nu neaparat cea mai scumpa...

Link către comentariu

Eu am pus special de la Shell. Vreau sa vad cum e cu cei mai buni carburanti si daca se va simti vreo diferenta. @Bogdan, ptf de la nadlac e semnalizat corespunzator. Apare destul de brusc, dar e semnalizat bine. Sunt si indicatoare spre Szeged. Calitatea asfaltului este foarte buna.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Trebuie sa simti diferenta cu toate ca pe caldura asta performantele sunt mult penalizate.

Macar in concediu sa se bucure si masina de ce e mai bun :-)

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Concediu placut si drumuri bune!

Ca tot se discuta de benzina buna :D

post-17286-0-39602000-1439484461_thumb.j

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Intors momentan in Arad, dupa 2320km dintre care 760 doar azi. Medie de 110kmh si consum 7.4% in conditiile de 80% autostrada mers cu maxim legal.

Link către comentariu

A stat sub cerul liber si din fericire n-a avut de suferit. Ma bucur ca am ajuns cu cateva ore inainte sa iasa cu incidente pe autostrada Nadlac - Arad.

 

Cum ma asteptam cea mai grea parte a fost Arad - Bucuresti cu o ploaie torentiala, cred ca era de cod galben pe o buna parte de autostrada Deva - Sibiu de mai mult de 100 nu se putea merge in siguranta, accident si aceeasi ploaie pe Valea Oltului si apoi accident pe dealul neagru. Cat de usor se fac km in europa si cat de greu la noi. Ungurii sunt la ani lumina la infrastructura de noi. Aceeasi poveste si Budapesta cu Bucurestiul. In total am facut 2885km.

O mica paralela si trezirea la realitatea romaneasca

541km cu 74kmh, consum de 7,2% si in total 7h 20 minute Arad- Bucuresti.

753km cu 110kmh, consum 7,4% si in total 6h 56 minute Schladming (Austria) - Arad. 

Cam o ora s-a pierdut de la ploaie + accidente. Am facut de multe ori SB-Buc, dar ca acum n-am patit.

sni0eu.jpg

algaaf.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ce frumos se vede! O placere pentru condus pe drumurile din afara

Link către comentariu

Absolut. Intr-o mare masura am mers doar pe tempomat, decelerare prin dezactivarea lui si apoi SET ca sa accelereze la viteza anterioara. Vad utilitatea unui ACC in vest. 

 

Surprinzator nici nu am adunat multe insecte sau poate nu se observa

2dl505i.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pardon, da RES aka resume. Nici acum nu le stiu exact :)). Doar ca cel de sus accelereaza singur.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Eu in mod normal adun colectii de pe melagurile mioritice si le dau jos inainte sa trec vama, probabil suntem prea eco.

La ultimul drum am avut chiar si un pasager infipt in chederul din stanga parbrizului.

post-6094-0-98704900-1439890550_thumb.jp

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!