Jump to content

Stergatoare - dimensiuni


buzud
 Share

Postare recomandată

mai curand am vazut in metro si in alte magazine, pentru stergatoarele standart nu pentru cele lamela, se gasesc doar gumele si cele doua lamele de metal, care se monteaza pe stergator, se da jos guma veche si se monteaza cea noua, ce e drept sunt mult mai ieftine decat stergatorul intreg si un pic de munca in plus.

a incercat cineva lucrul acesta?

astept comentarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • istef

    8

  • ADU 33

    3

  • alec

    3

  • junk3r

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

La golf 2 am incercat eu, dar depide de stergator ca nu toate au prinderea la fel.Am zis ca fac economie dar dupa ce am luat stergatorul sa vad cum vine nu am reusit sa vad cum sa le scot.Apoi am incercat stergatoare lamina a doua, alta teapa.Pe urma am vrut sa pun stergatoare ucele mai bune dar tocmai vecinului meu ii furasera in parcare stergatoarele.

Pina la urma am facut urmatorul lucru:spre primavara cind nu mai cumpara nimeni stergatoare ma duc si caut stergatoare (champions-numai) ori simple ori la set ca model clasice.Cumpar cu 2.5 centimetri mai mici decit cele date de fabricant ca sa mearga bine si cind merg cu masina la viteze mari.Ex:la golf 2 am o pereche de 45 cm, la golf 4 am 50/45 centimetri.

Merg cu o pereche cam doi ani, dar cumpar cam 4-5 bidoane de lichid de spare parbriz(doar de iarna),pe an, ca stau in bucuresti unde e un praf .........

Acum o pereche de campions 50/50 cm sunt in jur de 50 lei, deci nu plingi daca ti le fura in parcare :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cine imi poate spune ce dimensiuni au stergatoarele aerotwin de la masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cele normale si cele aerotwin au aceeasi dimensiune: 475 si 530mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect Obsy!

insa merge la fix si 530/530 mm, care normal se gasesc pe Passat, A4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai tu dimensiunile astea ? si se potrivesc perfect fara sa atinga in margine? Ca si pe mine ma bate un gand sa imi iau aerotwin retrofit si cred ca o sa merg pe Valeo si nu pe Bosch. U de care ai ca am vazut ca parerile sunt impartite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

eu am pe masina mea 530/530 mm si merg ff bine, nu se ating sau mai stiu eu ce...

ale mele sunt Bosch retrofit si sunt multumit de ele, deja au 1 an jumate si sterg ca in prima zi - recomand!

am dat pe ele 1,1 mil. la vremea respectiva

asa ca poti pune fara nici o grija

de Valeo nu comentez pt. ca nu am avut, dar parca daca nu gresesc sunt mai ieftine

Modificat de LaurentiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat tot acum un an si ceva bosch retrofit dar era set special pentru golf 47/53 si tot un milion si ceva am dat.

Inainte de atea am avut bosch normale dar ambele de 53 si nu-mi placeau.Nu se atingeau una pe alta dar mie nu-mi placea cum aratau pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva codul SW4SPAIN de la stergatorul pe spate pt ce masina e ???

Ca mie mi l-au pus in service ca au zis ca se potriveste la golf IV, dar vad ca ramane un spatiu gol chiar pe mijlocul geamului intre luneta si stergator si ma gandesc ca n-o fi pt GOLF IV stergatorul.

Daca stie cineva sa-mi spuna si mie va rog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o seara, pe ploaie, am cedat nervos la zgomotul racait al vechilor stergatoare si am oprit la un rompetrol croita dupa Bosch Aero. Nu am gasit de golf, cu bratul din dreptul pasagerului mai mic, insa am luat de passat (530/530 mm) si se potrivesc la fix. Deci merge si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza e urmatoarea: bratele de stergatoare de Passat AeroTwin (model nou) merg montate la un Golf 4?

