Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Si... Cu ce stopuri dai masina? :?

 

LE: A, era sa uit, neaparat sa iei R-Line, fara suparare pentru posesori dar e cam... meh exteriorul de 7. Si poti (puteai ultima data cand m-am jucat cu configuratorul) sa faci o chestie foarte desteapta.

Iei un CL cu R-Line exterior si asta-ti permite sa configurezi scaune Ergo Active, oricum HL nu aduce cine stie ce in plus, nu chestii care sa nu se poata retrofita usor, oricum. Singurul "must" al R-Line-ului interior e plafonul negru, dar te costa mai putin unul de pe Ebay decat din configurare, oricum. Si asa nu te obliga nici la jante, si poti pastra Vision-urile. Oricum pe cele de iarna banuiesc ca le pastrezi. ;)

Modificat de Rave
Link către comentariu

Esti convins de scaunele ergoactive? ca aspect sunt foarte misto si faptul ca vin cu masaj(bine e cam meh , dar macar este) este un plus.

Dar la drum lung am avut dureri de spate de la ele(culmea) Am mers mult in ele , dar si in scaune de TL si scaune sport si mi s-au parut mult mai confortabile(cele sport in special) .

 

Plus ca inca un dezavantaj , cel putin pentru mine care am 1,89 inaltime este faptul ca scaunele egoactiv sunt mai inalte  , probabil ca au motorasele de la functia de masaj .si de asta au sezutul mai sus.

Oricum cele mai tari mi s-au parut cele de gtd din toate punctele de vedere. 

 

Pacat ca o dai pe Egoista , dar este ok  ca mergi pe 7 2.0 tdi 150 dsg care este cea mai buna alegere din gama dupa parerea mea.

 

Spor la configurat!

Link către comentariu

Scaune ergoactive sunt best buy si am mers in masina de testdrive, dar pt 20 de minute.

Nu m-au incomodat, mi-am gasit pozitia repede. Daca au sesutul mai sus decat celelalte pt mine e un plus la 1,70 :D. De notat si faptul ca e plafonul mai jos cu 20mm.

 

@Rave: As prefera sa o dau asa, in configuratia de acum pana la ultimul surub. Daca o dadeam la buy back atunci scoteam. I know ca pierdere, dar nici sa stau sa o chelesc nu am timp. Plus ca nu ma lasa inima :)).

Nu voi lua alte jante sau suspensie decat cele stock de hl. Nu se poate 18" in Ro pe Golf, vorbit pe la diversi dealeri si nu si nu. Ok, nu mai fac middle of the road sa o comand cu 17 si vor fi singurele domenii de imbunatatit. R-line pe CL poate merita, insa pe HL e prohibitiv cu tot interior, exterior, suspensie sport, jante salvador 17".

Eu o iau pentru interior, tinuta de drum, motor, transmisie. Acestea fiind si motivele pt care schimb Egoista de acum, nu pentru exterior. Desi bara fata la 7 e ceva mai profilata decat cea stock de 6.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Inteleapta alegerea cu Golf 7. Actuala cand o vei pune la vanzare?

Link către comentariu

O sa ne fie dor de egoista, dar ce iei este o alegere foarte buna si e peste la mai toate capitolele. Bafta la achizitie!

Link către comentariu

singurul motiv real pentru care as merge pe HL este posibilitatea de a bifa DCC :)

Link către comentariu
Master_Blaster

Interesant upgrade, sper sa te bucuri de ea cel putin cat te-ai bucurat de 6. Eu nu as putea 2 golf-uri la rand parca sunt prea similare. Macar la culoare o sa fie ceva diferit? Gen argintiu sau ramai la o culoare inchisa, bleumarin/negru.

 

2.0tdi (in varianta de 177cp) am acum in familie dar pe o hardughie de aproape 2 tone (Q5) si nu se simte mare branza, plus are si consum maricel, eu nu am reusit sub 7 condus incetisor pe centura fara mers bara la bara. Mai mult ca sigur pe o platforma mai usoara si fara 4x4 e mai eficient.

Link către comentariu

La cat de convins am fost, la modul testdrive si negocieri de preturi in multe locuri e foarte posibil sa se mai amane achizitia pentru putin timp. Pentru ca nu sacrific din dotari si e nevoie de fonduri in alta parte. Plus ca fie e comandata in cateva zile, fie se pierd tichetele rabla de anul acesta. Oricum stiu ce vreau, iar configuratia nu se va modifica :D.

