Jump to content

Consum Superb 3 - diesel


kthor
 Share

Postare recomandată

Un consum de la granita cu Austria pana in Bucuresti.

Surpiza este ca la pompa a disparut abaterea de 0.5 litri in plus de ls Superb2

IMG_2686.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si de la manuala mea :) niste cifre...ce mi se pare haios este ca la dus imi arata ca mai fac 760 iar la intors, dupa aprox 100 km imi arata 830km... sa tot mergi asa:) 

RenderedContent-C57A1028-1BCF-434C-8F33-CDB89D6D8D91.JPG

RenderedContent-389C9540-2AC8-48E2-B3CA-3942DA71775C.JPG

Modificat de corbu33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu am facut poza. A fost vorba de un drum Ploiesti - Bacau. Recunosc am mers linistit, in afara intre 90-100, in localitati acolo dupa traffic, dar nici cu 50. Sincer nu mai stiu viteza medie, dar parca in jur de 70. Consumul pe CB a fost de 3.7%, deci cat zice cartea, in schimb dupa cum o cunosc, real ar fi cam 4%. La intoarcere nu am reusit sa mai scot asa bine, parca 4.2 daca imi amintesc correct, dar am venit pe Oituz, Brasov.

Trebuie sa recunosc, sunt multumit de consum, dar influenta mare are temperatura exterioara, pana sa vina caldura era poate un litru in plus.

Ca si record am vazut 3.4% de la Ploiesti pana la Albesti Paleologu, unde am mers mai usurel fiind doar localitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu am observat abatere intre BC si pompa. La S2 era de aprox un litru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

2.0, 150cai, 4x4 combi, 3 persoane in masina +bagaje, fara clima.

Traseu: Venetia - Timisoara + devieri

Viteza: gen pensionar 110-120

Duminica, singur pe drum

B884C42C-A3DF-47A1-909C-DF8950074906.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La respectiva viteza medie, ii un consum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu stiu cum reusiti voi consumuri asa de mici... 

Iata si la mine un drum Buc-Thasos cu AC, mers legal cu 5 pers, bagaje si 5 biciclete + bare + platforma pe carlig.

 

IMG_3625.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 persoane si 5 biciclete si cu asta ai spus totul :))) . Ii superb consumul... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bicicletele alea strica aerodinamica rau de tot.  7.2 e ok cu 5 biciclete - ar fi fost undeva in jur de 6. Eu am avut un consum de vreo 8-9% pe 1.9 tdi cu 4 biciclete deasupra - si in mod normal imi lua 6.

P.S. - si vad si o setare de sport pe acolo

Modificat de _ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, il tin pe sport all the time. Imi place feelingul la volan plus ca avand 500 kg la bord, trebuie zvac la depasiri

IMG_3622.JPG

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sa mai invioram putin topicul.

Din februarie am inceput o naveta mai sustinuta (aproximativ 160 de km pe zi, dintre care cam 130 de km sunt autostrada (cu limite 110, 130 km/h), restul extraurban (ceva drumuri regionale, cateva sate), si extrem de putin urban printre.

Atasez, un print screen de azi.

Mentionez ca a scazut consumul odata cu trecerea sezonului rece si odata cu montarea anvelopelor de vara (in iarna a fost de pana la 6.5 l/100km). Masina e tot timpul in driving mode S (cutia DSG de asemenea).

Consumul real la pompa, plin la plin, arata o medie de 5.8-5.9. Cam cu 0.5 l/100 km in plus fata de indicatiile computerului de bord (sa fie oare de la sistemul DPF?).

20170605_093453.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Habba nu are treaba cu DPF-ul cred. Și eu urmăresc aceeași chestie si e foarte ciudat sistemul de calcul al mașinii. Cand era foarte rece puneam diferența pe seama încălzirii staționare, acum nu o mai folosesc, iar între unele plinuri la pompa iese acelasi consum ca pe bord, iar între altele iese diferența asta de ~0,5%. Nu inteleg totusi de ce, nu vad nicio explicație viabila. Vorbesc de acelasi fel de a utiliza masina, preponderent în oraș.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa de benzina e aceeasi? Stii, ocaua mica ocaua mare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi benzinarie. Si nefiind in Romania, imi vine greu sa cred in asa ceva.

Mai ales ca, la fostele masini (VW), alimentand tot de acolo (e aproape de birou), nu apareau diferente de genul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@_ionut Exact ca in cazul lui @Habba, alimentez de la aceeasi statie, rar din alte parti, cand fac plimbari departe de casa, iar cu cealalta masina (Octavia din semnatura) nu am avut niciodata diferente de consum intre bord si pompa (decat de maxim 0,1%, in functie de cat de mult indesam in rezervor dupa ce sarea pompa), indiferent la ce statie alimentam. Exemplu clar, acum 2 zile am facut plinul la Octavia si pe bord aveam 5,7% de la ultima alimentare, iar la pompa a iesit 5,78%. Cu o zi inainte am facut plinul la Superb, pe bord aveam 6,7%, iar la pompa 7,1%.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am mai prins o captura inainte de o noua resetare (s-a mai resetat odata la 99:... de la precedenta imagine).:biggrin:

20170805_124216.jpg

Modificat de Habba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Habba: misto rau consumul... :) te apropii de ce da producatorul :) 

Faci foarte mult extraurban -autostrada probabil, zic asta pentru ca in 99h eu reusesc aprox 4500km si am peste 60% extraurban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam da. Am naveta de 160 de km pe zi (dus-intors), din care peste 100 de km sunt autostrada. Restul sunt drumuri regionale si  doar foarte putin urban.

Printre navete mai strecor si ceva urban moderat, dar nefiind Romania, si orasul destul de mic (60k de locuitori), nu influenteaza consumul prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Alte 100 de ore din viata, petrecute la volan, de la ultima captura.. Sumarul mai jos. ODO: 53k.

20171011_084427.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Habba Te invidiez! As prefera sa fac 100km naveta zilnic in conditiile date de tine decat sa fac 15km in >1h in Bucuresti. Eu nu prea scot peste 3000km/100h.

Pe ultimele 100h am putin peste 3000km facuti cu consum 7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Skoda Superb 3, 2015, 2.0 TDI 150 CP, DSG, 235 45 R18

Cluj -> Lepsa -> Galati: 481KM, 62km/h, 4.3% mers domol

 

IMG_1140.JPG

Modificat de miv1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Superb 3, 2015, 2.0 TDI 150 CP, cutien manuala 6 trepte, Nokian 215/60 R16 WR D4.

Drum Iasi Gheorghieni Sovata Alba Iulia Deva, retur pe acelasi drum, cu un pic de autostrada. La intoarcere alimentare la Gheorghieni. Doua persoane, un pic de bagaje.

Motorina Rompetrol EfixS Motorină 55.

IMG_20180210_193932.jpg

IMG_20180210_224904.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai vrut sa scrii 2018, nu 2015. @IS24AXL

 

Nu stiu cum scoateti consumurile astea, eu sub 7 nu vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine vad in semnatura 190 CP si DSG clar consum mai mare si depinde foarte mult de stilul de condus al fiecaruia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!