Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

comenzile de pe volan nu erau iluminate pentru ca nu aveai contactul pus?

Si o intrebare , vad ca ai semperit-uri , cum se comporta?in special prin zapada ma intereseaza .Am trecut de la goodyear ug7 la semperit si sunt curios daca e un  pas inapoi...

Link către comentariu

Da, nu era contactul pus.

 

Este a 3a iarna cu Semperit-uri si pana acum am fost mai mult decat multumit. E adevarat ca initial aveam asteptari scazute tocmai din cauza brand-ului.

M-au scos din zapada mare de unde am zis ca nu pot sa ies, franare ok pe ud. Nici nu am mers sa vad limitele si cand vine vorba de zapada ma limiteaza garda la sol.

 

Iarna trecuta am iesit de acolo facand doar putin curat in jurul masinii cat sa se puna in miscare

20121212073040.jpg20121212075411.jpg
 
Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Am incercat cu alcool sanitar 70% si cu prosop de microfibra. Am frecat cat de cat, dar nu am vrut prea mult incat sa daunez vopselei si era oricum cam frig care nu ajuta la dezlipit.

 

Pana la urma trebuie ceva dedicat.

10mrnzq.jpg

Se vede intr-un colt ca a mai ramas inclusiv o banda subtire de scotch pe care nu am putut sa o dezlipesc. Pff..

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Lasati prostiile...iei de la prietena/sotie acetona...iese impecabil si nu pateste nimic vopseaua...eu am dat deflectoarele de pe prag-aripa spate jos si am sters lipiciul ramas cu acetona. Nu a patit nimic vopseaua: nici matuire, nici sa se ia ceva in afara de acel lipici. Putin pe o carpa si sters...Spor!

Link către comentariu

Eu l-am probat...nu face rau, de aia am recomandat. Daca are de unde/vrea sa ia decaflash din ala...Go for it!

@dun nici eu nu am pus pe masina...ci pe o carpa cu care am sters :))

Modificat de nervoss
Link către comentariu

Nu, nu, va rog, luati carpa aia de pe masina mea !

Oh, Doamne! De ce ?! Cu ce am gresit?!

Hai ... va rog frumos, pe bune acum, nu puneti carpa aia pe masina mea. Zau ... nu are nici un rost ... ea nu v-a facut nici un rau ...

Bine, nu ... stati putin, nici la mine pe fata nu merge, dar nici pe masina nu o puneti. Hai sa fim rezonabili, poate putem ajunge la o ... intelegere ?!

Vi-l dau pe Base. E bine?

...

Nu ?! Nu ajunge?

...

OK! Plus Boc ?!

...

Nu? Tot nu e de ajuns?

...

Nici o problema! Vi-l dau si pe Ponta cu toti din PSD. Eh?

...

Nu? Nici asa nu e de ajuns?

...

Doamne, Dumnezeule, dar voi chiar vreti sa scapati tara asta de lichele! Vi-i dau si pe liberali! Chiar si pe aia democrati.

Acum e bine?!

...

Nu, nu, nu! Stai putin. Nu mai turna diluant pe carpa aia. Uite cum facem: vi-i dau pe toti politicienii si politrucii din tara asta plus David Cameron. Asa suntem prieteni?!

Da?! OK. Perfect. Da' de ce nu ati spus asa de la bun inceput? Nu mai consumam diluantul ala. Pacat de el.

Link către comentariu

Hai frate nu fiti asa de speriati nu da cu acid sulfuric 100% ce drq.  :icon_confused:

 

Orice minune din asta care curata unghiile nu e asa de acida ca daca era ramaneau femeile fara degete. Daca da cu o substanta care nu e speciala pt auto o poate incerca undeva sub capota unde nu se vede. Daca dupa ce se usuca se matuieste nu e ok pentru masina, ffff simplu. Si da eu sunt tot pentru acetona de unghii se gaseste usor si nu e scumpa si e suficienta pt ce ii trebuie lui.

 

Bine ca a iesit cum trebuie culoarea la capac, si ma amuza faza cu sticker-ul. Acum iti trebuie unul nou, btw cat costa la reprezentanta?

