Jump to content

Golf 6 HL Blue-Graphit Perleffekt - Izzy IF-87-DSP


The_Ego

Postare recomandată

Multumesc. Va mai ramane ceva timp in configuratia asta pt ca trebuie sa ma ocup de frane apoi poate si pe la interior.

Bara spate pe casco sau cand se va putea. 

E deranjant ca cele de R fie costa f mult, fie vin cu gauri pt senzori => alti bani alta distractie. Asta pe langa adaptoare si revopsire daca e cazul. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Arata tare bine, mai ales curata! :icon_thumleft:

Cat de curand nu vei mai avea ce sa-i faci.

Link către comentariu

Frane mai bune apoi poate la semafor intra cineva in bara spate :))

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Sunt foarte multi bani de bagat in frane, bani pe care nu o sa-i simti cine stie ce daca nu mergi tare.

Si vreau sa zic tare, pentru ca altfel franele pe care le ai sunt mai mult decat suficiente pentru motorul asta. Pana la urma aceleasi se pun si pe 2.0 TDI de 140 de cai care are mult mai mult cuplu si e mult mai grea decat 1.4...

 

Si pe partea vizuala, mult mai multa lume o sa observe bara spate schimbata decat franele. Oricum diferenta de la 288 la 312 e foarte mica.

Lasand la o parte faptul ca masina o sa arate mult mai bine cu bara spate R-Line decat cu frane putin mai mari. Dar sunt banii tai pana la urma..

Link către comentariu

Sunt de acord ca impactul vizual va fi unul mult mai mare cu bara de R-line si ca franele de GTi sunt doar cu putin mai performante.

 

Indiferent totusi investitia in bara spate e una mare, aproape cat bara fata si pragurile impreuna. Cea mai ieftina bara poate fi in jur de 250euro (f rare ocaziile, majoritatea incep de la 350 pe ebay) la care mai adaugi 100 pt catadioptri+ capacel + adaptoare. Cum 90% vin cu gauri pt senzori de parcare si acolo mai trebuie 50euro pe putin. Probabil revopsire chiar daca vine in culoarea masinii, insa e posibil sa nu se potriveasca nuanta = 100euro. In concluzie cam 500euro pt o bara spate in cel mai bun caz.

Este mult si se poate rezolva pe casco.

 

Franele in cel mai rau caz ajung la 300euro. Oricum daca gasesc portetrieri la 250ron ii iau ca nu e rau sa ii pastrez.

Gradul de uzura si felul in care s-a macinat placuta spate ma face sa cred ca vor trebui schimbate mai intai ele. Pare ca mi-a zgariat si discul.

20130406113406.jpg
Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Arata foarte bine asa cum este.Eu te sfatuiesc pe mai departe sa bagi bani in imbunatatiri tehnice sau de comfort .

Unde mai depozitezi inca o bara?Daca cumva vezi ceva interesant pt fata cu gauri de park pilot sa imi dai un mp te rog..

Si eu planuiesc sa umblu la frane dar cred ca o sa pastrez diametru actual si o sa merg pe niste placute+ discuri perforate mai calitative.

Pe tine nu te bate gandul la niste jante mai usoare?Cati km mai are masina?

Link către comentariu

Credeam ca doar la mine s-au dus mai intai placutele de spate...Si tot asa una mi-a tras o dunga frumoasa pe disc, desi erau cele cu care a venit din fabrica.

Frumoasa curata asa, sa vedem insa cat tine :))

Link către comentariu

23.000km. Tocmai ca mi-a ajuns de piese in plus care nu se vand indiferent cat de jos e pretul.

Jantele de 18" par masive si grele, dar in realitate sunt mai usoare decat corespondentul oem. In Bucuresti trebuie jante rezistente de la 17" in sus si de obicei asta inseamna greutate mai mare.

 

E ciudat sa se duca asa repede placutele spate in conditiile in care cele fata mai au destul. Stiu ca se poate sa fie o asimetrie, dar parca e prea mare si la aproape 23.000km in conditiile in care nu am fortat m-a facut curios sa vad ce placute au fost puse pe spate din fabrica.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Eu am avut Ate, fata si spate. Fata mai ducea vreo 10k astfel incat sa ajunga la uzura celor de pe spate...

