Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Sterescugabriel

eu la 1.4 tsi 122 acum 10 zile am facut plinul dintre care 200 am mers in afara bucurestiui si restul in bucuresti.

Zilnic fac cam 15 km dus intors intre dristor si piata victoriei pe ruta alba iulia-unirii-grozavesti-pod-titulescu si mai am jumate rezervor.

in weekend fac cam 30-40 km.

consum-ul de la ultimul plin este de 6.8. sigur nu ai o problema de iti consuma asa mult ?

diferenta ar fi ca eu am manula fata de dsg dar tot cred ca iti consuma mult. iti consuma mai mult de 8l/100km

Modificat de Sterescugabriel
Link către comentariu

George, eu zic ca te stresezi degeaba cu consumul. La cati km faci tu pe an, dieselul e fix degeaba. In plus, sa nu crezi ca 2.0 TDI va consuma mult mai putin, 2 litri la 100 km, in conditile in care faci 10.000 km pe an, inseamna 200 litri in minus, adica 1200 RON. 

Modificat de cristian
Link către comentariu

Problema ar putea fi jantele si anvelopele ranforsate.

Desi janta in sine are aproape 11kg (f bine pt 18).

Si eu am tot manuala. Nu consuma mult ci asa a facut de obicei. La prima revizie chiar au facut teste cei de la PBN sa vedem daca motorul e in parametri pt ca si atunci mi se parea mult.

Am ajuns sa fac 15.000 pe an si am zis ca nu tine doar de consum. Am calculat ca s-ar amortiza in 3 ani. Vad ca nimanui nu ii place sa conduca diesel :))

P.S.: Let's end it ca devine diesel vs benzina si nu are rost.

Fiecare cum ii place si in functie de necesitati.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Pentru că intră mulți benzinari pe topicul tău. Nu intru în polemici diesel vs benzină, eu am diesel dar fac peste 30k/an, dar te înțeleg cu orele de vârf în București. Orice ai face, dacă e bară la bară, diesel sau benzină, consumă.

 

Mi se pare SF ce povestește SterescuGabriel, sau poate merge la 6 dimineața și 10 seara, că altfel nu văd cum are consum 6.8 cu 200km extraurban. Nu vreau să se supere pe mine, dar ori mergi prea bătrânește/economic, ori e cum am zis mai devreme cu orele la care circuli.

 

George, la 15k/an ești la mijloc. Alegi fie liniștea și rafinamentul unui motor pe benzină, fie cuplul și zâmbetul prietenilor când o calci la deal și nu vor știi ce se întâmplă :) Consumul e irelevant pentru mine, adică nu conduc niciodată cu BC-ul pus pe consum ca să nu mă influențeze. Merg așa cum vreau, adică sus în ture. Nu mă laud apoi în topicurile cu ”cât consumă mașina ta” cu 4% la coborâre de la Sinaia. Ca să ce?

 

Arată f bine mașina ta, chiar și cu praf :)

Link către comentariu

Deci omul spune ca 1.4TSI ii consuma prea mult si voi ii propuneti GTI/GTD... :P

 

Eu sunt mai rezonabil si-ti sugerez un 1.4TSI ACT.

Modificat de TudorM
Link către comentariu

Aia cu ii consuma prea mult este doar o poveste daca vrea sa dea 30k pe masina si sa faca doar 15k de km pe an cu ea.

Modificat de TDR
Link către comentariu

Cum vad eu lucrurile:

 

Pentru GTI si GTD 7(cu dsg) cu siguranta o sa depaseasca barierea celor 30k euro, cel putin 32.k ( pentru cateva optionale acolo..) daca vrea sa-l cumpere de nou. Eu iti recomand sa-ti iei cu dsg pentru ca mergi foarte mult in oras.

 

Varianta cea mai buna este 2.0 tdi 150cp. Eu am condus 2.0 tdi 140cp si acum 170cp si cuplul isi spun cuvantul. Anvelope sa ai pe masina. Iar consumul la cel de 140 cp(acum cel de 150 cp) este fooarte ok. O sa vezi ca diferenta de 28 cp de la 122 la 150 se simte. Incearca sa faci un test drive mai intai cu cel de 150 cp. Ca pret nici asta nu e chiar ieftin, ajunge pe la 27k, dar o sa ai un avantaj la revanzare pentru ca e diesel si deprecierea per total nu este la fel de mare ca la benzina.

 

Si ar mai fi o varianta sa-ti iei gtd 6 dotat cu optionale la pret ok, dar nu cred ca ai vrea sa dai un g6 ca sa-ti iei tot un g6. :)

Modificat de Gyfonu
Link către comentariu

@cogdao pe 7 1.4 nu prea mai are muschi..

Daca cumperi GTD mi se pare ca umblii cu cioara vopsita(no offence gyfonu)la un pret cam umflat doar pt un bodykit si nici avantaj la revanzare nu vad sa ai deoarece un om care orientat pe economie in general va alege 2.0 tdi simplu iar unul spre putere va alege GTI, GTD-ul mi se pare de nisa si implicit mai greu de vandut(plus ca atunci cand vei vrea sa il vinzi va zice lumea ca ai dat km inapoi).

Eu personal prefer diesel doar pe masinile de teren.

Modificat de TDR
Link către comentariu

@TDR  La gtd nu platesti "doar" bodykit, dupa cum vezi si tu pe forum, masina la exterior se poate modifica foarte usor, arata a R20 si cand ea de fapt e 1.2 tsi. La gtd platesti motorul, aia e esenta unei masini din punctul meu de vedere. Si 2.0 tdi ala de 170 sau 184 cp il gasesti si pe audi a6. Cred ca gresesti cand spui ca nu ar avea un avantaj la revanzare.Cauta pe mobile.de sa vezi diferente. In postul meu am specificat ca cea mai buna varianta e cel de 150. Daca as avea 32k si venit lunar mult peste medie cu siguranta mi-as lua gti, dar daca am doar 25k si ma intereseaza si consumul cu siguranta m-as orienta catre un gtd 6/7 rulat cu garantie. Fiecare dintre noi vede lucrurile diferit si nu neaparat gresit!

Scuze de offtopic!

Modificat de Gyfonu
Link către comentariu

Eu nu il vad ca off-topic. Discutiile despre schimbarea masinii isi au locul pe thread-ul masinii si aici e vorba si de diverse discutii despre modelele concurente la titlul de "urmatoarea masina", atata timp cat nu devine un versus intre benzina-motorina sau intre doua modele anume.

S-a mai spus si pe alte topic-uri dar repet si eu aici, la 30K deja poti sa te uiti la un Seria 3 nou, cei de la BMW fac reduceri foarte mari, si destul de bine echipat. Pana la urma nici un GTI/GTD nu e foarte bine echipat la 30K, adica are xenon, scaune incalzite, Composition Media si cam atat... mai ales un DSG...

Link către comentariu

A cam devenit versus. Oricum sunt offtopic pt ca nu se refera la masina din titlu :D.

La moment potrivit voi deschide un versus in aria adecvata.

Sent from my ApfelPhone

Link către comentariu

Imi place foarte mult cum arata.. Mi se pare ca dau mai bine jantele acestea pe culoare inchisa, ies mai mult in evidenta!! Inca o data sa o stapanesti sanatos si fara incidente!! :D

Link către comentariu

Mersi frumos. Asemenea si tie!

Dau bine mai inchise, dar nu pe o masina inchisa la culoare.

adm6qg.jpg

 

Sunet de TSi corcit cu catback-ul de gtd :))

Link către comentariu

Inca nu ai tdi sa nu treci de 3500-4000 :)) in limitare face poc poc poc?

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!