Jump to content

Seat Ibiza CUPRA 1,9 tdi 230 hp


bgd_b92

Postare recomandată

Dupa cum stiti, vechea mea ibiza 1,4 tdi s-a vandut ( pt 4450€ pt cei curiosi :D ) si asa ca acum sunt la a4a ibiza, dar de data asta este fix ceea ce mi-am dorit : o ibiza cupra ! Acesta a fost si motivul pt care am vandut-o pe a mea, pt ca am fost anuntat de tovarasul meu ca o vinde si nu am stat pe ganduri, pt ca imi doresc de foarte mult timp asa ceva ; desi am spus ca nu o voi prezenta pe forum, din cauza lipsei totale de interes a membrilor pt seat, voi scrie cateva randuri poate cine stie, ii va placea cuiva.

Masina in primul rand este tipla tehnic ! Are schimbat absolut tot, din bara in bara, in urma cu 4 luni :

- turbo hybrid( cu interne de 2,7 ) 
- egr off
- ambreiaj + intarit cu kevlar
- evacuare downpipe din inox ( care suna criminal )
- soft custom ( turbo merge la o presiune de 2,3 asta din motive de fiabilitate ) 
- reconditionat intercooler
- senzor turatie
- simeringuri injectoare
- ulei + filtre
- ulei servo + ulei cutie + antigel + lichid de frana
- tot ce inseamna garnituri si furtune
- baia de ulei
- oringuri turbo
- capac tacheti OEM 
- ax cu came OEM de la reprezntanta ( schimbat acum ~ 10.000 km cred )
- bucsa timonerie + alte suruburele si maruntisuri.

 

Ca si putere are undeva la ~ 230 hp, este o mica bestie pe sosea, face 80-120 in ~ 3,5 secunde si e greu de gasit adversar pe sosea ; partea cea mai faina este ca multi cu renumitele masini care au prins in romanica ( aka bmw/ audi / mercedes ) nu se asteapta sa le dai fum inghitiand in sec dupa ce te agaseaza cu flashuri ca nah, soseaua e a lor ). Masina mai are distantiere fata + spate, frane fata cu discuri de 312 si etrieri cu 4 pistonase AP racing inscriptionate Seat Sport, interiorul este imbracat ( lateralele ) cu piele alba, fapt care..nici nu-mi place dar nici nu imi displace, insa la scaunul sofer este uzata pielea si va necesita reconditionare, la fel ca si volanul si schimbatorul ; partea proasta este ca tetierele au emblema versace...dar asta se rezolva ; de altfel masina a avut in 2011 colant pe capota + plafon cu versace..mnah, probabil era ceva la moda in Italia..estetic, masina a avut ceva probleme, asa ca imediat cum am luat-o a si intrat la vopsit integral si sper sa fie gata in 3-4 zile. 

Ca si dotari, are cam tot ce ii trebuie : geamuri electrice, clima, oglinzi electrice incalzite si rabatabile electric, pilot automat, CB, cutie 6 trepte, esp, roti oem 17 cupra, interior cupra, cotiera oem, suport pahar, dvd kenwood cu o gramada de functii, pedale aluminiu, ceas de boost, probabil si alte nimicuri pe care nu mi le amintesc. Ca si consum, unul foarte decent,  la un mers normal papă 5 % afara si 7,5 pe oras, sau ~7% afara la un mers tare si accelerari agresive ( 160-180 km/h 3500-4500 rpm ).

Va voi pune si cateva poze, atat din 2011, cat si de acum cateva zile dinainte de a intra la vopsit : 100_E5540.jpgFotografie0045.jpgIMAG1100.jpgIMAG1108.jpgIMAG1109_1.jpgIMAG1110_1.jpgIMG_20160218_WA0003.jpgIMG_20160221_WA0012.jpgIMG_20160221_WA0013.jpgIMG_20160221_WA0014.jpg

IMG_20160221_WA0015.jpgIMG_20160221_WA0016.jpgIMG_20160221_WA0017.jpgIMG_20130924_152937.jpg

 

Ce i-am mai facut eu de cand am luat-o ( ~ 22.01.2016 ) si pana a intrat la vopsit ( 02.02.2016)

:grila laterale tip fagure, curatat interior complet.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

felicitari pt achizitie si mai ales pentru faptul ca a intrat la vopsit! referitor la putere..a fost masurata de a ajuns la concluzia ca are ~230cp?

 

Link către comentariu

Inca nu. Stock are 160 cp. Pe mine personal nu ma intereseaza fiecare cifra, insa comparand 0-100/80-120/80-200 fata de stock..e o diferenta uriasa :) 

Link către comentariu

Chiar eram curios ce o sa iti iei....tot ce pot sa zic e FELICITARI!

Masina asta e foarte tare, este un sleeper aproape perfect insa are nevoie de putina dragoste pe care sunt convins ca o sa i-o oferi neconditionat si negresit. 

