Jump to content

Wv passat b6 1.9tdi


01Kdy

Postare recomandată

Va salut! 

Sunt Kdy din Constanta si am achizitionat foarte recent un b6 din 2008, e cuminte 1.9 tdi, dar am inteles ca sunt motoare bunisoare, are 350.000 sper sa ma tina 2 ani pentru ca nu fac mai mult de 20000 pe an, merge excelent directie buna, am schimbat distributie, uleiuri filtre. Am mai avut b6 in 2007 2.0 diesel 170cai dar aia era din alta galaxie. Momentan vreau sa ii fac mic upgrade o cotiera din piele pentru confort si un rcd 510 pe care l-am achizitionat. Am cod la el si tot ce trebuie. Problema mea asa cu am mai mentionat intr-un topic deschis de un coleg este ca persoana care a avut-o inainte din nu-stiu ce motiv a taiat mufele si a pus un mp3   after. Si azi am descoperit si ma uit la      minunatul rcd care asteapta sa fie montat. Masina are piele si incalzire in scaune, aer si cam atat. Mi-as dori sa ii schimb ceva la ea astfel incat intre ceasuri sa imi apara ca la cealalta consumul si toate nebuniile.O sa imi fac treaba momentan cu ea ca passaturille sunt masini bune asta pana cumpar un b7 sau cine stie...    

Modificat de 01Kdy
Link către comentariu

Gata am pus cotiera cu consola centrala marti imi vin mufele pentru rcd, am mai data cateva mesaje pentru o scrumiera, vreau sa vad ce se concretizeaza si revin...

Modificat de 01Kdy
Link către comentariu

Gata si scrumiera maine montez sertarasele din bord si rcd 510... As pune ceva poze dar site zice ca sunt prea mari...

Link către comentariu

Cam asa a iesit... Acum tre sa vad de ce imi abureste geamurile ca am schimbat filtrul de polen si tot abureste... Nici macar nu ploua sa zic ca are motiv... Doar cu recirculare si ac sta cum trebuie... Va salut

image.png

Link către comentariu

Bafta cu masina si drumuri bune ! Sper sa nu fie nevoie sa schimbi caloriferul din bord...

Link către comentariu

Chiar daca a fost taxi cred ca merge mai bine decat multe cu "150.000" are distributia schimbata la 345000 ulei filtre, facute de fostul proprietar... Parerea a 2 mecanici este ca merge impecabil. Doar trebuie sa ii dau de cap cu dezaburirea... Daca e caloriferul nu prea e bine e de demontat din ce am inteles

Link către comentariu

Mi-a spus cineva ca avea aceeasi problema si a rezolvat-o desfundand conducta prin care curge apa de condens de la ac... A mai auzit cineva varianta asta? 

Modificat de 01Kdy
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am reusit sa montez un calculator de coloana cu tempomat si un cluster cu bc. Dar de cand am montat astea am aprins in bord un volan si esp. Are cineva vreun sfat? De la ce ar putea sa fie?

mentionez ca mufa de la airbag nu s-a potrivit asa ca nu am mai montat-o. Trebuie sa caut o mufa la dezmembrari.

Modificat de 01Kdy
Link către comentariu

Am rezolvat-o si cu volanul cel tare...  Acum treaba e buna... Va mai tin la curent cu eventualele upgrade-uri...

Link către comentariu

Va salut! Butonul si cablajul pentru retrofitul de autohold este plug and play? Are cineva idee? Ma batea gandul sa montez si auto hold...

Modificat de 01Kdy
Link către comentariu
  • 2 months later...

Salutare tuturor! Mi-am mai facut un upgrade la masina.... Mi-am luat un b7 din 12/2012 dsg, 2.0 diesel 140cai. Ca si dotari are comenzi volan,navi , senzori parcare fata spate, clima, start stop... acum am o nelamurire... masina are teoretic 180.000 km cel putin asa scrie in bord... eu zilele astea trebuie sa o bag la revizie. ce trebuie sa schimb? in afara de ulei si filtre? distributia la cati km se schimba, totodata am inteles ca uleiul la cutia dsg se schimba la 60.000 km. Ce ulei se baga in cutie? pentru motor am comandat motul specific 504.00-507.00 5w30... este bun pentru masina asta? vreau sa bag si dura lube... voi ce spuneti? trebuiue schimbat si antigelul uleiul de frane sau alte chestii?

Va multumesc anticipat! iertati-mi entuziasmul...

Modificat de 01Kdy
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!