Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Nu se vad...daca erau de s3/r20 da ..pt ca aia sunt mari..dar cei stock nu sunt ft aratosi si sunt mici. Trebuie contrast cu interiorul jantei sa iasa in evidenta. Dar in acelasi timp negru tine bn la mizerie :)))

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Tocmai ca ideea de negru e sa nu iasa in evidenta prea mult. Toata lumea vopseste rosu sau albastru.

Franele pot sa fie mici doar daca te raportezi la janta. Pe BBS-uri fiind jante destul de pline se vedeau putin si pareau si mai mici. Pe langa sigur 18" vs 17"

316oytc.jpg

1zr02fm.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Hmm...poate ca negrul ala va scoate si mai mult in evidenta modelul polished al jantelor si efectul va fi unul demn de apreciat!

Link către comentariu

Da, la asta ma gandeam.

 

O sa ii fac presiunea la 2.3 sau chiar 2.4 maine. 2.2 mi se pare cam putin pt aceasta anvelopa. Inteleg ca are peretii moi, dar la urcarea unei borduri mici s-a mulat pe bordura si expune mult janta.

Am verificat uleiul care e pe la jumatatea zonei hasurate in 6100km de la revizie. Mie mi se pare ca cel mai mare consum de ulei il are iarna cand merge mult rece.
 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am ajuns la Sibiu cu un consum de 7.1% la o viteza medie de 77. Bine avand in vedere ca la iesirea de pe autostrada aveam 8.7 cu medie de 131kmh.

Link către comentariu

Iti cam place sa te dai la ea :) .

Poate facem o iesire impreuna la un moment dat.

Link către comentariu

Salut. Aceleasi anvelope le am si eu, si printr-o greseala, aceeasi dimensiune. La fel stau si la mine pe fata la o presiune de 2.3, iti dau impresia ca sunt desumflate.

Link către comentariu

@Bogdan, am mers destul de chill pe autostrada fiind liber am pastrat regimul 140kmh. Pe serpentine pe dealu negru unde am mai accelerat, insa trage greu intr-a doua. Asta doar cu prietena si 2 trolere. Greu trag 200nm :( .

De iesit sigur daca ne sincronizam.

@cosmin: Este peretele lateral moale, nu ai ce sa ii faci

Link către comentariu

Conteaza si latimea jantei. La 7Jx17" orice anvelopa 225/45 va parea bulbucata, indiferent cat de tare are flancului. Dupa parerea mea, 225/45R17 sta optim pe 7.5J-8J, in functie de cat lata este anvelopa.

Link către comentariu

Eu am 7,5J latimea jantei, iar peretele cauciucului sta drept chiar si la 2,0 bar presiune. La tine cred ca sta putin curbat datorita latimii de 7J a jantei , nu din cauza presiunii sau a structurii cauciucului.

Link către comentariu

Nu e chiar asa. Bridgestone potenza re050 nu statea bulbucata, dar avea si amprenta efectiva mai mica.

Pe 8 sta putin intins 225.

Oricum nu ma deranjeaza.

post-78960-13960927272624_thumb.jpg

Link către comentariu

Am refacut presiunea de dimineata si era 2.0 sau 1.9 in functie de roata, asa ca am pus 2.2 in toate si la drum.

Drumul a fost destul de liber si am ajuns cu un consum de 6.9% in Bucuresti, iar viteza medie 80kmh.

 

Per total s-au descurcat foarte bine anvelopele. Unde am putut sa urc mai tare si sa o testez pe viraje au stat foarte bine si am avut un feedback bun prin volan. La dus am mers prin ploaie si carosabil ud si nu am simtit masina nesigura desi nu am mers incet. Nu mai spun de confort pe care l-am simtit mult imbunatatit fata de setup-ul din vara trecuta. 

Link către comentariu

Care ar fi diferentele de aderenta/zgomot fata de PS3-uri? Stiu ca sunt alte dimensiuni, dar poate ti-ai format o idee...

Link către comentariu

Dimensiunea care conteaza atat la aderenta cat si la zgomot a ramas aceeasi.

La aderenta nu as putea sa le departajez, insa feedback-ul oferit de Michelin PS3 era mai slab. Eu pun asta pe seama faptului ca erau XL si mai dure, nu atat pt ca erau 225/40. Asta in conditiile in care rotile teoretic ar avea aceeasi greutate. Janta 17 oem vreo 11kg, iar anvelopa GY am gasit pe net ca ar avea 10kg. BBS + Michelin PS3 pe cantar mi-au dat 21kg.

 

Zgomotul la rulare oficial la GY este mai mic cu 2db ceea ce ar trebui sa fie semnificativ. Eu nici nu prea dau importanta zgomotului, fiind ultimul criteriu la alegerea anvelopei.

Totusi sunt destul de prezente fonic in habitaclu. Am avut parte de mult vant si nu mi-am putut forma o opinie exacta.

In definitiv zgomotul la rulare este pretul platit pt anderenta.

Link către comentariu

Clar. Eu as alege oricand o aderenta crescuta in detrimentrul unui zgomot mai ridicat... sau a unei uzuri mai accentuate.

Sa le porti cu placere... desi mie imi sta gandul tot la cum aratau BBS-urile pe masina

Link către comentariu

Mersi frumos.

Azi am completat plinul ca sa astept scumpirea cu rezervorul plin.

 

Nici nu s-a murdarit :))

16k0raw.jpg

Link către comentariu

Suportul format din 2 parti se prinde de bara cu 2 suruburi. Destul de sanatoase as zice, chiar mai groase decat cele care vin cu suportul dealer-ului. Apoi numarul poti sa il prinzi doar in 2 cleme de fiecare parte sau pentru ceva si mai trainic are in plus 2 benzi de 3x1cm.

 

Eu am urmarit sa nu pun banda adeziva pe vopsea. 

 

@Rave: Literele stau inca foarte bine :D. Cele cu golf sunt cam inutile de vreme ce absolut toata lumea stie ce este.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pai tocmai ca stau acolo... ;))

OT: Am eu un suport d-asta pe care nu-l folosesc. PM daca-l vrea cineva!

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!