Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Ca idee,aici cred ca am avut un drop de 50mm minim asta vara,nu am avut emotii prea mari cu garda la sol :)

post-8814-0-09732000-1422023106_thumb.jp

post-8814-0-47987300-1422023118_thumb.jp

Link către comentariu

tu aveai cam 55-60mm  :)

Modificat de golfix
Link către comentariu

Buna afacere cu suspensia asta FK...la pret de Eibach Pro Kit.

 

Abia astept sa o vad lasata bine si cu jantele de vara. :icon_thumleft:

 

Daca o gaseam redusa imi luam si eu, dar pt masina mea era aprox. 330 EUR. :tuktuk:

Link către comentariu

N-am raspuns zilele acestea pt ca am fost suspendat pt 96 ore. Nu ma apuc aici sa detaliez, voi scrie la Condica de sugestii cum s-ar putea imbunatati forumul daca nu s-ar aplica regulamentul cu exces de zel.

 

Azi mi-a ajuns suspensia.

Din tot ce am citit pe internet pare sa fie confortabila. Adica ce ma intereseaza pe mine pt ca merg mult in oras si nici nu o arunc prin viraje de ajung sa tipe cauciucurile. In ceea ce priveste performanta, unii zic ca topaie mult, altii ca nu. Pentru mine e important sa nu topaie mai mult decat amortizoarele sport oem + Eibach Pro Kit.

23k9kzk.jpg

Link către comentariu

Is curios de feed back. Eu acuma is cu oem si pro kit. Poti pune un link cu sursa? Sper sa nu iei iara ban. :D

Link către comentariu

Eu ma astept sa fie mai dura decat oem+pro kit, mai ales daca o cobori mai mult. Conteaza cat de mult, insa...

Link către comentariu

Felicitari pentru investitie. Si eu sunt curios cum o sa se comporte, mi-e teama ca o sa fie mult mai rigida decat te astepti.. 

Link către comentariu

Si eu sunt de parere ca va fi mai dura decat setarea actuala. In prezent si eu merg pe oem + arc eibach prokit,iar fata de ta technix-ul pe care l-am avut anu trecut este ceva diferenta.Am citit pe forumuri cum ca daca nu exagerezi cu coboratul,o sa fii multumit de duritate.Daca te limitezi la un 45mm drop pe fata cred ca vei fi multumit de cum se simte( asta inseamna sa lasi helperele si sa mai lasi cam 2cm de filet pe fata.

Link către comentariu

Am dat comanda dupa ce am citit ca ar fi surprinzator de confortabila comparativ cu celelalte reglabile din aceeasi gama de pret. Partea proasta ar fi comportamentul mai slab in dinamica, amortizarea mai proasta. Acum fiecare cu asteptarile lui, ca nu poti lua ceva de 400 redus la 220 si sa te astepti sa fie Bilstein pe curbe. Doar sa nu topaie mai rau ca oem cu eibach pt ca setup-ul actual are tendinta cu rotile de 18" sa amortizeze mai greu unele hopuri.

Daca imi imbunatateste acest aspect si vine la pachet cu o rigiditate crescuta fara sa fie exagerata eu sunt multumit. Daca nu, sigur nu pierd mult la revanzare :)) .

 

Acum as vrea sa gasesc niste anvelope bune care sa nu fie prea dure. Cum mi s-a intamplat cu Michelin PS3 ce mi-au strambat o janta si anvelopele erau impecabile.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

In aceeasi ordine de idei am comandat si eu,am citit ca este mai confortabila decat alte reglabile low budget,insa daca o cobori la maxim iti dai seama ca nu poate fi confortabila,orice suspensie pe cat coboara ii creste si rigiditatea.Daca o reglezi la un drop de 40 45mm cred ca va fi foarte decenta. Eu intentionez sa o cobor cam 50 55,adica maxim de jos pe fata cu helperele puse,ceea ce ar trebui sa insemne cam 5mm-10mm gap,la fel si spate.

 

Suntem multi pe forum care am optat in aceasta iarna pentur suspensia fk streetline,trebuie sa facem un topic cu feedback,poze cu drop si reglaje,poate ajutam si pe altii in luarea deciziei.

Modificat de golfix
Link către comentariu

Pe un prieten de-al meu l-ati ajutat deja, i-am dat linkurile de la voi, si si-a comandat pt un 159. :)

Link către comentariu

Cum te orientezi sa cauti anvelope mai moi? Caut si eu anvelope si nu stiu ce sa iau la dimensiunea 215/45 R16.

