Jump to content

Piesa motor?!


cipo28
 Share

Postare recomandată

Salut,

Stie cineva cum se numeste piesa care sustine alternatorul si rola presoare a curelii de alternator? In timp, si mai ales la motoare cu multi km, axul rolei presoare capata un joc in aceasta piesa, e un trancanit enervant, mai ales la motoarele diesel. Cineva mi-a spus ca se poate bucsa, existand un kit folosit la motoarele de pe Eurovan VW, de acelasi tip, dar ca procedura nu e foarte longeviva, in jur de 30.000-40.000 km. Parca nu ma da mana sa cumpar una noua. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
...hey, chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda?! :)

Nu stiu daca ai rezovat.Se procedeaza in felul urmator.Demontezi suportul si acel ax, se verifica axul sa nu aibe uzura, daca are mergi la un aparat de sudura sa il incarce si sa il polizeze la cotele normale( se poate si pe strung), dupa aceea se citeste fi-ul axului si iti confetionezi bucse din fier la un strungar (interiorul fi-ul axului, iar exteriorul fi-ul gaurii din suport)

Atentie : trebuie ca bucsa sa aibe si un guler si cand o baga pe suport sa nu iti sparga suportul( este din aluminiu)

bucsa nu trebuie sa intre fortat tare.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cautat si eu bucse pentru ax originale dar cei de la vw nu le livreaza decat cu tot corpul. singura solutie ieftina este bucsarea lor si daca o faci sper sa ai noroc de material bun si tolerante bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!