Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

@Gabi: Da, eram cam entuziasmat. In 10 zile sper sa le am, sunt deja la DHL.

 

Eu consider jante sportive modelele de la OZ, Enkei, Volk.

BBS fac si ei CH-urile, dar nu sunt asa sportive precum cele enumerate anterior. Mai degraba stilate, cu un design care nu imbatraneste :D.

 

416443-930-0-vw-jetta-iii-1k2-12-2005-vo

Link către comentariu

Mie imi plac mai mult BBS-urile

Sa le porti cu placere insa daca pe tine te incanta modelul! Abia astept sa vad poze cu ele montate :D

Modificat de nervoss
Link către comentariu

Mersi frumos. Abia astept sa le vad si eu, insa nu ma voi bucura de ele pana in martie-aprilie :(.

 

Prima spalare pe anul asta

r9raz7.jpg

Sper sa pot ajunge si la intalnirea aniversara cand o fi prin ianuarie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

din mers am impresia ca se vor vedea dureros de frumos....desi pe primul loc eu as fi meers  pe asa ceva

post-119733-0-37661300-1389395963_thumb.

post-119733-0-25975100-1389395988_thumb.

post-119733-0-77442900-1389395997_thumb.

post-119733-0-95384600-1389396120_thumb.

post-119733-0-31691200-1389396163_thumb.

Link către comentariu

Poza am facut-o ca o panorama pt a iesi efectul de fisheye si intradevar parca ar fi jante 15" cel mult.

Da, sunt jante 19 cele de la Hartmann, 19x8.5 ET47, practic cu 6mm mai iesite decat BBS-urile actuale. Arata bine mai ales in combinatie cu o suspensie lasata bine, dar incompatibila cu daily drive prin Bucuresti. Mai ales pt ca anvelopele par sa nu fie 225/35 ci un 215.

Link către comentariu

Jantele au venit prin dhl via posta romana in 5 zile, totul ok aici. Ambalaj cu vw accesories original si cand deschid vad certificatul tuv peste janta..7x17 et54. Sa mi se faca rau. Verific toate si ce scrie in interiorul lor si asta sunt. Desi pe ambalaj scrie 8x18 ET50 si in anunt la fel. I-am dat mail si le dau retur cum imi raspunde. Nu raspunde pana diseara ii deschid actiune in paypal.

Mai ales ca in plata din Paypay i-am specificat si din punctul asta de vedere sunt acoperit "4x new oem Vw Vision 18 zoll felgen" 

Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Priveste partea buna: cauciucurile pe 17 sunt mai ieftine :))

P.S. Nu m-am putut abtine de la glumita, sper sa nu te superi!

 

Si sper sa se rezolve cat mai repede si cu bine!

Link către comentariu

Nu ma deranjeaza :D. Sa stii ca m-am gandit intamplator si la asa ceva, dar cu siguranta nu le pastrez. 

100% le dau inapoi daca nu le vrea cineva la 800euro pana diseara  :)).

 

L.E.: Deja a escalat PayPal in claim.

 

Se pare ca BBS-urile nu vor sa plece de la mine.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nu pot sa mai dau edit asa ca va cer ajutorul:

Paypal are nevoie de un fel de certificat:

In order to continue with our investigation, we need documentation
supporting your claim that the item is damaged or significantly not as
described. Please obtain a document (such as an estimate or invoice) from
an unbiased third-party, such as a dealer, repair shop, appraiser, or
another individual or organization that is qualified in the area of the
item in question (other than you).

 

Am sunat la PBV1 si cica nu ofera acest serviciu decat daca sunt cumparate de la ei. I-am explicat femeii de nu stiu cate ori despre ce e vorba si nu. PBN nu raspunde. Any help cu asa ceva?

Practic am nevoie de un document prin care sa se ateste ca in cutia cu codurile si specificatiile jantelor de 8x18 ET50 se afla de fapt documentatie TUV si jante 7x17 ET54 cu alt cod. 

Link către comentariu

Incearca la alt dealer VW, service autorizat RAR, etc...

Nu ai incercat sa iei legatura direct cu eBay, e clar ca vanzatorul ti-a trimis altceva fata de ceea ce a descris ca vinde in cadrul licitatiei.

