Jump to content

Stergatoare - dimensiuni


buzud
 Share

Postare recomandată

@Istef- Spune-mi si mie te rog:ai luat set de cate o lamela?Pt. ca eu am vazut seturi cu cate 2 lamele si la Valeo, Champion si Bosch.Deci, in fiecare cutie sunt cate doua;asta inseamna ca trebuie sa dau aprox.100 RON pe cate un set, unul de 53 si unul 48, rezultat 200 RON si ma aleg cu 4buc stergatoare-2 pt.stanga+2 pt.dreapta. :D Pai cum facem sa luam doar cate unul, pt. ca eu am luat toate statiile OMV la rand si Augsburgul si nu am vazut decat set/2 buc.Cele de la Bosch AeroTwin Retrofit sunt chiar interesante.Unde le putem gasi?SI-a luat cineva din Buc.?Daca spui ca ai gasit in Iasi la 90 Ron am o rugaminte:fa-ne si noua o fotografie cu ele si poate ne ajuti sa le si achizitionam la pretul acesta?Imi cer scuze pentru rugaminte, daca nu se poate voi ruga un prieten care ajunge in Iasi sa imi caute.Tks. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • istef

    8

  • alec

    3

  • Obsy

    3

  • junk3r

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am achizitionat un set Bosch AeroTwin Retrofit, la 90 ron setul (cutia) care continea 2 stergatoare: unul de 53 cm pt partea soferului si unul de 48 cm pt partea pasagerului (sper ca nu am gresit dimensiunile). Scrie pe cutie ca se potrivesc si la Golf 4 printre alte zeci de modele. O sa pun si o poza cu stergatoarele.

Eu cred ca vei gasi si in Bucuresti la pretul asta. Pune-i o intrebare lui volksman pe topicul asta si cu siguranta iti va da un pret bun. Daca nu ajungi la nici un rezultat, vorbim sa vedem cum putem rezolva problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, @istef, voi lua legatura cu volksman sau mai caut si eu prin magazine.Foarte interesant ca ai gasit set cu ambele dimensiuni.Multumesc inca o data :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@istef multumesc foarte mult.Ieri am comandat un set la volksman si mi le-a adus aseara.110 RON setul BOSCH.Sunt super.Acum sunt :lol: .Inca o data multumiri istef si volksman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Cineva mi-a promis un un set de stergatoare (brat+lama) de la un polo 9n3 avariat model aero. Credeti ca o sa le pot monta pe golf?

Modificat de cosmin brici
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa stiu cum se demonteaza stergatorul pe spate . Nush ce s-a intamplat de nu mai stropeste drept . Se plimba putin kestia aia care arunca apa dupa stergator putin ba instanga ba in dreapta . Mie frica sa nu se deregelze cu totu . Am vazut la un passat variant ca se plimba arncatoru ala de apa dupa stergator , stropea si pe langa geam ... Va rog sa ma ajutati si pe mine care stie cum sa-mi rezolv problema ...

In legatura cu stergatoarele eu le am pe alea din fabrica doar din cauciuc si n-am treaba cu ele sterg f bine. In 120.000 km nu au fost skimbate deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei e o piesa de tefon care crapa si din cauza asta se plimba cu bratul si numai ramane fixa ,eu am patit si a trebuit sa o schimb din pacate ,am dat pe ea destul de mult 4,5 mil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da s-a auzit ca a crapat ceva ... Asta mi s-a intamplat ieri ... Da 4,5 mil ;) pt o kestie din aia mica??? ;) Cu super glue nu merge?? ;) Nush dar n-am kef sa dau atatia bani, mai ales ca tre sa-mi skimb si debimtru cred ca imi face figuri masina la tras ... Si asta e vreo 3 mil ... Intai vreau eu sal desfac si sa ma uit si daca nu merge ma mai gandesc ... Dar 4,5 mil mi se pare mult rau de tot pt o kestie din asta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all...am luat si io o pereche de stergatoare model k la golf 5 de la bosch...si sunt foarte multumit de ele ...100 roni m-au costat si le-am montat pe bratele vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gorillaz_Doktor

106 ron bosch aerotwin retrofited de la olimpia glass pe fundeni

chestia e ca nu aveau de golf (530/480) asa ca am luat de audi (530/500...sic :rolleyes: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La stergatorul de pe spate am constatat si eu ca "razuie" la inceputul cursei si era destul de deranjant si m-am gandit sa pun tot dintr-ala tip lama cum e la O2 sau la G5 insa nu am gasit nimic sa se potriveasca cu bratul de G4. Intr-o seara insa, m-am gandit intr-o doara sa pun cauciucul de la stergator inspre inainte sa vad cum merge. Rezultatul a fost ca sterge la fel de bine si nu mai razuie deloc si am si uitat de el. Mentionez ca stergatorul din spate este cel original iar masina are 3 ani si 90.000 km. Singura chestia care ma mai supara acum este sprituitorul pentru luneta care nu "distribuie" lichidul de curata pe o suprafata mai mare, il arunca pur si simplu vertical iar o mare parte din el se scurge inapoi inainte sa ajunga la el stergatorul si sa il intinda pe toata cursa lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva mi-a promis un un set de stergatoare (brat+lama) de la un polo 9n3 avariat model aero. Credeti ca o sa le pot monta pe golf?

