Jump to content

Antigel KO + Fum Alb Gros + Trepidatii motor


armani07
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Va rog mult sa ma ajutati cu o problema mare.

Sintetic:

- vw passat 2004 motor bgw 2.0

- distributie schimbata relativ recent si cu pompa apa, ulei si filtre schimbate si mai recent

- nu am completat niciodata cu antigel in ultimii 80.000 km

- am auzit adesea bolboroseala

Dupa un drum pe autostrada mers constant 120 in Bucuresti am observat ca atunci când acceleram trepida putin, apoi a inceput sa iasa fum, am vazut apa ca se incalzeste mai repede si pana in 90 grade când am auzit si bolboroseala am tras imediat pe dreapta si am vazut ca nu mai aveam antigel. A fost aruncat tot afara.

Am completat cu 2 litri si dupa 2 km, aceeasi poveste fara lichid si daca incerc sa merg cu ea iese un fum alb fooooarte dens.


Va rog mult sa ma ajutati, ce ar putea fi?

Masina este oprita intrucat mi-e frica sa nu creez alte probleme. In bord nu am nici un martor aprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senõr Armani, ai ramas fara antigel din oarecare motiv, in motorul cald ai completat cu apa/antigel rece (ceea ce probabil a facut si mai mult rau) si s-a ars garnitura de chiulasa. 

Nu vad decat o singura rezolvare: masina pe platforma si dusa la service. Noi aici, mai mult nu putem face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta incercam sa inteleg de ce am ramas fara antigel. Problema nu s-a nascut din prisma faptului ca am completat eu ulterior ci inainte.

Cand m-am oprit am completat dupa circa 1 ora cu antigel la o temperatura ok si nu am completat deloc cu apa initial.

O voi urca pe platforma dar incercam sa inteleg care era problema.

Mersi~

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exista posibilitatea sa ti se fi fisurat racitorul de gaze de la EGR si a bagat gazele in instalatia de racire pana a scos tot antigelul. Personal, am intalnit si situatia asta.

Eu sper ca asta e tot ce s-a intamplat si scapi doar cu un racitor + antigel + manopera.

Insa tot la service se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!