Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Nu e o temperatura periculoasa, dar mersul constant la 110 grade si peste insemana ca ungerea nu mai e la fel fiind si uleiul mai subtire (sigur ca asta nu se simte in 10-15k). Oricum ce am vrut sa subliniez este ca motorul de 2.0 merge pe temperaturi ale uleiului mai mici decat cel de 1.4 in aceleasi conditii de temperatura si turatie. end of offtopic :P

@Cosmin: Fix in spatele statuii de la academie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Eu la 140 km/h cu ACC pe autostrada stau pe la 100-105 grade, deci se poate. :)

 

Eu pentru etrieri sugerez gri gen Mclaren P1.

 

mclaren_p1_illustration_7-600x400.jpg

Link către comentariu

@George cumpara un R ca ala sta si mai cool ! :)

Legat de etrieri iti recomand sa vopsesti in ceva care nu bate la ochi(gri, negru) ca nu sunt asa aratosi si mai bine sa iasa jantele in evidentadar este chestie de gustibus.

Link către comentariu

In fapt motorul e calcaiul lu Ahile, dar fiind si prima masina au fost suficienti si in continuare sunt folositori :)). Nu mai zic de rau ca poate nu se mai comporta cum trebuie.

 

Revenind la distantiere, am urmat sfaturile lui Acidutzu si m-am documentat temeinic, am masurat conul de la BBS fiind facute ca cele oem si dupa inca ceva sapaturi pe golfmk6 am dat peste ce imi trebuie: 

6gjtpx.jpg

 

Confirmat cu siteul H&R

AUDI / VOLKSWAGEN DR / 10 2055571A 15.50mm 6.5 x 45 degrees

 

Asa ca nu orice distantier e plug& go wider daca nu vrei sa ai probleme cu vibratul la viteze sau altele.

 

Problema este ca am nevoe de M14x1.5x37 (27 oem+10 pt distantier), dar gasesc doar 40. Unii zic ca nu e nicio problema daca e putin mai lung.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

3mm nu cred nici eu ca sunt o problema. Eu merg cu 45 fata/spate, cu distantiere de 10 pe spate si 8 pe fata (putem spune 10 si pe fata ca scoate si discul APR 1.5 mm). E adevarat ca poate varia un pic grosimea butucului jantei, dar mai am prieteni care merg cu 45 pe distantiere de 10 pe setup OEM fara probleme. Am chiar prieten care a mers cu 45 pe distantiere de 5 pe spate (Golf 5, jante OEM) si nu a avut probleme.

Link către comentariu

E ok atunci. Din pacate erau R12, jantele oem au nevoie de R13 diametrul ball seat. 

Prefer sa le comand eu pe toate decat prin intermediari (in special cei mai neavizati ) si sa ma trezesc cu cine stie ce altceva.

 

Am uitat cum suntem parte din a 3a lume. E un magazin mare pe ebay care da set nou H&R + 10 prezoane la 77euro cu shipping "Worldwide". Ii dau mail si imi raspunde don't ship to Romania.

 

Intre timp am gasit exact ce trebuie M14x1.5x38 ball seat R13 http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=271406556634&ssPageName=ADME:X:RTQ:DE:1123

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am inlocuit azi flansele si rulmentii de sarcina fata si bieletele antiruliu pe motiv ca se auzea ca un scartait/troncanit la denivelari si uneori dupa. Pe dreapta era mai slaba clar bieleta si flansele nu aratau grozav.

Kit-ul de flanse sachs si bieletele febi bilstein + manopera 670ron.

Pretul platit pt mers 2 sezoane cu 225/40 xl si suspensie sport, dar e ok.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Master_Blaster

Dubios ca ai probleme de genul asta la nici 40000km, la mine nu se aude decat amortizorul stanga fata care e second si f probabil extrem de vechi la fel si flansele si rulmentii ce au venit la pachet cu amortizoarele (am pus arcurile mele oem pe ele ca imi trebuiau pt fuzetele de 55), nu curge inca, doar fasaie la denivelari. 

Link către comentariu

Nu e deloc dubios. Amortizoarele sunt in regula, insa socurile de la suspensia mai dura le lua flansa.

 

Toate socurile pe care le-am luat, rotile mi le-au trimis mai departe in suspensie. Drept dovada nu am avut janta sparta sau vreo galma la cauciuc, insa au uzat alte elemente. Nu-mi mai iau ever 225/40 XL pentru mers in oras pentru ca sunt foarte dure.

