Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Avertizare ulei lipsa? :mellow:  eu nu sunt vreun pui de mecanic,dar din ce spui tu nu e in regula,il folosesti mai mult de 20k km? si l-ai schimbat ca a aparut lipsa ulei la 22k ca altfel il mai tineai sa inteleg...Eu nu il consider foarte bun ,ori masina ta nu este foarte buna,ori o omori cu zile  :D

Link către comentariu

Este ulei cu specificatie Longlife, adica se poate schimba la 2ani/30k km.

 

Eu nu utilizez astfel. De fapt mereu am luat ulei longlife (motul specific 504/507 fiind tot LL) si am schimbat la maxim 12k km, dar bine de stiut ca nu se consuma prea mult.

Link către comentariu

Cică intre 10000 și 15000 km de folosință, are proprietăți maxime. Și merge liniștit până la 30k km. Eu folosesc mașina în oraș cam 10%.

Link către comentariu

Da stiu ca de asta il tine atata(longlife),dar totusi... si eu la fel as face cu orice fel de ulei...adica la 10k as schimba si doar daca as uita l-as lasa mai mult.Erai ironic ego?sau vorbesti serios? mie mi se pare ca se consuma foarte mult in 22k km pe masina colegului!

Link către comentariu

Deloc ironic. Chiar e un consum foarte ok pentru 22k km. TSI-urile consuma. In functie de stilul de mers si de uleiul folosit consuma si 1l la 10k km fara ca motorul sa aiba vreo problema. Indiferent ca e 1st gen TSI sau 2nd. Ma refer la cele obisnuite, 1.2, 1.4 nu la 2.0 desi asa stau lucrurile si acolo.

Plus mai toate TSI-urile au tips-urile negre.

Link către comentariu

Re: nu e lipsă ulei în baie ci nivel scăzut, probabil ca mai sunt vreo 3 l de ulei la momentul avertizării. 

Link către comentariu

Saptamana viitoare o urc pe suspensia ei normala, schimb ce mai e de schimbat pe la articulatii dupa 5 ani. La fel o sa schimb si acel rulment de presiune de la ambreiaj. Nu pot sa mai merg cu el la cum se aude adica mai tare decat motorul la relanti si cu ceva vibratii.

Revizia la inceput de august ce va include pe langa cele obisnuite si filtrul de benzina (schimbat la 2 ani) si bujii ca sa fie ca noua.

Link către comentariu

Revii la arcurile stock sau la cele eibach?

Link către comentariu

Si masina, masina cand intra la vanzare? :)) Ai ceva ce imi doresc :P

sunt pe faza!!! :))

Link către comentariu

La arcurile eibach.

 

@Stefan, daca urmaresti stopurile mai dureaza :P. Plus ca nu sunt cherry red.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Daa, fix alea le urmaresc :P

Am sanse mai mari sa gasesc un rinichi de transplant decat un set de cherry red SH la pret rezonabil.

Dar cine stie, poate apare ceva.

Link către comentariu

Show me the way, master!  

Da-mi si mie un PM cu un link de unde pot lua cu incredere.

Recunosc, la Ebay nu ma pricep. :(

Link către comentariu

Pe ebay gasesti la ~400 euro + transport si fara cabluri adaptoare. Deci mai bine iei de la carsystems.pl cu 469 lei tot pachetul, unde mai pui ca sunt si noi-noute :))

Link către comentariu

Ne-am obisnuit cu chilipiruri. Noi si oem plus adaptoare 400-450euro este un pret decent.

Link către comentariu

Pai, la ce preturi am gasit eu cand am facut retrofitul la xenon....chiar ca au fost chilipiruri :))

Portofelul meu like this! :D

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Pa daca preturile de pe ebay se apropie extrem de mult de cele noi .... nici nu m-as gandi sa iau sh in cazul acesta mai ales ca cele de pe carsystems vin cu tot cu mufe adaptoare.

Link către comentariu

Eu n-am vazut mai jos de 300, sh, dar si alea din an in paste; asa ca mai bine noi cu tot cu mufe

Link către comentariu

Masina a revenit pe eibach, flanse Sachs si multumita baietilor lui Florin, unde am montat suspensia reglabila si alte bielete. Au incercat atunci sa scoata bieleta de pe amortizor si au fortat iar acum nu se mai poate strange. Niste amatori au fost acolo, inclusiv cu pus mana pe ciocan cand nu le iesea ceva. Pacat, cei dinaintea lor erau mult mai priceputi. De asta am facut acum operatiunea La Service. Plus rulmentul de ambreiaj care era compromis exact cum ma asteptam.

Link către comentariu

Am fost si eu ieri pe la La Service si ti-am vazut masina pe masa de operatie. Sa iti fie de bine modificarile facute si drumuri bune pe unde vei mai umbla vara asta.

 

Ai scapat de zgomotele improprii dupa ce ai schimbat rulmentul ala?

Link către comentariu

Yes and no. S-a diminuat insa persista si mai ales ramane accentuarea legata de consumatori, in special de AC. Pare ca totusi pentru liniste completa ar trebui schimbat discul de ambreiaj. Cu el dat jos de pe masina nu poti sa iti dai seama ce si cum decat la uzura. Acele arcuri care ar prelua vibratiile pot fi responsabile, dar dau simptome doar in sarcina. La fel cum eu percep(si nu numai eu) ca niste sunete date de niste vibratii in special in decelerare in treapta de viteza peste 3000rpm mai ales, practic frana de motor. Asta ar duce tot cu gandul la acele arcuri. Am discutat in mai multe randuri si mi-au zis clar ca e foarte posibil sa se rezolve cu schimbarea ambreiajului, dar nu e sigur.

Din punct de vedere al comunicarii si al transparentei au fost foarte ok. Mi-au expus optiunile si cu explicatii, chiar m-au sfatuit sa temporizam pentru ca sunt indicii ca ar fi asta, dar fiind vorba de o suma destul de mare si faptul ca nu e ceva absolut evident (patinare ambreiaj sau discul sa arate rau) o asemenea investitie nu se justifica.

 

Pe VIN-ul meu exista un singur kit care s-ar potrivi (Sachs) sau oem, ambele pe la 1400ron. Cel OEM vine fara rulment de presiune de care oricum nu mai am nevoie :)).

Daca insa caut in general dupa marca, model, motorizare exista si cu 600ron mai ieftine. Putin dubios de parca modelul meu e scos din alta matrita.

iem88y.jpg

Cam asa arata jocul rulmentului, chiar usor mai mare decat in poza. La relanti cand nu lua contact cu dintii diafragmei dansa. Plus destula uzura unde lua contact cu diafragma, dar asta nu era o problema.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Daca tot ai umblat la ambreiaj,de ce nu ai schimbat tot kit-ul poate fara volant?te-ai zgarcit unde nu trebuia cred eu! 1400 ron kit ambreiaj cu tot cu volant e un pret bun!

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!