Jump to content

Bora 10PLM


huzu_ionel

Postare recomandată

Salutare,hai sa imi prezint si eu masinuta :D. 

Una bucata VW Bora 1.9 TDI ALH,echipare QG1. An fabricatie 2002, 204000km(reali sau nu). Cumparata anul trecut prin vara.

Ca si dotari:

-geamuri electrice fata/spate

-oglinzi electrice,incalzite,heliomate

-trapa electrica

-climatronic

-incalzire in scaune

-CB maxidot

-radio cd cu navigatie MCD

-faruri cu proiectoare

-spalator faruri

-senzori parcare

-volan imbracat in piele,ceasuri de bord modelul Pacific (cred),interior gri cu negru,ireprosabil. Kit ambreiaj si volant schimbata,kit distributie schimbat,pompa apa,baterie schimbate. Cam asa am cumparat masina.

Am mai cumparat un set roti aliaj de vara 225/45/R17 model Toccata,montat tempomat(montat personal cu ajutorul colegilor de pe forum) ,suport ochelari original,schimbat axa cu came,tacheti,ulei,filtre. 

O sa revin cu mai multe poze!

 

11947890_1184721178210032_4637534030856074189_o.jpg

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina si dotata... 

Pentru reparare display computer de bord gasesti pe forum destui care fac asta.

Link către comentariu

Multumesc. O sa urmeze si asta,dar deocamdata nu e o prioritate. Vreau sa iau o cotiera fata sh originala, de culoare gri bineinteles. Apropos, daca cunoasteti pe careva sa vanda una...as fi recunoscator. sunt destul de rare.

Link către comentariu

frumoasa si dotari multe...jantele dau bine, interiorul e frumos in 2 culori 

ai xenon sau alt tip de becuri ? parca asa pare..... numarul e preferential? :))

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Si dupa ceva cautari am gasit si cotiera dorita. Tocmai ce am montat-o ?

2016-03-12 12.22.14.jpg

2016-03-12 12.21.54.jpg

Link către comentariu

Alta viata acum. Ca sfat, nu mai pune odorizant de ala in grile, sa nu le strici.

Link către comentariu

Urmatorul upgrade (daca imi reusesc planurile ) ar fi un set de injectoare de ASV si un soft modificat pt ele...  ?

Link către comentariu

Arata bine masinuta iar motorul, daca ai grija de el, faci milionul de km fara probleme. 

Legat de ceea ce vrei sa faci tu, nu iti trebuie tot injectorul de asv, ci doar duzele, care se pot gasi de cumparat separat pe la firmele care se ocupa cu asa ceva (aici ai un exemplu). In schimb, trebuie sa te gandesti ca puterea va urca pe la 140-150 de cai, deci pune deoparte bani pt un kit nou de ambreiaj si mai ales pt un set mai mare de frane.

De asemenea, din poze pare ca ai instalat un kit xenon pe farurile normale. Incearca sa pui un set de lupe pt ca nu-i orbi pe cei din jurul tau.

Link către comentariu

Ma gandeam sa iau toate injectoarele SH ca sunt mai ieftine decat diuzele noi... si sa imi fac un soft cu limitare a torque-ului sa menajez cat se poate ambreiajul. E schimbat kitul de 15000 km cu volant cu tot. Iar farurile doar par a xenoane. De fapt sunt becuri osram cool blue intense. Care se vad binisor. Doar sa nu ploua afara. Ca nu mai vezi nimic. Nu deranjeaza deloc. Pe proba ;)

Multumesc de sfaturi si aprecieri!

Link către comentariu

Foarte bine arata interiorul. ASV am eu, dar la 100 kmh parca am turatie mai mare, sau poate doar mi se pare.

Link către comentariu

Se poate,nu stiu ce sa zic. La mine atat arata. Acele sunt calibrate corect.

Link către comentariu
On 3/13/2016 at 10:13, mihai.onu94 a scris:

Legat de ceea ce vrei sa faci tu, nu iti trebuie tot injectorul de asv, ci doar duzele, care se pot gasi de cumparat separat pe la firmele care se ocupa cu asa ceva (aici ai un exemplu). 

Are rost sa dai o suta dooj' de lire plus transport pe niste duze plus inca vreo 200 lei pe calibrare? Cand poti cumpara injectoare de ASV in stare buna cu 3-400 lei?

SI turbina nu tine 150 cai, 130-135 cai maxim. Daca vrei peste, pui VNT17, de pe ASZ sau ARL. Iar ambreiajul tine teoretic 150 cai, in cazul in care nu conduci masina ca si cum ar fi inchiriata.

Legat de frane, ASZ-ul are 288 pe fata cu aceleasi placute ca la 280, deci mare diferenta nu e. La 140-150 cai sunt ok si franele stock, dupa asta, daca vrei sa fii safe, bagi 312 pe fata.

Modificat de MRC
Link către comentariu

Asa ma gandeam si eu. Iau injectoarele cu totul,soft si am rezolvat. Mai ieftin si mai simplu. 

Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu

Si tocmai ce a primit masinuta in seara asta un soft nou nout! Tin sa multumesc lui Voinea si colaboratorului lui de la Sibiu, Mihai pentru treaba bine facuta! Nu m-am "dat" cu ea foarte mult in seara asta...dar prima impresie e: face toti banutii. ????

Link către comentariu

Ar trebui sa fie aprox 115. Nu pot sa iti zic exact. De pret... vorbeste cu Dragos Voinea si te intelegi cu el.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!