Jump to content

Sistem rabatare spatar-bancheta spate rupt/blocat


manea1517
 Share

Postare recomandată

Buna ziua, imi cer scuze, am incercat cu search dar nu gasesc nimic de genul asta.

Vreau sa rabatez banchetele spate la un golf caravan si nu reusesc, poate ma ajuta careva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se ridica usor perna scaunului cu manerele si in final se rabate in fata perna. Tetierele trebuie demontate.

Se actioneaza tasta de deblocare a spatarului si spatarul se rabate in fata.

tylmclty7ztcm2q0p7g.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut. la mine mi sa blocat spatarul de la bancheta din spate, adica tastele de deblocare merg in gol in sus. stie cineva cum as putea sa le debloachez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva ai "taste" cu yala si sunt incuiate? zic si eu...in cel mai rau caz,sunt rupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai rulou portbagaj si plasa, din cate stiu eu trebuie sa le dai mai intai alea jos si numai dupa aceea se rabateaza spatarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema e ca tastele de deblocare merg in gol. undeva e ceva rupt si nustiu cum le pot desface

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie scos ruloul pt a rabata bancheta.

scoti tetierele,bagi mana in spatele pernelor de la sezut si le basculezi spre scaunele din fata (unele au un plastic special sa tragi)-odata rabatate vei gasi niste gauri pt a putea monta tetierele acolo...gen spatiu de depozitare,sa nu ramai cu ele pe jos, ....la spatar (bancheta din 2 bucati) in colturi sunt acele 2 cleme de care ridici si tragi spatarul spre fata.

daca acele 2 manere merg in gol,posibil sa se fi rupt ceva. in cazul asta,prin portbagaj te uiti pe partea din spate a spatarului unde gasesti 2 inele de metal in care intra un "cioc". acel cioc este ridicat de catre maner,daca la tine e rupt,incearca sa ridici "ciocul" manual cu o surubenlita,ceva...

sper sa fi inteles indrumarile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg foarte bine rabatate banchetele cu o surubelnita,doar ca nu e chiar asa de rapida operatia.Cert e ca ti s-au rupt capetele tijelor care actioneaza acele ciocuri,iar pana acum n-am gasit o solutie de reparare a lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok multumesc mult pentru indrumari. o sa revin cu un comennt dupa ce le repar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salutare, ma poate ajuta cineva cu niste poze. am si eu aceasta problema la un bora si nu reusesc sa le rabatez. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca am incercat si eu in decurs a 3 ani de cateva ori, sa rabatez spatarul de la locurile din spate (sa fac una porbagajul cu restul pana la scaunele din fata si nu am reusit :( cu cartea masinii in mana (desene expl.) si tot de geaba... ar fi binevenite cateva imagini si ordinea executiei Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salutare tuturor,

am si eu aceasi problema la un variant,dar mentionez ca nu am locas pentru cheie ca sa pot rabata spatarul ci pur si simplu am doua "manere"(cleme)cum vreti voi de o parte si de alta a spatarului.

DACA UNUL DIN ELE MERGE IN GOL tija care actioneaza mecanismul e rupta cea ce e cam nasol.trebuie desfacut spatarul ceea ce am facut eu si inlocuit tot mecanismul cu unul nou SAU daca ai noroc sa gasesti secand dar slabe sanse fiindca cine are de vanzare are tot spatarul si s-ar putea sa-ti strici modelul de tapiterie.

nu cred ca e o avere sa iei piesa de la reprezentanta de obicei piese ca si asta nu e scumpa.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

manerul acela cu tija pentru a rabata spatarul este 15 lei la reprezentanta, mi-am cumparat eu, problema este ca nu stiu cum sa demontez mecanismul ca sa introduc tija, ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

si eu astept cu nerabdare sa imi soseasaca  parghie de rabatare  a scaunelor spate cvod produs 1JO-885-643-E-B41 si sper sa o si montez daca nu astept un topic cu desfacera acestui sistem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

nimeni nimic cu demontarea acestei piese de rabatare a scaunelor ca nu reusesc sa o scot afara pe cea veche 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti!

Ma intereseaza si pe mine cum se poate demonta ruloul care contine plasa separatoare de pe spatarul spate al unui bora break.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviu242006

rabatezi ambele spatare la bancheta si tragi de el pe orizontala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
emiloltean78

am reusit sa le demontez  .am deblocat bancheta cu o surubelnita  am bagat cheia in locasul de cheie  si se roteste mai mult cheia fortand un pic si aceasta iasa afara cu tot cu mecanism .apoi inlocuiesti piesa uzata cu una noua 1JO-885-643-E-B41 aceasta piesa este ptr partea stanga



am reusit sa schimb piesa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal. Rog si eu pe cineva sa-mi arate cum se scoate afara spatarul la bacheta spate la un golf 4 variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In colturi spatarul e prins cu 2 tije. Astea sunt in niste "lagare"...dai spre fata si vezi acolo un cioc pe care il impingi cu surubelnita.

Astea sunt pe fiecare spatar,spre usi. In mijloc pur si simplu se trafe afara dupa ce ai eliberat din parti.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna seara, codul 1JO-885-643-E-B41 pe ce parte este, a soferului sau pasagerului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Left  1J0 885 643 E B41 - pe partea soferului
   Right 1J0 885 644 E B41

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact invers cum credeam eu.

Am nevoie de 1J0 885 643 E B41 - pe partea soferului. Mersi de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Am tot cautat pe aici pe forum dar nu am gasit nimic de ajutor.

Nu mai pot rabata spatarul bancheta spate partea de pe stanga. Am tras de buton dar nimic (cred ca e rupt ceva - am mai patit in trecut la o corsa la care s-a rupt şufa).

Ce/cum trebuie sa fac sa deblochez?

A mai patit cineva?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!