Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Intreaba pe cineva cu G7. Ca fapt divers, din cate am vazut balamaua la 7 e ceva mai solida, chiar daca e de plastic. Are baza de prindere mai buna decat la 6 unde e destul de firava.

Cam asa arata pe Rapid, dar prinderea este f aseamantoare cu celelalte de pe platforma mqb.

Skoda-Rapid_tank.jpgtankdeckel-35535.JPG

 

Am comandat usita la brady (230ron) si vine marti. Ramane sa vorbesc luni sa vad ce fac cu vopsitul. Nu pot sa stau cu el lipit partial si tapetat cu scotch pe exterior pana lamuresc problema la pbn. Daca se dovedeste ca ei au fost atunci deconteaza ei contravaloarea.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ai ales solutia cea mai buna, posibil sa ne intalnim marti la brady ca eu am comandat capace pt roti si vin marti.

Pana marti nu ai vreun lipici sa il lipesti provizoriu?

Link către comentariu

Usita nu e solida ca nu e gandita sa suporte forte mari. S-a rupt ca a fost data peste cap.

Ai putea sa cureti bine pana la plastic si lipesti cu poxipol. Garantat o sa tina, nu mai dai bani si cel mai important nu joci la loteria culorii.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

E lipit cu ceva poxipol, dar nu face priza cum trebuie. Oricum nu marti il montez, ci pe joi-vineri ca il vreau si vopsit + ca am nevoie de masina pana atunci.

 

@Muale: Nu stau sa umblu cu usita lipita. In primul rand e greu de lipit pt ca nu prea ai cum sa faci priza intre balama si capac sa se prinda bine, apoi poxipol/poxilina lipeste metal?

In opinia mea este un element de siguranta important si nu au rost carpelile.

 

S-a sectionat exact de unde capacul se articula cu balamaua, iar baza de implantare mi s-a parut foarte fina, cam de 1mm latime.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

La care spalatorie vis a vis de plaza? Sunt 2 una dupa alta. Mi-am spalat si eu acolo masina, la prima cum vi dinspre lujerului si a fost cat de cat ok. Sau te referi la cea din parcare?

Link către comentariu

Capacul nu e din plastic? Oricum, pastreaz-o si pe asta. Daca nu iese la culoare poti sa o lipesti pe asta cum trebuie, din fabrica nu e tot lipita sau e turnata?

Link către comentariu

Am spalat de vreo doua-trei ori acolo. Si interior si exterior si nu m-am mai dus acolo ca nu isi dadeau silinta sa stearga calumea interiorul. De atunci mi-o spal singur. Nimeni nu imi iubeste masina mai mult ca mine, deci nimeni nu o poate spala mai bine.

Link către comentariu

Mie nu-mi pare plastic. Din fabrica vine turnata ca o piesa intreaga.

5K6809857C GRU pt cine o sa mai aiba un asa ghinion.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

E din plastic, la mine se observa o diferenta de culoare.

 

Acum sper sa nu fi aflat nimeni, sa te trezesti cu rezervorul gol :(

Link către comentariu

Stiu ca nu se poate lua benzina din rezervor si nu imi e de asta, ci de ceva mult mai nasol.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu

E nasol ca poate sa gaseste un nebun si iti toarna niste apa pe acolo...

Send from my Nokia 3310
 

Modificat de robi_zet
Link către comentariu

Stiu ca nu se poate lua benzina din rezervor si nu imi e de asta, ci de ceva mult mai nasol.

Sent from my ApfelPhone

Au ele acea "protectie" insa se trece de ea. Am asistat eu la service cand scotea motorina dintr-o masina de generatie noua. Evident, masina era benzinara :))).

Link către comentariu

Si eu am sifonat benzina și din a3 si din golf a mers prefect.

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk 2

Link către comentariu

O varianta ar mai fi leonul sc 2.0tdi 184 dsg cu mai de toate. Are performantele unui 1.8TSI cu un consum mult mai bun. Astept sa vad la ce pret apare.

Interiorul e decent, dar exteriorul este altceva :D si nici nu vor fi la fel de multe ca sa se scufunde in anonimitate cum se intampla cu golful :( . Sunt multi (inclusiv cei de "specialitate") care confunda un 5 cu 6 si 6 cu 7.

 

2.0TDi R-line se apropie de pretul unui GTD si as lua gtd-ul in detrimentul unor cateva dotari in plus la r-line. Asta e o discutie care se va purta concret prin primavara.

 

Ma pungasule! Tu deja ti-ai luat masina noua!!! Te-am prins in fapt!

 

vbvi.jpg

 

Link către comentariu

Nici macar FR :(. Mai vazusem EGO pe un Beetle negru.

Momentan fac test de autonomie cu Golful :))
Pe joi-vineri sper sa rezolvpost-78960-13853794351997_thumb.jpg




Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Sper sa nu ramana urme de adeziv de la scotch (asta ai folosit?). Am avut si eu un geam spart la passat si am pus scotch si apoi m-am chinuit sa scot adezivul, au folosit benzina si apoi au polishat si au dat si cu un strat de ceara pentru ca nu mai puteam sa scap de urmele alea... e plin netul de astfel de probleme.

 

Sper sa rezolvi repede, bafta!

Link către comentariu

Banda adeziva maro e cea mai nenorocita.

Si de la asta e posibil sa ramana lipici dar se scoate usor, exista solutii pt asta.

Daca am scos o rovigneta veche, cred ca iese si putin scotch.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Ala maro e greu de scos, asta nu! Am avut si eu lipit eleronul vreo 2 zile cand l-am montat, au ramas cateva urme, dar au iesit f usor cu spirt.

Link către comentariu

A venit si "tankklappe" si acum este la vopsit.

Interesant ca vine cu totul

IMG_3997.jpg

Asa ca dupa instalare posibil sa raman cu busonul vechi pt o donatie. Nu am vazut exact daca il contine pt ca era intr-o punga sigilata.

Acum ramane de vazut joi, cel tarziu vineri daca au vopsit cum trebuie. Trebuie sa iasa la culoare fix ca cel lipit de masina, altfel revopsesc de cate ori e nevoie.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Cand am dat bara la vopsit a venit baiatul cu mai multe nuante de "Candy white" si le-a luat prin eliminare comparand cu vopseaua de pe masina. Asa ca degeaba i-am dat codul, pana nu a verificat la fix ce nuanta se potriveste pe masina nu a fost multumit.

Recomand sa faci la fel!

Link către comentariu

Sper sa nimereasca din prima :D . Acum era pe seara, eram dupa o zi plina si nu mi-a trecut prin cap sa ii zic sa vina cu paleta de nuante.  Totusi i-am spus sa nu fie prea inchisa pt ca o vor revopsi. De fiecare data problema cu plasticul a fost nuanta vizibil mai inchisa. Pana la urma clapeta pare de plastic.

Din pacate nu e nici un element pe care as putea sa il las ca reper.

 

La Brady o fac.

 

Cea mai mare oroare am cand vine vorba de vopsit in culoarea asta. Perla, pigmentul si blendingul care trebuie facut cu celelalte elemente sunt foarte pacatoase pe acest gen de culori. Daca nu iese exact se cunoaste, mai ales in soare si/sau la modificarea unghiului de vizualizare.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!