Jump to content

1.4 TSI (TFSI)


rex
 Share

Postare recomandată

nu a fost verificat asa ceva. maine sau marti merg la un service sa vad ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

Daca ai spray pentru contacte electrice curata acest sensor , numai cu spray si nu atinge cu nimic bobita alba din varf.

IMG-20190106-WA0000.jpg

IMG-20190106-WA0001.jpg

20181229_155833.jpg

Mie imi mai murea motorul la rece si de cand l am curatat nu s a mai intamplat.

Acesta este senzorul de presiune aer de pe galeria de admisie si din ce am inteles are si un thermistor integrat.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info !
am sa verific maine dimineata sa vad daca il gasesc,poti eventual sa-mi faci o poza mai de sus ?  ca sa pot sa-mi dau seama exact unde se afla. 

daca imi aduc bine aminte am schimbat ceva de genu acum un an. ( cum te uiti la motor,in partea de sus stanga langa clapeta de acceleratie ) desi nu a fost cu succes. tot asa se manifesta masina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. multumesc

desi la mine nu sunt pozitionate ca in imagine. Putin e diferit,dar am sa verific maine sa vad. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,revin cu informatii. am curatat toti senzorii,dar masina tot asa face.Astazi fiind mai frig parca a facut mai rau fata de ieri.Tot azi am reusit sa ajung si la un service si sa-mi faca baietii o diagnoza.( am atasat poza.)

baietii de la service au sters de vreo 10 ori eroarea,dar la fiecare apasare pe pedala de acceleratie revenea eroarea.

mi-au spus sa dau jos galeria de admisie,sa incerc sa-l curat,sau inlocuirea lui cu alta. Treaba este cam migaloasa deoarece la mine galeria de admisie este pozitionat in spatele motorului,constructie foarte proasta ... 

Cica clapetele de la galerie nu deschid mai mult de 30% .. ele in full load ar trebui sa aiba 99,9% daca am inteles eu bine.

sa schimb toata galeria cu alta ? SH sau noua ?! ... ma intreb daca tot asa o sa faca cu una noua,voi da banii degeaba....

file.html[/img]

 file.html[/img]

Modificat de 92nbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, ai facut o treaba buna cu diagnoza. Stii care sunt bubele, eu unul as lasa masina in service sa dea galeria de admisie jos si sa o curete apoi pusa la loc, daca tot are leak air atunci vezi daca poti folosi silicon negru (silicon auto pt temp inalte) pe marginea galeriei pt etansare sau sa puna de la bun inceput. Daca tot pierde aer posibil sa aiba o fisura si in alta parte, si atunci e bine de vazut una din dezmembrari sau noua daca permite bugetul.

Si as schimba si clapeta ca e blocata pe deschis.

Clapeta originala e vreo 998 Ron pt CAXA posibil pretul sa fie la fel si la BMY , asta pe original.

Una aftermarchet e vreo 500 - 600 Ron, avand in vedere gravitatea eu as merge pe o piesa originala. Cele aftermarchet au uneori tolerante cam mari si posibil sa nu rezolvi problema.

Eu asa as face, alegerea e a ta.

Succes.

Modificat de Bogdan20cj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.Multumesc de info.

o intrebare,la care clapeta de referi ? ca sunt dezorientat deja. (am atasat poza.)

te referi la clapeta nr 1 . cea de acceleratie,sau la clapeta nr 2,cea de pe galeria de admisie ?   clapeta nr 2 este pe deschis nu ?

ca si la service mi-au spus baietii de clapeta X apoi de clapeta Y si tot asa. atatea clapete are motorul asta de tampesti ?

file.html[/img]

file.html[/img]

Modificat de 92nbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea zic ca se refera la aia de deasupra de pe tubulatura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care si-au schimbat pistoanele cu cele CTHD(preventiv sau nu), ati luat original? 

Am fost la un prieten de familie care are magazin de piese si nu am gasit nicicum piston cu cod 03C107065CK , numai original VW 

Am gasit alti producatori (Nural, Kolbenschmidt etc), dar ele aveau toate codurile de pistoane (arata ceva in genul: 03C107065AS 03C107065BF 03C107065CK) sau chiar fara CK...

Voi ce ati luat? Cand vad orice alt cod inafara de cel care se termina cu CK si vad cum crapa pistoanele in 10k km dupa ce am dat o caruta de bani fara sa rezolv nimic.

Modificat de vladandrei51
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie masurat blocul motor ca se ovalizeaza si in acest caz pui degeaba pistoane noi ,biele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pistoanele/motorul care sunt in momentul de fata in masina sunt ok, acum 2 luni am facut test de compresie care a iesit ok, deci nu vad de ce alea de 76.5mm nu ar fi bune. Vreau sa le schimb preventiv, cu atat mai mult ca e cu stage 1 de la REVO.

Modificat de vladandrei51
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,revin cu informatii,am fost azi prin diferite shrot-uri de prin oras, in cautarea unei galerie de admisie. am gasit vreo 10,dar din pacate toate au senzorul de inalta presiune pe mijlocul galeriei.

iar eu ce am pe masina,senzorul este in partea dreapta a galeriei. Desi codurile sunt la fel GK00286

am atasat poze pentru exemplu.

se poate monta cumva galeria cu senzorul pe mijloc,ajunge mufa la ia ? ... mii se pare dubios ca toate cele 10 bucati ce am gasit aveau senzorul pe mijloc,si nu pe lateral.desi codul era la fel.....

file.html[/img]

file.html[/img]

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti ceva de Nural / a pus cineva Nural?

