Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Pai, in afara de stopuri si faruri, altceva nici nu are rost, dpdv financiar, sa dai jos de pe ea.

Sa cureti bine masticul ala, desi nu prea stiu cu ce se poate curata...

Link către comentariu

Daca gasesti una de aceeasi culoare, da, altfel nu prea. Eleronul oare mai merge dat jos?

Avem aceiasi culoare la masina :)) ....si cand zisesem ca nu-i mai fac nimic...

 

CUM SA TE ABTII? :D

Link către comentariu

Pragurile nu sunt incluse in polita casco? De ce nu incerci sa il schimbi pe casco poate cu unul OEM? :)

Link către comentariu

Dar de ce sa nu le schimbi pe amandoua pe CASCO.

 

Trist ce aud despre masina ta. Dar ... va veni alta in locul ei !

Link către comentariu

Asta nu e tare, ci foarte elastic. O parte s-a dezlipit odata cu pragul.
Eleron a fost lipit la reprezentanta.

 

Nu le-am pus pe casco tocmai pt ca erau niste replici ieftine. Franciza este de 450ron, nu mersi :))

Oricum mi-as face aiurea dosar de 3000ron piesele + vopsit daca e sa le pun oem.

Eu nu apelez la casco decat daca e ceva important si scump.

 

Anul asta vreau sa o aduc cat pot eu de aproape de un HL simplu. De asta ma si gandesc serios sa pastrez jantele 17" fiind noi si oem. Sigur ca mi-ar trebui distantiere de 15mm pe spate si 10 pe fata, dar intai sa treaca zapezile.

Cel mai important este din punct de vedere mecanic sa fie impecabila.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ce putin lipici aveai in pragul ala :D. La mine a intrat un tub de silicon de parbriz la fiecare prag, pe langa adezivul celor de la Rolest :)

Link către comentariu

Mda cam asta e soarta masinilor low iarna in bucuresti. Eu nu as renunta decat la praguri, barile pot ramane ca arata bine plus ca sunt oem. Gandestete ca nici GTI6 oem nu are praguri si nu arata aiurea. Iar la revanzare diferentele la bara sunt discrete numai cunoscatorii or sa observe.

 

Pragul de pe stanga sa se dea jos frumos ca asta de pe dreapta oricum va fi revopsit.

Link către comentariu

De ce nu incerci sa-l repari si sa-l revopsesti?! Nu e grea operatiunea si nici nu o sa se cunoasca. Parerea mea e sa nu renunti la ele, mai ales ca nu stiu daca le poti valorifica!!!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Sa carpesc? Nu fac asa ceva. Oricum l-am aruncat si nu se mai putea repara. Uite-te la poza sa vezi cum s-a rup ca era pe o portiune intinsa.

O sa le dau jos unde le-am montat, la Florin.

 

@Mihnea: Revopsire de prag? Why? :(

 

Singurul motiv intemeiat pt care as renunta la bara fata este ca sa pot sa imi fac ultima dambla cu masina: inca 15mm mai jos. In stadiul actual daca o cobor ajung la sub 10cm pe fata si s-a terminat. Cu bara stock ar fi ceva mai sus. Practic R-line cu Pro Kit este ca Sportline cu bara normala.

Tocmai ca la revanzare doar cunoscatorii vor observa. Asa ca slabe sanse.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pai pragul ala e destul de indoit si nu sunt sigur ca o sa iasa cu paintless dent removal... Sau asa pare in poza de mai sus. Dar daca scapi fara tinichigerie cu atat mai bine.

Link către comentariu

Daca dai arcurile, sa ma treci in capul listei, te scap de ele ;)

Urata patania cu pragul, bine ca nu a fost mai rau.

Link către comentariu

Asa pare in poza. Se oglindea zapada.

 

Calcule si iar calcule. Daca tin jantele 17" le vor trebui anvelope si distantiere (ET final de 54 clar nu). Daca tin setul de vara actual si vand Vision, ies intr-o pierdere mare si ma intorc de unde am plecat. Ideal ar fi sa dau la schimb cu jante 18" oem cu o mica diferenta si apoi sa dau doar BBS-urile fara anvelope. S-ar vinde si mult mai repede decat tot setul.

 

Am vazut ce preturi se practica la anvelope sh de 18". Eu am dat 2700ron si au doar 15.000km. De asta ma trage inima sa nu ma despart de ele.

Noroc ca e o iarna lunga :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Mai fac o incercare cu pragul. Am dat mail la fk si trimit pereche la 950ron, iar acum astept oferta pt el oem. 

Diferenta de calitate intre AM si oem e mare. Ma uit la bara fata care a dus greul nametilor si e ca noua.

 

A trecut ceva de cand nu am mai spalat-o.

2uh37zb.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

E cam auirea sa pui unul oem fata de ce ai tu, ai vz ca e o diferenta intre ele.

Link către comentariu

Nu-l poti lua doar pe cel pe care l-ai spart? Oricum, din cate ziceai nu te mai prinde si iarna urmatoare tot cu masina asta...Asa nu muncesti decat sa inlocuiesti un prag.

Link către comentariu

Diferenta exista dar e mica si doar daca parchez langa un R/R-line/Ed 35 veritabil se observa daca te uiti atent.

 

Oricum prag sa fie. Original, aftermarket, nou sau din dezmembrari chiar nu ma intereseaza cat timp e intreg. Doar pe cel din dreapta il vreau, dar aftermarket nu am vazut sa livreze decat set.

 

Ma prinde si cealalta iarna. Momentan nu am gasit ceva care sa imi placa cu adevarat, iar pana acum a mers bine fara probleme mecanice. Sunt curios cum o sa fie Scirocco facelift 2014, eventual cu motorul 1.8TSI 180cp. Golful 7 si platforma MQB e inca prea tanara si ii trebuie putin timp sa isi rezolve micile probleme.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Daca tot vrei s-o dai nu mai investi in ea. Da-l si pe celalalt jos, ia o bara stoc la schimb+diferenta pentru asta de R-Line si pregateste-ti cumparatori pentru faruri si stopuri, din pacate masina o sa o dai cu acelasi pret si cu si fara ele asa ca mai castigi ceva pe langa.

Pui climatronicul stoc la loc si gata!

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!