Jump to content

Bataie intre 60-80km/h


cashonly
 Share

Postare recomandată

Salut, de ceva timp Fabia din semnatura a inceput sa faca un zgomot ca o bataie perceptibil mai tare intre 60 si 80km/h. Zgomotul nu se manifesta ca huruit ci ca bataie cu frecventa direct legata de viteza. De mentionat ca am ambele capete de planetara noi iar la masina nu bate altceva, nici in gropi si nici in viraje si se aude indiferent daca am sau nu calcat ambreiajul.

Rotile de pe fata le-am schimbat cu cele de pe spate deci pot fi excluse.

Ce poate fi, rulment la roata? Doamne fereste, cutia de viteze?

Modificat de cashonly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu :|

poate fi si de la asta? se aude o bataie la fiecare rotire completa a rotilor, ca o roata ovalizata (cum spuneam, am schimbat si rotile) si nu se simte in volan, ci doar usor in podea.

Modificat de cashonly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am idee sa-ti zic ceva sigur, dar ai putea sa iei in considerare sa-i faci si geometria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are nicio ligătură cu geometria. Sunt ori capete de planetară cel mai probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am jante de tabla originale (fara inel de centrare) iar capetele de planetara sunt schimbate recent. nu am bataie la viraj si nu se aude nimic la gropi.

Modificat de cashonly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am incumetat si am fost la mecanic pana la urma, depasit fiind de situatie:

se pare ca rulmentul de la roata din dreapta fata este dus (cred ca l-am stricat eu cand am schimbat burduful de la capul de planetara, am batut cu ciocanul in fuzeta).

bataie este asa pronuntata fiind amplificata de lungimea planetarei, de aceea se si simt vibratiile din podea. mi-a zis "trebuie schimbat anul acesta", dar am sa-l cumpar zilele astea. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mda...

am schimbat rulmentul de pe dreapta, concluzia: face la fel.

am sa schimb si mecanicul.

 

oare de la ce o fi, poate sa provoace zgomotul geometria "decalibrata" a rotilor de pe fata? chiar ma frustreaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vulcanizare ai fost? sa verifici rotile? daca sunt ovalizate!!! cum am patit eu,poti sa-i pui ''mama greutatilor'' ca nu iese.Daca ai urcat multe borduri poate fi un motiv pentru care ''bat la 80km/h''

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun: am fost sa echilibrez rotile, cu ocazia asta le-am schimbat pe cele de pe spate (mai bune) cu cele de pe fata. concluzia: a fost ca s-a auzit la fel.

am facut si geometria ca aveam volanul stramb si se vedea-u si rotile cu ochiul liber ca nu sunt paralele. concluzia: s-a ameliorat MULT zgomotul, se mai aude foarte putin in jurul a 60km/h. 

tin sa cred ca este de la cauciucuri problema, faptul ca abs-ul franeaza si uzeaza cauciucul mereu in aceleasi locuri si faptul ca am cauciucurile de iarna.

urmatorul pas ca sa ma asigur ca sunt chiar cauciucurile este sa fac rost pentru test de niste roti cu cauciucuri de vara.

 

 

deci, daca aveti zgomote suspecte ce nu-si schimba tonalitatea in curbe, sa aveti in vedere geometria si echilibrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca pe 22 aprilie le-ai schimbat fata cu spatele si acum ai schimbat iar? incearca cu alte roti.roata de rezerva si alta roata de rezerva(buna). e posibil sa fie anvelopa cu defect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

GATA:

Dupa ce am schimbat capetele de planetara, rulmentul pe dreapta, geometria si reechilibrat rotile, am reusit sa gasesc sursa zgomotului:

 

Rulmentul de pe stanga :|

L-am schimbat si nu se mai aude nimic, acum trebuie sa schimb placutele de frana :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!