Jump to content

Stergatoarele se opresc sus


DACS
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Imi cer scuze daca deschid topic inoportun insa am o problema de 2 saptamani care ma bazaie :) la un Passat B5, 1999, AJM.

Stergatoarele se opres sus indiferent de ce program aleg de la maneta (intermitent, treapta 1, treapta 2 sau doar o stergere). Viteza lor e normala pentru treapta aleasa.

Am schimbat releul 377 - 4B0 955 531A cu altul SH dar care arata mult mai bine decat al meu la interior insa problema persista.

Ce imi recomandati sa mai fac?

Multumesc

20160215_165224.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti s-a slabit piulita de pe motor si s-a rotit parghia cu bratele. Ia verifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de sfat. O sa verific toate piulitele din angrenaj. Mi se pare un pic ciudat insa pt ca face cursa completa si nu da semne ca merge greu. Probabil imi scapa ceva.

Revin cu impresii dupa ce verific cele recomandate de voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbat motorasul de la stergatoare. El are integrat in reductor un cablaj si o lamela care asigura alimentarea lui pe toata durata cursei, cablaj care la tine este in intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auzi ca la el fac cursa dar se opresc intotdeauna sus. Adica s-a deplasat parghia aia ce misca bratele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa primesc o presa pentru bratele de la stergatoare si desfac sa verific ansamblul. 

Ca o paranteza. Cand a inceput sa se manifeste ciudat stergatoarele plecau si nu se opreau jos cume era normal ci din ce in ce mai sus pana a ajuns acum intotdeauna sa se opreasca sus. Sper sa fie doar deplasata parghia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E exact cum am zis.

Dar asta poate fi un efect al griparii partiale a unuia din lagarele de la baza bratelor. Verifica asta daca tot desfaci parghia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 100 de lei cel mai ieftin mecanism, nou. Why bother?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ieftin....cel mai prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce zici, dar am degripat acum 1 an stergatoarele si deja vad ca iar o iau usor-usor spre aceeasi soarta. Vroiam sa subliniez ca ajungi la unul nou, incet si sigur. Erau si la 300 RON, original fiind pe la 450, parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat oring-urile din capete sunt intregi si lagarele gresate, nu sunt probleme. Dupa ce se rup alea... inevitabilul se produce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MIe, spre exemplu, mi s-a rupt o siguranta "potcoava" ce nu lasa axul sa iasa din camasa.. Acea siguranta nu am gasit-o, am gresat bine, prins cu altceva, dar vad ca nu a tinut smecheria si iar se gripeaza. Nici oringul nu mai era la prima tinerete. Scuzati off topicul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

To ce spuneti voi suna bine si frumos insa la mine aici prin Norvegia nu gasesc piese marunte decat ansamblu care costa.

Sper ca la momentul in care deschid pacientul sa nu fie pagube mari. Macar sa o incropesc pana ajung la vara acasa unde pot sa le repar/schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti repara, stai linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Florin. Ca de obicei ai ramas optimist. La tine vin dc nu merg :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine bine, lasa povestile. Repari sau nu? Ca eu nu-mi dau seama cum circuli tu cu stergatoarele sus. E diferit de alte masini, dar totusi... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin le repar insa cum am spus astept sa imi vina o presa de scos bratele de pe con. Circul numai 10km pe zi intr-un oras de 10k locuitori unde masinile sunt rare :)

Abia astept sa le repar ca e incomod de condus. Fi sigur ca revin cu info. La reparatia asta adaug si schimbul de ulei + filtru si racitorul de ulei ca pierde ulei intr-o fericire pe la garnituri si poate de asta imi vine si miros ciudat prin aeroterma in masina desi am schimbat racordul flexibil dintre turbo si catalizator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa desfac bratele si am ajuns la motoras. Am gasit piulita centrala slabita. Am strans-o insa bratele nu se misca corect. Pleaca in jos intai si apoi in sus. Cum sa fac ca sa plece de jos in sus si sa revina? Am incercat sa scot tot ansamblul dar cred ca tb scoasa cutia cu calculatorul. Exista o smecherie sa nu ajung la asta?

2.jpg

Modificat de DACS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Misti maneta de stergatoare pe prima treapta si pui contactul cate putin pana e in pozitia care iti permite sa asezi corect parghia.

Te joci de mai multe ori asa pana reusesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele 2 brate si parghia mica din poze trebuie sa fie coliniare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pozitia asta. Cam asa tb sa arate?

Cu rosu e marcata pozitia la mine si cu galben marcata pozitia normala a parghiei scurte..2016-02-26_1002.thumb.png.722378d2cbb914

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva gen, da. Cu exactitate iti dai seama urmarindu-i miscarile si pozitia de oprire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am reusit sa desfact si intradevar am gasit piulita centrala slabita. Daca tot am ajunz cu sculele in zona cu pricina am scos tot ansamblul afara (dupa munca titanica de indepartare a ECU box partial) si le-am curatat si uns.Totodata am "igienizat" si zona de acolo ca era mult pamant. Din nefericire nu am reusit sa centrez peferct. Face cursa normala numai ca la final nu se opreste la minimum jos ci incepe sa urce 2-3 cm. Astept zile calduroase si il centrez mai bine. Ma gandesc dupacea sa ii dau si un punct de sudura pe piulita sa nu se mai desfaca veci.

Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine pui piulita cu autoblocare sau piulita cu guler sau saiba grover  etc mai sint solutii.Nu neaparat sudura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!