La Golf 4 au codurile urmatoare: Aero–wiper arm 1J1955409D ; Aero–wiper arm 1J1955410D (stanga - dreapta)

Poate eventual cineva sa se uite la el la passat si sa vada daca au acelasi cod?

Poate stie cineva

Multam mult!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bratele stergatoarelor de la passat 2003 au alte coduri. Nu stiu daca se potrivesc la mk 4.

Codurile sunt asemanatoare, e posibil ...

post-9546-1208455227_thumb.jpg

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca dimensiune ma intereseaza daca merg...Daca au aceeasi lungime de exemplu...

Codurile sunt diferite e adevarat, de exemplu cele de Seat M1 erau putin mai scurte insa la o adica merg montate.

Asta ma intereseaza daca merg montate ambele..Sincer nu vad de ce nu ar merge montate, daca au aceeasi dimensiune sa intre in rozeta respectiva care le fixeaza...Poate cineva care are un pasat sa masoare bratele? Fara lamela si pana in prinderea de lamela..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta treaba, ar fi urmatoarea: problema pe care am pus-o eu aici prin creearea unui nou topic era cu totul alta decat cea din topicul acesta: nu e vorba de dimensiunea lamelei stergatorului ci de dimensiunea BRATULUI stergatorului si daca merg montate la Golf 4 brate de stergator de Passat din 2003 AeroTwin.

Sugerez crearea unui nou tompic pe aceasta tema.

Multam

Modificat de alec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva pasii necesari pentru schimbarea stergatoarelor? cred ca o descriere elaborata ar fi bine-venita :) merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Sunt stergatoare VALEO Silentio cu prindere universala. Adica arata ca si cele de pe modelele de dupa 2003-2004, dar se pot monta pe modelul mai vechi de brate. E adevarat, sunt ceva mai scumpe( in jur de 1 milion bucata), dar merita toti banii. In plus de asta au pe ele, montat din fabrica, un "senzor de uzura" care iti spune cand trebuie schimbate; oricum in mod normal stergatoarele trebuie schmbate macar o data pe an!

Sunt distrus ... mi-am luat Valeo Silencio X-TRM (530/475) si stergatorul din dreptul soferului la cursa inapoi are cateva trepidatii care ma dispera. Se poate regla ceva ? Sa fie de la brat ? Isi revin in timp? Cineva zicea ca e de la parbriz ...

Pret 159 RON/set

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa-l pui invers (sa-l sucesti).

Apropo, se gasesc si prin cora niste stergatoare aero retrofit, brand "victor" parca, cu preturi de 35 st. si 33 dr. Eu m-am gandit ca decat sa-mi fure niste bosch-uri de 150-160 setul, mai bine astea (care dealtfel merg excelent)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa spui ca prindere pe lamela se poate rasucii la 180 grade ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum m-am uitat la sistem. La mine (cu alea din cora) pot pune adaptorul care intra pe boltul stergatorului(care dupa e prins de brat) invers si in acest fel pot suci stergatorul la 180 grade. Aceeasi problema(sarea putin) am avut-o si eu dar s-a rezolvat prin metoda asta.

Modificat de catalin_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Si eu am aceeasi set de stergatori. La mine la inceput sareau stergatoarele un pic, dar dupa scurt timp, in jur de 2 saptamani, nu mai fac asa. Deja si stergatoarele trebuie rodate : :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S. Levy - ce stergatoarea ti-ai luat ? Adica ai dat si tu o gramada de bani ca mine ?

catalin_u - am desfacut stergatorul si nu prea parea sa poata fi intors. Am mai vorbit cu cineva cere le-a intors dar avea altfel dispozitivul de prindere fata de al meu(vezi mai sus postulmeu cu link catre model).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am cumparat acelasi model ca si al tau, am platit tot in jur de 160 de RON. La inceput nu au functionat cum trebuie (la mine au fost si alte cauze, un tratament aplicat parbrizului), dar acuma isi merita toti banii. Eu nu am rasucit stergatoarele, nici nu am incercat, dupa circa 2 saptamani, in care au fost 2 zile de ploaie abundenta, acum functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!