Jump to content

Passat CC Bluemotion


Clau_TDI

Postare recomandată

Salutare,

Vreau sa prezint si eu noua achizitie: VW Passat CC Blemotion TDI, 2011. Inainte am avut un Golf 5 TDI (prezentat si el aici pe forum), iar acum am trecut la ceva mai nou si mai mare.

Masina am cumparat-o personal din Germania, iar in cei 1600 km facuti la intaorcere am avut un consum de 4,9L/100km. In oras consuma ceva mai mult ca Golful, dar totusi rezonabil.

Ca si dotari: dublu climatronic, Navi, scaune incalzite, pilot automat, auto-hold, senzori ploaie si lumina si altele. Am luat anvelope de vara, presuri dedicate si am facut un detailing interior.

Planuri: am comandat microfonul care lipseste (am activat deja functia Phone), jante pe 17 8j, xenon

Cam asta e masina. Sper sa va placa - mie imi place mult :)

 

20160307_143601.jpg

s1.jpg

s2.jpg

Link către comentariu

Salut ! frumoasa masinuta,s-o stapanesti sanatos,si multi km fara probleme :)

Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare. Intre timp am montat microfonul si nu a mai fost nevoie de alta activare a lui dupa montare - am activat modulul PHONE inainte. Daca are cineva nevoie de detalii despre cum se monteaza -> mesaj. Contrar asteptarilor, sub capacelul pe care scrie 'airbag' de pe stalpul A, nu e niciun surub (l-am desfacut degeaba si s-a rupt si un piciorus).

Am muncit un pic si la etriere - perie sarma, smirghel, degresant, vopsea :)

 

20160513_114101.jpg

20160513_114122.jpg

Link către comentariu
  • 8 months later...

Jurnal de bord - 2017. Odata cu noul an a trebuit sa schimb bateria, am ales Varta de 70Ah. Astazi am facut si schimbul de ulei si filtre de aer si ulei OE.

20170110_180240.jpg

20170211_104818.jpg

Link către comentariu

Felicitari Clau ! Bine ai venit in club!

Jantele de pe masina  (st moritz 17 ,ET 39 ,6.5J cu anvelope 205/50/17) le-am pus si eu,sunt speciale de iarna .Pentru anvelope 235/45/17 iti trebuie jante cu 8J ET 41

Ai start/stop si imi pare ca trebuia baterie OE AGM cu coduri BEM, care trebuiau scrise cu vcds-ul.

Uleiul ....data viitoare pune valvoline sau fuchs 5w30 507.00 (10 mii km sau 12 luni)

 

Link către comentariu

Filtrul de combustibil si habitaclu (polen) nu le schimbi? :(

Succes cu masinuta ! 

Link către comentariu
On ‎2‎/‎11‎/‎2017 at 20:14, EEXCALADE a scris:

Felicitari Clau ! Bine ai venit in club!

Jantele de pe masina  (st moritz 17 ,ET 39 ,6.5J cu anvelope 205/50/17) le-am pus si eu,sunt speciale de iarna .Pentru anvelope 235/45/17 iti trebuie jante cu 8J ET 41

Ai start/stop si imi pare ca trebuia baterie OE AGM cu coduri BEM, care trebuiau scrise cu vcds-ul.

Uleiul ....data viitoare pune valvoline sau fuchs 5w30 507.00 (10 mii km sau 12 luni)

 

Multumesc. Am masina de aproape 1 an. Stiu, despre jante, am in plan modelul Miami pe 17''. Bateria e AGM si am configurat-o cu VCDS. Uleiul nu voiam neaparat Castrol, dar pe asta mi l-a adus un prieten din Germania (poate o fi mai bun decat cel de la noi din comert).

în urmă cu 12 ore, bubu182 a scris:

Filtrul de combustibil si habitaclu (polen) nu le schimbi? :(

Succes cu masinuta ! 

Le-am schimbat in martie anul trecut. De obicei pe cele 2 le schimb la 15000km/1an, iar uleiul la 10000km.

Link către comentariu
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Multumesc pentru aprecieri. Bogdan, datorita tie am luat si eu filtrul de pole anti-alergeni si am schimbat si stergatoarele cu unele Bosch aerotwin de care sunt foarte multumit.

Cu noul filtru de polen frecious plus nu se mai simt gazele de esapament in interior si nici praf nu prea mai trece - f bun.

Link către comentariu
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 6 months later...

Am pus si jantele de vara. Am asteptat ceva sa le revopsesc, dar intr-un final sunt gata.

20180505_110348.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Si revizia pentru vara: filtre oem si ulei Castrol. Filtrul de polen l-am schimbat cu o zi inainte, odata cu igienizarea instalatiei de climatizare.

32765943_1858740817511864_8057485567874564096_n.jpg

Link către comentariu
  • 2 months later...

Pentru ca e vara si banii trebuie sa circule am investit intr-un detailing interior si anvelope noi care sper sa fie bune - deocamdata am remarcat ca sunt silentioase.

anvelope.jpg

int1.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!