Ce ziceti, oare arunc banii aiurea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa pui stergatoarele de la polo, cele AeroTwin, iti va trebui sa iei si bratele care sunt aproape sigur ca nu se vor potrivi la Golf.

Cred ca cel mai bine ar fi sa cumperi niste stergatoare Bosch AeroTwin Retrofit (sistemul de prindere vechi) si vei rezolva problema in cel mai elegant mod cu putinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa stiu cum se demonteaza stergatorul pe spate . Nush ce s-a intamplat de nu mai stropeste drept . Se plimba putin kestia aia care arunca apa dupa stergator putin ba instanga ba in dreapta . Mie frica sa nu se deregelze cu totu . Am vazut la un passat variant ca se plimba arncatoru ala de apa dupa stergator , stropea si pe langa geam ... Va rog sa ma ajutati si pe mine care stie cum sa-mi rezolv problema ...

In legatura cu stergatoarele eu le am pe alea din fabrica doar din cauciuc si n-am treaba cu ele sterg f bine. In 120.000 km nu au fost skimbate deloc.

Salut,

Nu stiu daca ai rezolvat problema sau nu, am dat din intamplare peste postul tau. Am avut aceeasi problema, si uite cum am rezolvat:

Am cautat pe forum (nu mai stiu exact unde am gasit) cum se desface plasticul interior de pe usa de la portbagaj. In principiu sunt doua suruburi in manerele interioare, le desfaci, si apoi introduci ceva (o surubelnita, ceva ceva mai lat) in coltul din dreapta jos, intre plastic si tabla. Tragi, si plasticul iese din cleme. E prins doar in cleme, ai grija cum tragi ca se mai rup, eu am "prapadit" una.

Dupa ce ai dat plasticul jos, ai acces direct la mecanism. E prins in doua trei suruburi, nu mai tin minte exact, dar se desfac usor. Trebuie sa desfaci si bratul de la stergatoare.

Problema e asa: lichidul de spalat parbrizul vine pana la duza din spate prin interiorul mecanismului stergatorului de parbriz. Asta inseamna ca acolo in interior e o conducta aproximativ de dimensiunile unei paste de pix (diametru) care are in capat duza. O sa te prinzi cand desfaci. Conducta aia s-a rupt la mine, si capatul exterior misca odata cu stergatorul. M-am prins pentru ca imi curgea lichid de parbriz in portbagaj.

cum am rezolvat, ca sa nu dau banii: am desfacut acolo, cum ti-am spus mai sus, am gasit o antena telescopica veche de radio, am luat segmentul care se potrivea cel mai bine ca dimensiuni si l-am cositorit acolo. Merge asa de un an, deocamdata n-am probleme.

Bafta, sa-mi dai de stire daca ai reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult ... Inca nu am avut timp sa ma uit pacolo ... Am vrut sa incerc o data si ma uitam ca boul la stergatorul ala :)) ... In weekend o sa incerc sa-l desfac si o sa-ti spun c am rezolvat . Mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat si eu stergatoare Valeo pt. Variant-ul meu (1.6, 16V) 35 RON/set de la o Auto FYG Cluj. Mi se pare cel mai bun pret de pe topicul asta. E drept ca nu-s Aero, sunt de-alea obisnuite.

Cum mi s-au adus la comanda din catalogul Valeo, iar Auto FYG e unul dinre imporatorii mari din zona, ma indoiesc sa fie contrafacute. Dar am si eu o intrebare: pe spate la Variant ce dimensiune trenuie sa aiba stergatorul? In catalog la Valeo nu era si pt spate, numai pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva codurile de la Valeo, pentru stergator spate retrofit? Este la fel pentru Golf IV Variant si Limousine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Eu am cumparat Valeo nu jtu modelul. Sunt numai din cauciuc cum gasesti p modelele noi de audi sau p vw passat! sunt incredibile. am dat in jur de 1,6 mil p ele dar merita fiecare banutz! singura kestie care nu mi place la ele este ca atunci cand spal parbrizul raman cateva urme de stropgel si tre sa mai dau de cateva ori drumul la stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde le-ai cumparat? Sunt cu tot cu brat? Pune o poza te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nop. nu sunt cu brat, deact stergatoarele! le am cumparat de la un service de la mine din orash (Pitesti), Paneuro s numeste. o sa pun maine 2-3 poze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare : ce dimensiune are stergatorul pt luneta???

1J6 955 427 - 350mm - Valeo - sedan - wiper blade

8D9 955 425 - 380mm - bosch - Wagon - wiper blade

3B9 955 427 - 380mm - valeo - wagon - wiper blade

895 955 429 A - 550mm - rubber for wiper blade

Modificat de enrico
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos...

eu aveam impresia ca la hatchback e de 330 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

530/480/350 - dimensiuni pt limuzina

Stergatoare BERU are cineva? cum se comporta?

astea le-am vazut ambalate la bucata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am luat si eu stergatoare "lamela" din vitan... nu cele expuse peste tot. este un magazin in dreapta cand intrii pe prima alee, cam al doi-lea sau al trei-lea, este cu mai multe piese de tuning si singurul cu tobe sport expuse pe afara. am avut model vechi , si a venit vanzatorul la masina si mi lea montat in 2 minute, fara sa schimb nimik. au fost 300 de mii bucata, si sunt in cutie de carton , nu in plastic ! nu face nici un fel de zgomot , sunt foarte multumit de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!