Oricum elementele se uzau si daca mergeam cu 15", doar le-am grabit uzura si 670ron vs exact cat am dat pe un cauciuc Michelin PS3 parca merita decat sa fi facut galma.

 

Pana una alta acum intradevar a disparut zgomotul.

E putin ridicata pt ca a stat cateva ore pe elevator.

1222f88.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Master_Blaster

Adevarat la banii aia chiar merita, daca te ducei la reprezentanta treceai usor de 1000lei.

 

Sunt curios cat au fost piesele, pt ca eu as face operatiune singur, e destul de usoara.

Link către comentariu

Dupa Paste schimb si eu bieletele antiruliu, am sa merg tot pe febi sau swag care o gasesc mai ieftina.

 

Aceleasi sunete le am si eu si tot pe dreapta am mai slaba bieleta.

 

La ce service ai fost?

 

Flansa plus rulment este in jur de 110 lei X2 iar bieletele 65 x 2 ambele pe swag/febi

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

La mine piesele au fost ceva mai mult, dar intradevar pe acolo se invart. Plus ca au facut verificarea masinii cu totul, ca dupa iarna.

Ma bucur totusi ca s-a rezolvat intr-o zi, nu ma asteptam sa poata sa aduca piese de pe o ora pe alta.

Am facut operatiunea La Service.

 

In dreapta de obicei apare prima oara pt ca evitam gropile de pe partea noastra si mai greu cele de pe dreapta.

 

Next up, distantierele si gata.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Din ce spui, pare ca nu mai regreti deloc ca ai primit jantele pe 17 si nu pe 18. Consumul nu a mai scazut si el?

Link către comentariu

Atunci cand le-am vazut si destule saptamani am regretat enorm ca le-am primit.

Nici acum nu pot sa zic ca sunt 100% impacat, sa vad dupa distantiere. Am ramas cu jantele astea dupa ce am gandit obiectiv ca jante + anvelope noi merita, iar cele de 18" oricum trebuia sa le vand candva. Marea problema la cele de 18" care se continua si cu alte jante erau cauciucurile si asta am descoperit ulterior, confirmat si de uzura prematura a unor componente (sincer ma asteptam sa pice mai repede, dar parca prea repede).

Ma oftic pt ca in 2012 au fost scumpe, 670ron bucata si pentru ca am vrut neaparat ce consideram eu best of the best si sa nu-mi faca probleme.

 

Sincer la consum n-am remarcat, desi am fost multumit de consumul Buc-Sibiu si retur.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

post-78960-13985081058169_thumb.jpg

Am reusit sa o spal dupa o coada de jumate de ora. Luni iau 1l de Motul Specific pt ca ma astept sa fie nevoie de completat pana in august-septembrie cand vreau sa ii fac revizia.

Un consum de vineri seara, asta incluzand si 4 acceleratii peste 4000rpm, asa ca se poate si sub 7 :D

post-78960-13985081907827_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Publicat (modificat)

N-am mai scris de ceva vreme pe aici pt ca nu au fost evenimente de semnalat.

Masina merge in continuare la fel de bine si scoate consumuri obisnuite de 11-12% dimineata pana pe Bdul Lacul Tei. Asta ca sa fie in contrast cu postul anterior si cu acel consum de 7.1% :D

 

2iscaj7.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

7.1 am scos si eu in Bucuresti, mai jos de atat n-am reusit niciodata, indiferent de cat de liber a fost traficul.

O sa ma injuri, dar mie imi placeau mai mult BBS-urile.

Link către comentariu

Seara, vineri seara.

Inca mai vreau bilbao 18 indiferent cat mai tin masina :D

Link către comentariu
Master_Blaster

Bilbao ar fi cele mai șmechere roti oem pe care le poți pune, de departe!

Link către comentariu

Am vazut zilele trecute un Golf argintiu cu ele. Arata mult mai mai bine pe viu decat in poze!

Link către comentariu

Tu trebuie doar sa rostesti cuvintele si apar Bilbao. Vision-urile le ia Tudor, asy-urile eu, cauciucuri pe 18 ai deja si BBS-urile se dau mai repede fara anvelope ;)

Link către comentariu

Scoate-le pe taraba si faci rost de bani imediat :)

Link către comentariu

Doamne-doamne, sunteti in stare sa'l lasati p'asta fara roti in intersectie la Universitate.

Atata salbatacie ... Nu degeaba este omul in varful lantului trofic.

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!