Am gasit pentru pistoane exclusiv CTHD asta: https://www.epiesa.ro/piston-nural-87-433900-10-parts-314310219.htm , adica codul 87-433900-10 (si -00 e pentru pre CTHD)

Credeti ca ar fi diferenta dintre astea si cele de la VW? (calitate, fiabilitate samd)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,revin cu informatii si poze in legatura cu galeria de admisie.

Am demontat galeria,s-a gasit problema. este rupt un piciorus de la tija care actioneaza clapetele, acel piciorus sa rupt,iar clapetele au ramas pe pozitia de deschis,conform VCDS-ului.

problema este ca nu gasesc nicaieri galerie care sa se potriveasca la fix. am gasit vreo 10 bucati,cu aceiasi cod am atasat si poze,dar senzorul este pozitinat in alta parte,si nu pot monta bucata acea de plastic negru pe galerie,deoarece da chiar in senzor.

am fost la un magazin de piese auto ca sa cumpar kit de repatie dar ei nu au. mai exact programul lor. doar toata galeria in sine care costa 2800 lei,mii se pare foarte mult.

ma puteti ajuta sau indruma catre cineva care ar putea sa ma ajute cu problema respectiva,sa gasesc o tija ?! ...sau chiar o galerie intreaga cu tija in stare buna si senzorul in partea dreapta.

intrebarea romanului,daca las galeria asa,fara clapete,si fara tija aia. ce se intampla ? cum o sa mearga masina ? o sa aiba putere la -10 grade sa plece din loc sau nu ? am inteles ca acele clapete ajusteaza cantitatea de aer necesar pt amestecul de benzina ( benzina + aer ) imi cer scuze daca nu m-am exprimat corect, dar nu am cunostinte de mecanica.

file.html[/img]

file.html

file.html[/img]

file.html

file.html

file.html

file.html

file.html

file.html

 

Modificat de 92nbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau @92nbk,

Piesa alba de la capatul tijei (cea cu urechile rupte) nu are absolut nici un cod !? Ar trebui sa aibe un cod 1K0....xxx .Sau pe tija nu apare nici un cod de genul?

Cu codul ala ar putea sa iti gaseasca oricine piesa defecta.

La dezmembrari Auto Fab Arad ai cautat admisia , eu de la ei am gasit bara spate cu senzori la Seat Leon.

Modificat de SelesanD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau. Din pacate nu are nici un cod. Iti dai seama ca m-am uitat. Dar nu are....

Asa ciuda mie ca fix problema asta o avut o cunostinta de familie la un audi a4 diesel. Si a gasit tot kit-ul la magazinul de piese.

Am sunat acuma la Auto Fab dar nu au. Am sa merg maine totusi pana acolo sa le arat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a luat 1 minut sa caut. Da eu nu inteleg ceva, mecanicul nu te indruma cu nimic? el ce face in toata experienta asta? Ia piesa de la dezmembrari, vezi daca se potriveste pe masina, daca nu o duci inapoi. Cei de la dezmembrari accepta chestiile astea.

 

Asta e cu senzorul in capat, e buna?:

 

https://www.pieseauto.ro/galerie-admisie/vw/golf-plus/galerie-admisie-cu-clapete-gk00266-vw-golf-5-plus-392492140.html

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau. Stiu de acel anunt.Nu-l mai au pe stoc

Am sunat la ei. Au doar cu senzorul pe mijloc. Cand le-am spus ca dc nu sterg anuntul ca duc oamenii in eroare,au zis ca au uitat ....

 

@deenman edit:

mecanicul mi-a spus sa caut exact piesa respectiva.sau doar tija. 

Se potriveste si galeria din dezmembrari. Doar galeria atat. Dar peste galerie mai vine o bucata mare de plastic care acopera galeria.ca sa nu traga aer fals sau cv de genu. Si are si cv senzor acel plastic.iar acel plastic nu se poate pune pe piesa din dezmembrari deoarece da in senzorul ala din mijloc de pe galerie.

Intelegi cum spun ?! am sa revin maine cu niste poze sa fiu mai explicit.

Tampesc la cap la ce complicat au facut acest 1.4 tsi ...

Modificat de 92nbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cu riscul de a spune vreo tampenie, oare se poate lipi cu ceva acel plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Ehehe... daca era masina mea de mult o reparam si era mai solida decat din fabrica. Dadeam o gaura in plastic si faceam un ochi mai larg din sarma de inox.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil Ebi si ce zici tu dar oare la o imprimanta 3d ai incercat? vezi in zona Aradului ar trebui sa fie ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate reconditiona cu poxipol pentru metal(doua tuburi combinate-iese gri la culoare), se face beton dupa 24 de ore si se poate gauri (ca sa-i refaci fanta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clapetele se pot anula....tu ca utilizator nu cred ca vei resimti ceva dupa anulare ......la tsi au rol de a omogeniza mai mult amestecul in cilindru...posibil sa ai ceva mai putina putere (redusa de motor ca sa nu detoneze ) dar nu cred ca vei simti .... daca ai nevoie de ceva mai multe detalii da un search dupa swirl flaps pentru n47 bmw ....acolo e practica comuna :D

 

BTW ....s-ar putea sa ma insel DAR 1.6 fsi are galeria ca a ta ....repet ..poate imi joaca memoria feste ...dar da un search dupa 1.6fsi

 

Modificat de motanelul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!