Link către comentariu

Dar vanzatorul nu mai raspunde? Vorbeste cu Bwwlan, poate ii da un telefon.

Modificat de cogdao
Link către comentariu

Vanzatorul a zis ca sa rezolve paypal :)). Cred ca o sa rezolv maine cu certificatul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Nașpa faza sper sa se rezolve cu bine.

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk 2

Link către comentariu

Stai ca nu inteleg: daca le trimiti astora de la PayPal poze cu jantele pe care le-ai primit, poze in care vor aparea parametrii jantelor stantati pe ele, nu le este de ajuns ?

Link către comentariu

Nu. Nici nu au cerut poze, ci o expertiza de la o terta care sa ateste ca nu sunt precum a scris in anunt.

 

Sper din tot sufletul ca maine sau poimaine sa intru in posesia unui asemenea document.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Uff... mama lor de comenzi pe nevazute... nu stii niciodata cu ce te pomenesti... Sincer, eu nu cred ca-ti va da cineva un astfel de document, or sa zica toti ca le-ai schimbat... era bine sa primesti asa ceva de la curierul care ti l-a adus, dar am inteles ca e Posta Romana

Link către comentariu

Nasol rau momentul si urat din partea vanzatorului. Oare e de ajuns acesta expertiza in limba romana sau trebuie tradusa? 

 

Eu zic ca poti sa te duci la un servici unde ai mai lucrat la masina si sa-ti dea in scris ca jantele nu corespund etc cu stampila si ce trebuie.

Link către comentariu

Sunt 2 optiuni la paypal..fie rezolva in favoarea mea cu full refund si i le dau inapoi, fie ramane asa.

 

In caz ca se rezolva negativ chiar si dupa ce le dau documentul (e si asta o optiune, in definitiv eu sunt un cumparator dintr-o tara bananiera, iar el din Germania si am vazut la istoric ca paypal i-a dat telefon dupa ce am inaintat reclamatia, mie evident nu) ma gandesc ce ar trebui facut.

Acum nu-mi dau seama ce ar fi mai avantajos: sa mai reduc din greutate (cum am ridicat coletul am zis ca e cam usor pt niste jante 18 :)) ), sa stea ca naiba sub aripa, design-ul interesant, oem, noi si sa investesc in anvelope, iar setul 18" vandut. Fie sa le dau pe astea, dar care in Ro se dau la un pret de cacao, chiar daca sunt venite cu documente de omologare si tot tacamul.

eijwqe.jpg

 

As merge mai mult spre a doua varianta.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Este inregistrata pe undeva greutatea coletului ?

Ai putea obtine un document oficial de undeva cu greutatea jantelor de 18" ?

Link către comentariu

Dar documentul pe care ti-l cer nu poate fi chiar fisa TUV, care atesta ca rotile sunt 7x17 ET54 ?

 

Oricum, inainte sa fi deschis cazul pe paypal, cred ca trebuia mai intai sa incerci sa te intelegi cu el, iar mai apoi sa apelezi la ebay, si poate abia dupa la paypal..

Pentru ca e o masura cam brusca sa deschizi direct un caz la paypal.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu

Sa-ti zic cum a fost exact.

I-am zis pe mail ca nu sunt jantele care trebuie. El a continuat sa zica ca sunt si ca nu au nicio problema, ca nu le ia inapoi. Inclusiv cu poze atasate.

Initial am dat disputa pe motivul "Significatly not as described". Unde am facut schimb de mesaje si i-am propus fie amiabil sa i le dau inapoi cu toti banii inapoi, fie compensatie. Disputa in paypal e una, claim e altceva.

El a refuzat si a pus claim pe motivul sa rezolve paypal ca el si asa nu prea intelege engleza.

 

Disputa presupune ca te poti intelege cu interlocutorul si nu e nevoie de o persoana terta care sa decida speta.

 

@Dun: Pe cutie scrie ceva de 15kg ( nu stiu daca e un fel de maxim sau realmente greutatea coletului - nu l-am cantarit). In ETKA nu cred sa fie si greutatea jantei.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!