 

Daca totusi iti este teama sa nu o zgarii sau sa strici lacul iti recomand sa te duci la un detailing serios gen Dub detailing si stiu ei acolo cu ce sa curete lipiciul.

Link către comentariu

Ei ? Eu am vazut doar un singur om.

In principiu acetona ar trebui sa matuiasca(este solvent dar nu iti omoara mainile ca nu este acid).

Modificat de TDR
Link către comentariu

O sa iau fie solutie speciala pt indepartat lipiciul, fie detailing cu pregatire de iarna :D . Am de rezolvat si niste zgarieturi superficiale de pe portiera dreapta spate de la jante/posete :tuktuk:..wtf am scris g e nti si mi-a corectat in jante

@Mihnea: sunt chiar 2 stickere. Inca n-am intrebat de un pret.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Daca vrei pe cineva care intr-adevar stie cu ce se mananca detailingul,iti pot recomanda ! Cat despre problema cu adezivul ala,cum s-a mentionat mai sus,DecaFlash rezolva cu siguranta,am si eu daca vrei,stam destul de aproape,poti trece si se rezolva in 2 min.

Link către comentariu

Ei ? Eu am vazut doar un singur om.

In principiu acetona ar trebui sa matuiasca(este solvent dar nu iti omoara mainile ca nu este acid).

 

Acetona din dizolvantul pentru unghii este destula de slaba, nu matuieste vopseaua dar sigur ataca plasticele.

Pentru 15-20lei cat costa un DecaFlash si mai pui si faptul ca poti sa-l folosesti ca sa scoti si vignete si alte etichete, eu n-as sta pe ganduri.

Apropo, etichetele si adezivii lor merg scoase si cu solutiile pentru bitum.

 

Eu nu inteleg de ce pentru o suma atat de mica (comparativ cu pretul masinii) incercam cu tot felul de solutii care sunt aparent mai la indemana.

Mai avem sa punem foi de varza la pivoti cand incep sa bata, ca ajuta la inflamatii  :001:

 

[rant over]

Modificat de toni
Link către comentariu

Daca nu ai decaflash sau alta solutie la indemana...sau dureaza prea mult pana gasesti, eu i-am sugerat ce ar putea folosi fara sa apara probleme...Nu e vorba  ca-i suma mica sau mare, dar cand ai un pitic pe creier si-l vrei instant rezolvat mai apelezi si la solutii d-astea "ad-hoc".

La fel sunt unii care dau cu glicerina boraxata pe chedere...cand exista solutii speciale!

 

Scuze de off! 

Link către comentariu

Am rezolvat cu Deca Flash :D. Clatit imediat cu apa si apoi am spalat-o int si ext.

Ready for a new week!

 

Mersi mult de intentie Fredy  :icon_thumleft: . Cand o sa am putin timp liber sa ma pot ocupa de masina, o sa te rog sa-mi recomanzi.

Link către comentariu

Pff ... daca ziceai ca te vezi cu Fredy veneam si eu si faceam si niste poze.  :rolleyes:

Poate data viitoare, da?!

Link către comentariu

Nu ne-am vazut. Am luat Deca flash de la norauto ca sa am pe viitor.


Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Foarte bun DecaFlash. Am dat pe lateralele masinii, dupa ce mersesem pe un drum proaspat asfaltat :tuktuk:  si a curatat impecabil.

Link către comentariu

o5c1dy.jpg

Apare si soarele :D.

 

Acum m-am pus pe cautat stop stanga. Schimbat pe casco nu ma avantajeaza pt ca ar fi 100euro fransiza si costul lui de nou ar fi cam 150euro. Odata cu vremea proasta si rece dupa spalare (desi nu de fiecare data) se uda pe interior. La modul cateva mici picaturi care nu stiu pe unde intra.

 

Realmente sa-l ia dracu. L-am mai scos o data si m-am uitat dupa cea mai mica si infima crapatura si i-am dat pe unde am considerat eu cu Wurth desi nu era ceva care sa dea de banuit ca pe acolo intra apa. O perioada a tinut. Nu stiu pe unde intra si nu stau sa il mai frec.

Singura lui "trauma" a fost datul jos de pe masina cand am schimbat bara. Nu l-am fortat, nu s-au rupt prinderi si totul a intrat perfect, fara sa il traumatizez.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!