Km multi si fara incidente iti doresc. 

Link către comentariu

Fuuuuuuugi maaaa! Bravo Bogdane, asa da! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente! 

Ceea ce ma intriga acum este.. cum ar fi o tura cu masina asta :):D

Link către comentariu

Arata super masinuta!  Ma bucur ca te-ai decis sa o prezinti! A cata ibiza e? :))) Nu te tenteaza sa ii pui un set de lupe in farurile actuale, eventual si un kit xenon? Ar arata mult mai agresiv, parerea mea.

Link către comentariu

Multumesc baieti ; pai..care vrea sa schimbam o vorba il astept cu placere. 

 

Lupe nu voi pune, pt ca nu vreau sa desfac farurile si nici nu circul preponderent noaptea, iar farurile cu xenon oem sunt rare si destul de scumpe.

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

Ma gandeam ce ai zis de repriza aia 80-120 si cand ma gandesc ca eu aveam cu Jetta undeva la 4.5-4.7 secunde...zic WOOOOOOWWWWW!!!! 

Eu as merge pe OEM+ look cu ideea masinii. Cred ca e the right way to go!

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Cred ca orice persoana neinteresata de Seat in general, dar cu putina pasiune pentru masini, nu poate sa nu admire un exemplar ca al tau. Felicitari pentru achizitie, sa te poarte sanatos peste tot.

Km cat incap si fum cat mai des. 

Link către comentariu

Pai..capota..nici nu-mi place nici nu imi displace, asa ca a ramas cu bad boy look, desi a fost foarte mult de munca la ea..interiorul, la fel ; restul, este oem pe ea tot : bare / eleron / volan / roti /, schimbator / etc.

Si da, are un demaraj fulminant...am mers si eu cu multe masini puternice si nu prea imi vine in minte sa o compar cu ceva..vechiul proprietar al masinii si-a luat un bmw e92 335 biturbo si spune ca este cam pe acolo ca si performante ; oricum eu nu abuzez de puterea ei si in marea majoritate a timpului merg destul de linistit ; dar totul este altceva..fata de tot ce am condus pana acuma..ambreiajul, directia , cutia..toate fiind unice pt masina asta si inscriptionate seat sport.

 

Mersi rudi, la fel si tie !

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

mi-a placut evolutia "fostei", sper si asta sa aiba parte de ceva asemanator.

vad ca ai inceput in forta, vopsita toata.

Link către comentariu

Pai  asta deja e pusa pe steroizi :)) cam asta ii trebuia, vopsea noua si imbracat volan + schimbator si reconditionat aripioara de la sofer

Link către comentariu

Foarte frumos exemplar si tuning pe masura.

Ce obiective de viitor mai sunt? Ar merge o retapitare profi a volanului, tot asa in doua culori sport :D

Multi km fara probleme !

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Mersi. Da, le voi face cu timpul.

Am doar un singur filmulet cu ea, filmat cu curu'n sus si destul de neprofesionist :)) , asta pt ca e greu de controlat cand esti singur in masina( in treapta 3 si 4 i-am atins limitarea si am pierdut mult timp la schimbatul vitezelor ), dar voi face altul cand va da caldurica.

 

 

Link către comentariu

Sterge-l si pune unul ok cand ai timp sa-l filmezi..nu dea alta dar te injuram :)))).

Link către comentariu

Uite unul facut de vechiul proprietar cand mergea cu 2,1 bar, acum merge cu 2,3 dar e capabile de 2,5. 

 

 

Link către comentariu

Haha! Vazusem recent video-ul asta. Ce tare. :) Baga bine masina. Dar nu.i cam zgomotoasa? 

Link către comentariu

Este galagioasa fata de...un 525 e60, un passat b7 sau un audi a6..evacuarea este exact ce trebuie pe ea, nu cred ca am auzit un diesel la care sa se auda asa frumos si sa nu fie deranjanta..dar mnah, este totusi o masina mica, nu o balena mega antifonata..pt clasa ei eu zic ca e ok ; acum depinde fiecare ce cauta..mie imi plac f mult ibizele, iar cupra este masina ce mi-o doresc de 4 ani de cand am intrat in contact cu seatul ; sunt niste masini f bine construite, simple, fiabile, usor de intretinut..mie mereu mi-au placut masinile sport, iar asta inglobeaza toate nevoile mele. Plus ca imi trebuia o masina de zi cu zi..

Uite si doua poze de cand a fost desfacuta fiecare particica din ea si schimbat tot..garnituri, furtune siliconice, lichide, intercoolerul reconditionat dupa cel de la darkside, etc

 

20150812_133523_HDR.jpgPicture_009.jpg

Link către comentariu

Sa o stapanaesti sanatos si sa o alergi cu placere! Tare masina si stiu ca a fost foarte ingrijita, cel putin pe partea tehnica.

Spor la treaba!

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!