Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Hmm stii ce e naspa, acum se mai inclazeste si zapada se face chiar mai urata si mai nasoala, cand e proaspata e chiar fun sa o dai jos, mai ales daca e cineva sa te "ajute"... Plus zapada aia batatorita o sa fie o placere de luat la lopata. ;)

Eu am descoperit un obicei prost la masina mea (de fapt la toate e asa) toata gheata de pe parbriz se topeste si se scurge intre usa si prag unde ingheata. Asa ca ai mare grija sa nu-ti indoi usile cand te urci in ea dupa ce dai zapada.

Link către comentariu

Exact, e problema cu pragurile care ingheata, am ajuns sa deschid usa pe sfert si sa ma strecor doar ca sa nu-mi se indoaie portiera :)). Am avut pe cineva care a deschis portiera din dreapta aproape de maxim si era gheata acolo (femeile astea) si s-a auzit cum s-a sfaramitat gheata. Din fericire nu s-a indoit, phew. Fie si din aceasta cauza trebuie sa le deschizi usa, ca sa nu se strice portiera :lol: .

Deci problema de pe G5 a fost semi-remediata. Totusi nu cad bucati de zapada inghetata cum era la G5.

Link către comentariu

Si la mine exact la fel, cu pasagerele.... :)) Solutia ce mai buna e sa le oferi direct bancheta din spate. ;)

Problema nu cred ca e rezolvata 100% cand e gheata acolo parca mi-e frica sa trag tare de usa, noroc ca grosimea cheii e perfecta pt spartul ghetii intre usa si aripa.

Link către comentariu

Nici macar, vara asta o pasagera din spate, cand sa inchida geamul, a tras si de ornamentul de langa buton, pe care l-a dezlipit :(

:offtopic: dar tot din VAG, epic fail Audi. I'm sorry dar cand vine vorba de premium, la cate probleme a avut Audi A4 in 40.000km luat de nou, concurenta Mercedes-Benz sau BMW suna mai bine.

20120218093033.jpg

A se vedea Passat-ul gri, fara probleme dupa 90.000km, poate doar termostatul.

20120218092059.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nasol, acum hai detaliaza ce a patit Audi-ul?

Asta inseamna ca o sa scoti mai repede Golf-ul din nameti?

Link către comentariu

Il scot ca sa il bag in service pt vechile lui metehne de faruri si antigelul care mi-a scazut mult.

Legat de Audi, ambreiaj cazut fara vreun simptom. La modul seara s-a putut parca, dar dimineata, ambreiajul era la fund, nu a patinat inainte. Este al doilea ambreiaj in 40.000km si nu este vina soferului avand in vedere ca tata a condus si Passat-ul pt vreo 70.000km, acum il foloseste mama. A tot avut probleme masina, ba cu sonda lambda, ba cu martor de airbag. Pacat de motorul de 2.0T si de Quattro ca au reusit sa faca o cutie de viteze atat de slaba.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Naspa, nu te-ai astepta ca la o masina moderna sa ai probleme cu ambreiajul, pe o cutie manuala. Cand am schimbat masina, in vara, A4 era la promotie si aveam o oferta f buna, dar nu sunt eu om de asemenea barca si mi-a ajuns o masina premium.

Pai cum sa-ti dispara antigelu? Iti dai seama ca aia de la VW se uita la ea rapid, nu vad o scurgere evidenta, pac mai baga niste antigel si s-a rezolvat. Iar farurile daca nu s-au rezolvat pana acum... Mi-e teama ca-ti pierzi timpul pe la service. :(

Link către comentariu

Culmea ca pe masina mea nu am configurat-o, dar Audi-ul da :))

Nu e pierduta pt ca raspunsul lor e inacceptabil avand in vedere faptul ca masina e in garantie. Nu o las in service pana nu primesc raspuns clar si definitiv.

Cand am fost in service au facut toate "testele" si cica nu pierde, dar intr-o luna dupa ce am luat-o a scazut de la max la min, iar acum e 2 degete sub minim. Faptul ca nu se aprinde martorul de antigel ma mira. Eu inteleg ca la temperatura negativa se mai contracta, dar chiar asa de jos nivelul nu cred. Din nou pentru mine Passat-ul este etalon, tanculul de b5.5 nu are probleme de acest gen, nu-mi place sa vorbesc de o masina din 2004 care da clase grav la fiabilitate unor modele din 2008 si 2010, dar e adevarul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

The_Ego: eu te sfatuiesc sa mergi la un alt service autorizat. Am avut si eu o problema cu leonelul si la dealerul din constanta au facut nazuri, am venit la Bucuresti si am mers la un service unde s-a rezolvat fara nici o problema.

Link către comentariu

la banii astia, chiar nu te-ai gandi ca poate sa joace feste in halul asta...

Link către comentariu

Ai verificat daca nu pierde antigelul pe la termocupla? La Seat si Skoda era o problema frecvent intalnita la benzinarele mici.

