Jump to content

Passat B6 Highline 2010


nykky42001

Postare recomandată

Un coleg spunea în topicul în care îmi prezentam Golful 4, acum vreo 3 ani, că fratele meu m-a infectat cu virusul VW, acum pot spune că a făcut-o mai precis... Şi acest topic a fost deschis tot la recomandarea fratelui meu, care a spus că, citez, "nu merită asociat cu rabla de Golf". 

Aveam în plan să îmi schimb maşina având un bebeluş pe drum. Iniţial am luat în considerare varianta Golf 6 Variant, dar după o "pastilă" aruncată de cel care a postat şi mai sus am luat în considerare şi varianta Passat B6. După căutări de aproape o lună am achiziţionat săptămâna trecută un astfel de exemplar, pe care îl prezint în cele ce urmează.

Inculpatul: VW Passat B6 HighLine din 2010 

Motor: 2.0 TDI CBBB, 125 kW (170 CP)

Cutie: DSG 6+1

Dotări:

- bixenon

- dual climatronic

- parbriz încălzit

- navigaţie RNS510 (cu antena defectă deocamdată)

- senzori parcare faţă/spate

- scaune încălzite faţă

- tapiţerie din piele neagră

 

Alte dotări nu le mai enumăr pentru ca sunt cam standard.

Maşina a fost achiziţionată cu 204.000 km, având reviziile la zi (distribuţie, dsg, ulei motor, filtre).

 

Urmează înmatricularea, cauciucuri de vară, repararea antenei GPS.

88058228_2_1000x700_passat-2010-20-170-cp-full-fotografii.jpg.dc1559f643d3ba4fa64970cb59accfd2.jpg

88058228_4_1000x700_passat-2010-20-170-cp-full-auto-moto-si-ambarcatiuni.jpg.e2cbd6cceb572786ae00f88723e8d872.jpg

Link către comentariu

Da, corect Florin, multumesc de atentionare.

Apropo, e necesara o interventie in reprezentanta sau se poate face si la alte service-uri fara griji?

Link către comentariu
  • 8 months later...

Salutare, 

Nu a trecut anul si mi-am bagat nasul putin in masina. Passat-ul are acum interior de B7.

Au fost inlocuite:

- trimuri interior, nuanta steel look

- panou climatronic - model 2013

- consola centrala cu butoane - B7

- schimbator DSG cu rama selectoare - B7

Am adaugat si ceasul analog, primul model, pentru ca pe asta l-am gasit mai ieftin si, sincer sa fiu, imi si place mai mult.

Fetele de usi nu le-am schimbat, desi am avut o oferta tentanta.

In proiect au mai ramas grilele de ventilatie de B7, volanul cu padele si conectarea butonului TPMS la modulul ABS (se ocupa little brother).

Una peste alta, dupa o investitie de vreo 500 EUR, mare parte din ea amortizata, rezultatul se vede mai jos:

 

20161210_122643.jpg

Link către comentariu

De pe ebay. Cele de pe olx, daca vorbim despre aceleasi, au trimul pentru panoul de clima 2010-2012. Eu am schimbat panoul de clima cu cel model 2013, dupa cum se vede in poza. 

 

Link către comentariu

Frumoase retrofituri. Imi place ca sunt OEM si arata bine. Iti voi urmarii activitatea ca ma bate si pe mine gandul la cele rele hehee. Asta e o boala sa stiii cu retrofiturile. Si nu exista leac. 

Link către comentariu
On 11.12.2016 at 2:00 PM, nykky42001 said:

 

 

20161210_122643.jpg

Si e tot functionabil?frana de mana? incalzire in scaune...reglaje ?e plug and play?

Link către comentariu

Absolut totul e functional. Butoanele din dreapta nu au fost luate dupa dotarile masinii in sensul ca eu nu am Automatic Start/Stop, iar butonul Off Road e de fapt TPMS la mine. Dar toate functiile pe care le avea masina inainte de retrofit au ramas.

 

Link către comentariu

Mi-o spus cineva ca nu încape acolo la schimbător butoanele de B7 la B6, cum ai făcut sa se potrivească așa perfect?

Eu pe eBay nu găsesc nimic, ai găsit totul așa in set sau separat? Cum cauți ca eu nu găsesc nici cum, și un preț pe privat dacă se poate.

Link către comentariu

De pe ebay am luat tot setul de trimuri.

Cat despre butoanele de B7, am schimbat si consola. Daca nu schimbam consola, nu aveam cum sa pun butoanele de B7. 

Uite aici un exemplu de pe ebay:

http://www.ebay.com/itm/Original-VW-Passat-B7-3AA-3A-Dekor-Alu-silber-Interieur-Armaturenbrett-C452-/322291875642?hash=item4b0a17bf3a:g:EMgAAOSwLF1X~obU

 

Link către comentariu
  • 2 months later...

Am mai bifat o casuta la wishlist...volanul cu padele (+10 CP :D)

Ca e moft, ca e placere, ca e necesitate, mai putin conteaza... Volanul e pus si functioneaza cum trebuie.

 

Link către comentariu
  • 10 months later...

Interventii pe anul 2017:

- Camera marsarier highline (afisaj senzori si linii de ghidaj au aparut dupa luare si punere contact, acum totul merge cum ar trebui)

19029339_1295199287245218_6743909786723290602_n.thumb.jpg.e34b73be679462710afed83805de2400.jpg

- Volant

 - Stopuri tip skyline. Mi s-a facut o oferta pe care nu am putut sa o refuz :D.

 

V_20171209_003342_vHDR_On.jpg

Modificat de nykky42001
LE
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!