Link către comentariu

La mine spatele mai avea inca pe atat cand am schimbat placutele fata.

Bara e intr-adevar scumpa, dar merita. Odata pusa poti sa spui ca ai terminat masina. Pe exterior clar nu ai ce sa-i mai faci, pe interior e foarte bine dotata asa ca n-ai decat sa schimbi frane si chestii.

Dar daca tot nu e nevoie acum (pentru ca alea spate mai tin) nu cred ca merita investitia. Ma rog, asta as face eu... :D

Link către comentariu

La interior mai ar putea pune : scaune incalzite,volan R,schimbator R, bluetooth , rns ca sa nu mai zic ca ar putea face un retrofit de interior de gti ca unul de pe aici..

La exterior ar merge si o trapa   :)

 

Cate kg au jantele?

Modificat de TDR
Link către comentariu

Aproape 11kg. 

La interior mai sunt cateva de facut. Volanul de R-line e foarte frumos si placut la atingere si in asemenea momente ma enerveaza ca volanul de HL are alt airbag. Doreste cineva volan de highline cu comenzi? :D

Volanul, noul climatronic si scaune incalzite acestea ar fi pt interior.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Da! :))

Cam asta se intampla cu toti cei care modifica masini.

Lucreaza ce lucreaza la ele pana ajung intr-un punct in care sunt multumiti de masina si apoi o vand pentru ca incep sa se plictiseasca, pentru ca nu mai au nimic de facut la ea...

Link către comentariu

Aproape 11kg. 

La interior mai sunt cateva de facut. Volanul de R-line e foarte frumos si placut la atingere si in asemenea momente ma enerveaza ca volanul de HL are alt airbag. Doreste cineva volan de highline cu comenzi? :D

Volanul, noul climatronic si scaune incalzite acestea ar fi pt interior.

 

pai spune pretul cerut de tine si niste poze actuale cu starea lui.

Link către comentariu

Vrei noul climatronic care seamana cu vechiul climatronic (de pe g5) ?

Si pe mine ma cam enerveaza partea cu airbag-ul ..

Link către comentariu

Eu zic ca gasesti mereu cate ceva de facut pe la masina, eu am avut initial o lista la care am tot adaugat.. Si tot adaug.. :))

Link către comentariu

Aproape 11kg. 

La interior mai sunt cateva de facut. Volanul de R-line e foarte frumos si placut la atingere si in asemenea momente ma enerveaza ca volanul de HL are alt airbag. Doreste cineva volan de highline cu comenzi? :D

Volanul, noul climatronic si scaune incalzite acestea ar fi pt interior.

 

pai spune pretul cerut de tine si niste poze actuale cu starea lui.

La momentul oportun voi face asta. Trebuie mai intai sa dau din piesele de pe stoc. Oricum ma intereseaza eventual sa dau la schimb pt un airbag de CL/TL.

 

@Tudor: Da, cel care seamana cu vechiul model. Macar afiseaza temperatura :D si se integreaza bine in bord.

 

Ionut, asa e, mereu apare cate ceva :D

 

Pana la urma unde in Bucuresti imi recomandati sa vopsesc grilele fata?

11122972wi.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

De ce nu le vopsesti acolo unde ai facut si bara fata?

Link către comentariu

Sunt departe de mine si nu stiu cum vopsesc asemenea elemente. Ma intereseaza experientele celor care au mai vopsit.

Link către comentariu

Pai si cel de g6 "afiseaza" temperatura(pe rotita si pe rcd), nu prea vad rostul celor doua ecrane mai mici dar daca tie iti place go for it.

Nu se gasesc cumva si gata vopsite?

Link către comentariu

Grilele de r-line nu vin in glossy black :( ci doar nu mai au acele inele cromate la proiectoare si evident buza grilei centrale.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

frumos proiectul,eu mi am achizitionat o in 2009 in februarie,a fost de fapt prima in doua usi scoasa de la pbn,intre timp vad ca ai urcat la 143 de pagini de atunci;),bravo,ai dus-o intr un punct de invidiat.

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!