Imi pare rau sa aud de Audi, dar tine si de noroc. Eu cu Golf-ul am ajuns la a 10-a masina VAG. Am avut/ am tot in afara de Bentley si tin sa spun ca nu am avut nicio problema de fiabilitate, cu exceptia macaralelor de geam de la Skoda. La BMW sa te tii bine, acolo crapa vrand-nevrand, ca masina nu e pentru Romania...

Link către comentariu

S-a verificat tot dupa spusele celor de la Porsche si totul bine.

Problema ca atunci cand nimeresti o lamaie de masina ti se cam ia de marca, oricat de buna ar fi ea, dar experienta personala e cea care dicteaza. In familie este primul Audi si s-a facut de ras. Pana acum au fost Golf 3, Polo Classic, Passat b5, b5.5 si au mers ok, in niciun caz nu au stat atat de mult in service cat a stat masina asta in aproape 4 ani si nici nu au costat asa mult.

Ca este premium se simte la cum merge, rafinament, cum sta pe sosea, la interior e clar un progres vizibil.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Sa nu ai problema pe care am avut-o si eu in trecut cu un benzinar : avea ciupita garnitura chiulasa si antigelul se pierdea pe evacuare..Masina mergea ok, nu avea nici o simptoma doar ca disparea antigelul din borcan, la o luna trebuia sa completez cam 400 ml.

Stima

Link către comentariu

Referitor la Audi..imi pare rau pt ce aud..vinde-o cat mai repede pana nu iti pica ceva mai mare si pana nu se devalorizeaza mai tare..am vazut pe autovit B8 si la 13-14.000E..

Link către comentariu

Pana e gata masina lui, va folosi tata Golful (sper pe aceasta cale sa realizeze ce diferenta este intre halogen si bi-xenon).

Avand in vedere ca tocmai am terminat sesiunea (ultimul examen azi :screwy: ) am si eu vacanta o saptamana :hainoroc: .

Pt A4, cel mai bine ar fi alt ambreiaj, dar nu OEM ci aftermarket ceva mai performance, pt ca cel oem parca ar fi subdimensionat :)) . E pacat de vandut o masina dotata bine cu doar 40.000km. Este addictive acceleratia de la 2.0TFSI :D

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Da,dar poti sa iti iei alta la fel..ma gandesc ca daca iti pica ambreiajul la 40.000km la 100.000 o sa pice tot motorul? Unele masini chiar se strica des chiar daca sunt aproape noi si mi se pare aiurea sa scoti bani din buzunar in afara de revizii mai devreme de 100.000km..si btw a iesit A4 facelift...poate poti face un buyback :P

Link către comentariu

Ai verificat daca nu pierde antigelul pe la termocupla? La Seat si Skoda era o problema frecvent intalnita la benzinarele mici.

Imi pare rau sa aud de Audi, dar tine si de noroc. Eu cu Golf-ul am ajuns la a 10-a masina VAG. Am avut/ am tot in afara de Bentley si tin sa spun ca nu am avut nicio problema de fiabilitate, cu exceptia macaralelor de geam de la Skoda. La BMW sa te tii bine, acolo crapa vrand-nevrand, ca masina nu e pentru Romania...

N-ai avut tot Jug :P

Lambo, Bugatti, cred ca si Porsche tot din VAG fac parte :P

Nush ce sa zic cu BMW (am avut 5 BMWuri si n-am schimbat nimic la ele inafara de oglinzi pe care mi le furau de 3 ori intr-o luna...)

Cred ca tine si de noroc...poti sa iei o masina noua si sa inceapa sa pice de pe ea dupa primii km....

Modificat de corad0
Link către comentariu

Daca nu deranjez prea mult cu Off-topicul. Ce consum are A4 cu 2.0tfsi condus de tatal tau care banuiesc ca merge in mare parte decent :)?

Link către comentariu

Pe ruta Piata Presei libere - drumul taberei cam 12..maxim16 in mare aglomeratie. La drum intins se poate si sub 8 cu medie de peste 100.

In oras in functie de trafic, dar in exterior pot zice doar ca traiasca detectorul :)) enough said.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pana e gata masina lui, va folosi tata Golful (sper pe aceasta cale sa realizeze ce diferenta este intre halogen si bi-xenon).

Avand in vedere ca tocmai am terminat sesiunea (ultimul examen azi :screwy: ) am si eu vacanta o saptamana :hainoroc: .

Opa naspa s-a terminat sesiunea si esti pieton... sau iei passat-ul, nu as rezista o sapt numai cu ratbu' si cu taxi-ul tre sa "frec" zilnic un volan, I'm addicted :blink:

Link către comentariu

Opa naspa s-a terminat sesiunea si esti pieton... sau iei passat-ul, nu as rezista o sapt numai cu ratbu' si cu taxi-ul tre sa "frec" zilnic un volan, I'm addicted :blink:

Bine zice Mike. .. nici nu ai idee cate te invata nevoia si viata..

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!