Link către comentariu

Ma refer in ceea ce priveste confortul la rulare. Am avut parte de doua extreme Michelin PS3 XL si Goodyear Asymm2. Ce-i drept au fost pe dimensiuni diferite. GY a fost ridicol de moale si in ciuda protectiei de janta tot o expunea destul de mult. Cu 225/40 nici nu vreau sa ma gandesc.

De mijloc au fost Bridgestone Potenza RE050A folosite atat cu 17 cat si cu 18". Insa sunt anvelope invechite, au B pe ploaie si  F la consum ce nu se mai regasesc in niciun top 5.

Pe tyrereviews este dat PS3 ca fiind cel mai confortabil model. Poate a contat asa mult ca am luat XL atunci.

Chiar si asa nu vreau sa dau mai mult de 530 pe o anvelopa. O oferta noua pe piata ar fi Nokian zline cu A la aderenta pe ploaie si E la consum si cu un pret interesant.

 

@cosmin, sa speram ca nu e dezamagit de alegere si sa ne luam injuraturi ulterior :))

@golfix, de abia astept sa permita vremea montajul suspensiei si a rotilor de vara si sa deschid topic :D.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Multumesc pentru info. Si eu am avut tot felul de anvelope, in special pe A4 (Bridgestone RE050A, Primacy HP, PS3, Asymm2) si cel mai ok au fost Asymm2, cam singurele care fac fata la cei aprox. 2XXCP si 4XX NM pe puntea fata.

 

La dimensiunea mea sunt foarte scumpe si as vrea sa ma incadrez in jur de 400 RON +-, altfel decizia era simpla...luam Asymm2. Mai scrie si tu pe aici ce gasesti si poate ma orientez si eu. :icon_thumleft:

Link către comentariu

Sper sa aveti noroc cu suspensiile astea, eu am gasit multe pareri gen: "cat dai, atata face" asa ca am decis sa zis pas deocamdata. Dar daca voi oferiti un feedback bun, poate in urmatoarea perioada de reduceri ma alatur grupului :)

Link către comentariu

Dun...caut 215/45 R16.

Scuze de offtopic...

In alta ordine de idei...am citit si eu de bine de suspensia asta. Pretul este mic insa...probabil vine de undeva si nu doar din brand.

Aveti variante oricum...daca nu va place va intoarceti la Pro Kit. :)

Link către comentariu

Garantat nu are nicio treaba cu bilstein, kw, chiar si cu h&r monotube cand vine vorba de performanta. Iti dai seama de asta cand vezi cat de mult poate sa coboare. O suspensie orientata spre performanta nu coboara asa mult. Personal nu as fi dat banii pe modelele enumerate mai sus pentru ca incepeau de la 800e noi si nu le foloseam nici la jumate din potentialul lor aka overkill.

Acum ca FK e mai rasarita decat ta-technix, jom, raceland ramane de vazut. Parerile ar fi ca da.

 

Oricum mai e cel putin o luna pana sa pun suspensia pe masina.

Link către comentariu

De acord cu tine. Clar este mai rasarita decat cele enumerate, pare si mai bine finisata.

Cele "scumpe" merita daca le si folosesti...la drumuri lungi...macar la cateva iesiri de fun pe circuit, etc. Stiu ca tu mergi f mult in oras, deci raspunsul e simplu. Mai ales ca vrei sa dai masina.

Daaar...ca exemplu, cand aveam TA, am mers cu un Golf 5 cu B12 si mi s-a parut wow fata de ce aveam eu. Muuuult, dar mult mai rafinata. Destul de tare, dar o tarie placuta...fara "zgomote" iar pe denivelari era foarte ok.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu

Fk Ak Street e o suspensie foarte ok, dar nu este peste Raceland, spun asta deoarece am mers cu ambele. Raceland nu produce numai suspensii low cost, au si produse apropiate ca performanta cu KW, Bilstein, doar ca nu se comercializeaza la noi, ci mai mult in USA. Un prieten are Raceland de vreo 5 ani si se prezinta super bine, cu toate merge zilnic cu ea.

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Anvelopa XL cred ca este un necesar la ce drumuri avem noi,mai ales daca ai un profil ingust al cauciucului,rezista mai bine,si nu risti sa faci galma la gropi. Or fi mai rigide insa eu am XL si pe iarna si pe vara si am fost multumit.

Link către comentariu

Intradevar cu xl nici eu n-am avut nicio galma. Am fost multumit de ele si probabil voi lua tot xl numai ca nu ps3.

Pana la vremea buna, ma tarasc prin gropile iernii cu 205/55 R16 :D

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!