Jump to content

Merge pusa o cutie in 6 trepte in locul celei in 5 trepte?


copsin
 Share

Postare recomandată

Va salut,

Va rog, pe cei mai priceputi, sa-mi spuneti daca pot schimba cutia de viteze de pe golful meu (golf 3, 1.8l, 90 CP, ADZ, 5 trepte), cu una in 6 trepte, si daca da, de pe ce model? Trebuie sa fac si alte inlocuiri?

Va multumesc anticipat pentru amabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Va salut,

Va rog, pe cei mai priceputi, sa-mi spuneti daca pot schimba cutia de viteze de pe golful meu (golf 3, 1.8l, 90 CP, ADZ, 5 trepte), cu una in 6 trepte, si daca da, de pe ce model? Trebuie sa fac si alte inlocuiri?

Va multumesc anticipat pentru amabilitate.

Salutare, nu stiu ce vrei tu de fapt sa faci cu asa o modificare insa la cei 90 cp care-i are motorul tau in treapta a 6-a nu va avea puterea sa se tureze mai mult de 3500 rpm, deci in afara economiei minuscule de carburant, te asigur ca alte satisfactii nu vei mai avea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, nu stiu ce vrei tu de fapt sa faci cu asa o modificare insa la cei 90 cp care-i are motorul tau in treapta a 6-a nu va avea puterea sa se tureze mai mult de 3500 rpm, deci in afara economiei minuscule de carburant, te asigur ca alte satisfactii nu vei mai avea!

salut

copsin a intrebat daca merge pusa o cutie de 6 trepte in locul celei de 5 trepte, si ce fel de cutie s-ar potrivi, raspunde daca stii( vezi compatibilitate punte golf 2-golf3).....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. In general o schimbare de cutie costa foarte mult si uneori e fizic imposbila (nu intra cutia si / sau nu are loc). Foarte mult incepe de obicei pe la 2000$ si se duce pana in 6000$ inclusiv.

2. @GOLFISTUL: Nu e asa. Cutiile in 6 nu sunt niste cutii in 5 cu un pinion in plus. Toate rapoartele sunt scurtate deci ar ajuta si la demaraj. Dar se aplica punctul 1 :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
salut

copsin a intrebat daca merge pusa o cutie de 6 trepte in locul celei de 5 trepte, si ce fel de cutie s-ar potrivi, raspunde daca stii( vezi compatibilitate punte golf 2-golf3).....

Salut,

Eu l-am intrebat pe copsin daca este constient ca in afara consumului neglijabil mai mic prin inlocuirea unei cutii in 5 trepte cu una cu 6 trepte la motorasul lui de 90 c.p. alta satisfactie nu va avea, corect?

Ai idee care este raportul treptei a-6-a de viteze?

Ai condus vreodata un autoturism cu 6 trpte sa vezi cam cum se prezinta?

Daca vrei sa ne contrazicem cu compatibilitatea puntii de golf 2 pe golf 3 si invers nu cred ca e cazul s-o facem aici, in topicul omului!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile date. Intre timp, am fost la service-ul al carui client sunt si mi-au adeverit faptul ca nu este recomandabil sa schimb cutia, mai degraba toata masina, daca vreau neaparat 6 trepte.

Va multumesc inca odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!