Poate apar oferte Edition, Golfului ii lipsesc reducerile de pret si unele dotari din tarile cu apa calda. In Germania chiar este Golf Ed40 http://www.autobild.de/artikel/vw-golf-edition-40-jahre-preis-5081766.html Plafon negru si alte cateva lucruri de efect in interior.

 

@Mihnea: Culoarea argintie, mai precis reflex silver. Eram intre Pacific Blue si Reflex silver.

Nu ma asteptam sa fie asa mari diferente intre 6 si 7, dar senzatia la volan, in special in echiparea HL mi s-a parut ca masina mea e depasita. Nu pentru ca nu are dsg, dar tot feeling-ul, interiorul e altceva. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nu am verificat configuratorul pentru culorile disponibile, insa ceva bej exista?

Link către comentariu

Bej pe exterior? Nu.

 

Back on topic, adica legat de titlu, ma bate gandul sa ii schimb distributia la urmatoarea revizie. Da, la 40k km nu-mi place cum se aude la prima cheie dupa ce sta 24-48h.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • Administrator

La cat de convins am fost, la modul testdrive si negocieri de preturi in multe locuri e foarte posibil sa se mai amane achizitia pentru putin timp. Pentru ca nu sacrific din dotari si e nevoie de fonduri in alta parte. Plus ca fie e comandata in cateva zile, fie se pierd tichetele rabla de anul acesta. Oricum stiu ce vreau, iar configuratia nu se va modifica :D.

Poate apar oferte Edition, Golfului ii lipsesc reducerile de pret si unele dotari din tarile cu apa calda. In Germania chiar este Golf Ed40 http://www.autobild.de/artikel/vw-golf-edition-40-jahre-preis-5081766.html Plafon negru si alte cateva lucruri de efect in interior.

Good call :)

Insa nu as baga mana in foc ca vor aparea oferte pe tipul asta de masini, Golful este in continuare cu stoc f limitat la importator (nu exista vreun suprastoc) si foarte vandut in configuratiile de baza (1.2 TSI si 1.6TDI), mai ales flote

 

 

 

Nu ma asteptam sa fie asa mari diferente intre 6 si 7, dar senzatia la volan, in special in echiparea HL mi s-a parut ca masina mea e depasita. Nu pentru ca nu are dsg, dar tot feeling-ul, interiorul e altceva. 

 

Ca fost posesor de 5 si utilizator de 6, de acord 100% ca este total alta masina... de la feelingul directiei si al trenului, la cat de aproape stai cu fundul de asfalt :D 

Link către comentariu

In mod normal ti-as fi urat multi inainte, insa inteleg ca nu e cazul. Stai bine, eu am peste 60.000 km in 2 ani.

Link către comentariu

...ce masini noi...

 

Ps: imi poti trimite te rog pe mail ( il gasesti la contact) oferta pentru masina? 

Link către comentariu

Pacat! 7-ele e o masina urata si terna din toate punctele de vedere. Interiorul e adus in tendinte fata de 6, dar...cam atat. Astept sa vedem ce scot la 8 sau trec la o clasa superioara. Sa te bucuri de noua achizitie.  P.S. Am testat si 7-ele in mai multe configuratii si nu m-a convins sa las 6-ele actual. 

Link către comentariu

Mersi frumos. E cazul de inca cativa km inainte pt ca mai stau cu ea 6 luni.

 

@Edi, nu e nicio noua achizitie inca. In 2015 prin primava probabil sa fie :D

Link către comentariu

Un mic aspect ii mai lipsea de la cand am inlocuit capacul de la rezervor:

ehlulw.jpg

2uyk3h5.jpg

Ciudat design-ul diferit desi este acelasi cod. Probabil sticker facelift :))

L.E.: Am gasit o poza ratacita de pe tf

237m6v.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am gasit azi un golf cu niste jante care seamana cu ale tale. post-42557-14083600793479_thumb.jpgpost-42557-1408360087864_thumb.jpg

Link către comentariu

l-am vazut de cateva ori dar cum nu am vazut sticker pe el nu am stiut daca e de pe forum

Link către comentariu

Seamana.

Posesorul sau fostul posesor are un A3 SB 2.0TFSI pe forum, golfix parca are userul.

 

Acum e spalata si cu plinul de Evo facut :D

t0jk7n.jpg

Evident a trebuit sa ma ambitionez sa parchez pe locul 13 in parcarea de la universitate :))

11bkrj7.jpg

@Bogdan, sigur.. discutam la momentul potrivit :D.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ca si parere personala, cred ca i-ar sta si mai bine fara proiectoare.

Ce zici?

Link către comentariu

Nu cred, mie unu nu-mi place cum se vede plasticul ala acolo fara proiectoare, daca avea bara de R era altceva.

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!